Harput Kalesi Efsanesi

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Harput Kalesi Efsanesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Harput Kalesi Efsanesi

  Reklam  Harput Kalesi Efsanesi

  Forum Alev
  Harput kalesinin bir adı da Süt kalesidir. Bu kaleye süt kalesi denmesinin ilginç bir hikayesi vardır. Kalenin temelleri atılır. Kale duvarları yükselmeye başlar. Ancak o yıl başlayan su kıtlığına bir çare bulunmaz. Aynı yıl bu su kıtlığının aksine hayvanların sütleri oldukça boldur. Zamanın hükümdarı emir verir. Harç için süt kullanılacaktır. Hayvanlar sağılır. Harç süt ile karılır, kale tamamlanır.


  Diğer bir efsaneye göre ise kalenin pek çok dehlizi vardır. Bu dehlizlerden birinde güzellerden bir kız yaşarmış. Ancak büyülü olduğundan sürekli kendisi için yaptırılan bir altın köşkte uyumaktaymış. Yanlız her yıl bir kez uyanır. ''süt kalesi yıkıldı mı? Katırlar kuzuladı mı? Dere hamamının yerinde yeller esiyor mu? Diye sorar, sonra yeniden uykuya dalarmış. Eğer bu sayılanlar gerçekleşirse Harput yıkılacak, kıyamet kopacakmış. Bazı kişilerin bu kızın sesini duyduğunu da kulaktan kulağa söylenir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Harput Kalesi Efsanesi

  Reklam  Harput kalesinin su kıtlığı nedeni ile harçlarının süt ile karıldığı anlatılmaktadır.Bu tip efsaneler her yörede bulunmaktadır.İnsanlar bu tip efsaneleri çok sevmektedir. 3. 3
  Ziyaretçi
  elazığ baba memleket+ Yorum Gönder
harput kalesi efsanesi,  harput kalesi süt kalesi efsanesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi