Domatesli Palamut Tarifi

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Deniz Ürünleri Bölümünden Domatesli Palamut Tarifi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Domatesli Palamut Tarifi

  Reklam  Domatesli Palamut Tarifi

  Forum Alev
  Malzeme:

  1 kilo balık (Mevsime göre palamut, kefal, uskumru, veya sardalye)
  4 tane iri domates
  4 baş soğan
  1 limon
  5-6 tane defne yaprağı
  1 tatlı kaşığı tuz
  1,5 fincan zeytinyağı
  2 fincan su
  1 kahve kaşığı karabiber

  Yapılışı:

  Ayıklanıp temizlenen balıklar, kılçık hizasından ortalarından kesilerek fileto çıkarılır. Tabiî uskumrudan küçük balık için fileto çıkarmaya lüzum yoktur. îri uskumru, kolyoz ve kefal balıklarını ortadan ikiye bölmek yeter, sardalyalar ise sadece kafaları koparılıp içleri temizlenerek konur. Parçalanan balıklar iyice yıkandıktan sonra kenarlı bir tepsinin içine dizilir.

  Diğer tarafta bir tavada halka halka doğranmış soğanlar kızdırılmış zeytinyağında 6 - 7 dakika kadar sararıncaya kadar» kavrulup buna sonra kabukları kaynar suya daldırılıp 20 - 25 saniye bekletilerek kolayca soyulmuş ve arzu edilirse çekirdekleri de temizlenmiş olan domatesler ilâve edilerek domatesler suyunu salıp çekene kadar 6 - 7 dakika süre ile pişirilir.

  Bu domatesli soğanlı salça bundan sonra tepsiye dizilmiş olan balıkların üzerini kaplayacak şekilde yayılarak ilâve edilir. Buna su, kesilmiş dilimler halinde limon, tuz ve defne yaprakları da konarak tepsiye bir kapak kapatılıp ağır ateş üzerinde yarım saat kadar pişirilir. Bundan sonra ateşten alınıp soğuduktan sonra üzeri kıyılmış maydanozla süslenerek servis yapılır.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Domatesli Palamut Tarifi

  Reklam  Balık için kullanılan domates, balığın kuru olmasını engellemekte ve tadını güzelleştirmektedir. Domatesle pişirildikten sonra eklenen ot türü sebzeler göze hitap etmesini sağlamaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi