Palamut balığı hangi mevsimde yenir

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Deniz Ürünleri Bölümünden Palamut balığı hangi mevsimde yenir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Palamut balığı hangi mevsimde yenir

  Reklam  Palamut balığı hangi mevsimde yenir

  Forum Alev
  PALAMUT:
  Uskumru,torik ve orkinosu içeren bir familyadandır. Sürüler halinde yaşayan pulsuz, siyah etli bir göçmen balıktır. Sırtı çizgili, karnı gümüş rengindedir. Uzunluğu 1 metreye kadar varır. Bu familyanın çeşitleri bütün denizlerimizde görülmekle birlikte en lezzetlileri Karadeniz ve Marmara’da avlanılan tipleridir. Karadeniz ve Marmara palamutunda baştan kuyruğa doğru muntazam çizgiler halinde giden, dördü koyu, üçü açık menevişli yedi adet bant bulunur. Ege’de yaşayan, Tombik, Benekli Orkinos ve Yazılı Orkinos isimleri alan yakın akrabasında ise sırttan karına doğru dalgalar halinde inen en az 16 adet alacalı bant ile karın civarında en az üç adet siyah benek bulunur. Bu cinsin etinin tadı, hakiki palamuta nazaran hiç güzel değildir. Ama çok kişi bu özelliği bilmeyip "palamut" diye aldanır ve sonra palamuttan soğur.

  Palamut avı Ağustos ayında başlar. Önce Karadeniz’den sürüler halinde vanoz ve çingene palamutu, Eylül’den itibaren de palamut gelmeye başlar. En lezzetli zamanı da Eylül başından Şubat ortalarına kadar olan zamandır. Bu mevsimde çok yağlı olduğundan tavası biraz ağır kaçar. Bu nedenle ızgarası ve fırını tavsiye edilir. Aynı mevsimde yahnisi de harika olur. Diğer mevsimlerde tavası yapılabilir. Palamut siyah etli bir balık olduğundan buğulaması ve çorbası tavsiye edilmez.

  Palamutun boyuna göre isimlendirilmesi aşağıdaki gibidir:
  1 20 cm’ye kadar palamut vanozu
  2 20-30 cm arası çingene palamutu
  3 31-40 cm arası palamut
  4 40-45 cm arası kestane palamutu
  5 45-50 cm arası zindandelen
  6 51-60 cm arası torik
  7 61-65 cm arası sivri
  8 65-70 cm arası altıparmak
  9 70 cm’den büyük zindandelen

  Torik ve toriğin büyük boyları palamuttan daha çok yağlıdır. Bu nedenle tuzlama ve lakerdası tercih edilir. 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: hangi balık hangi mevsimde yenir:PALAMUT

  Reklam  Balık kış aylarında çok soğuk olan bölgelerden daha ılık geçen yerlere doğru göç ederler. Sürü halinde göçen palamutlar, bu tarihlerde daha taze olmaktadırlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi