Kemah Kalesiyle İlgili Efsane

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Kemah Kalesiyle İlgili Efsane ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Kemah Kalesiyle İlgili Efsane

  Reklam  Kemah Kalesiyle İlgili Efsane

  Forum Alev
  KEMAH KALESİYLE İLGİLİ EFSANE

  “GAVUR KIZI”

  Yazıma Kemah ile ilgili bir efsane ile başlamak istiyorum.

  Efsanelerin başlıca niteliği inanış konusu olmasıdır: onun anlatmış olduğu olaylar gerçekten olmuş: diye kabul edilir. Efsaneler sözlü geleneğin bir anlatım türüdür. Nesilden nesile aktarılıp, günümüze kadar gelmiş bir efsaneyi anlatayım.

  Kemah’ın Ayazma Deresinde ‘Suluklar” dediğimiz gizli bir geçit var. Kemah Kalesi’nin su ihtiyacı bu gizli geçitten temin edilirmiş. Sulukların hemen üstünde Gavur Kızının Çardağı” var. Gavur kızı Kemah Kalesi’nin komutanı.

  Müslüman ordular Kemah Kalesi’ni kuşatıyor. Gavur Kızına teslim olması söyleniyor, Gavur Kızı teslim olmuyor. Şiddetli bir savaş oluyor. Müslüman askerler kaleyi ele geçiriyorlar. Gavur kızını yaralı olarak Müslüman komutanın huzuruna götürüyorlar. Komutan Gavur Kızının yaralarını tedavi ettiriyor. Ama yarası ağır. Komutan Gavur Kızına hazinelerinin yerini soruyor. Gavur Kızının gavurluğu tutuyor ve söylemiyor.

  Müslüman komutan hazinelerin yeri konusunda ısrar ediyor. Gavur Kızı öleceğini anlıyor ve ölmeden önce şu sırrı veriyor.

  Kalenin karşısında

  Karşının karşısında

  Bir ok atımlık yerde

  Akıl yatımlık yerde

  İşte yüzyıllardan günümüze anlatıla gelen Gavur kızının hazinelerinin sırrı bu dörtlükte gizli. Günümüzde kültür varlıkları ve Tarihi eserler hem tahrip ediliyor hem yağmalanıyor. Osmanlı İmparatorluğu zamanındaki feth edilen yerlerdeki Hıristiyan çocuklar getirilip İslam dininin gereklerine göre yetiştirilip Osmanlı Ordusunda Hıristiyanlara karşı savaştırılırdı. Bu Osmanlı’nın sistemi. Tanzimat beraber batılılar tarafından kullanılmaya başlandı Nasıl mı kullanılıyor İşte cevabı :

  Geçenlerde elime güya Ermeni şivesiyle yazılmış Türkçe yazılar geçti Yazıda Kemah ilçesinde bulunan hazinelerin yerleri belirtiliyor . Misal olarak, Sultan Melik Türbesi yanında köprüye 60 adım uzaklıkta kapısız bir türbe var onun temelinde 50 okka altın 5 tane tarihi kılıç var. Tabii bunu okuyan alıyor kazmayı, küreği başlıyor, türbenin temellerini kazmaya. Tarihi esermiş , şuymuş, buymuş. Temellerini yıkana kadar eşiyor.

  Avrupa tarihimizi temellerinden kendi insanımıza böyle tahrip ettiriyor. Mezarlıklarımızda Sanıklı sanduka mezarlar vardı. Defineciler tarafından tuzla buz edildi.Düzmece define haritalarıyla tarihimiz kültürümüz perişan oldu. Kendi insanımızın eliyle medeniyetimizi yıktırıyorlar. Aynen Osmanlının devşirerek Hıristiyan çocuklarını Hrıstiyan’lara karşı kullandığı gibi, onlarda şimdi bizim insanlarımızı medeniyetimize tarihimize karşı kullanıyorlar.

  Bu acı gerçeği görüp tarihi eserlerimizden elimizi çekelim.


  Bülent TAHMAS
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Kemah Kalesiyle İlgili Efsane

  Reklam  selam bülent abi istanbuldan bahtiyar zengin ben;çok güzel yazı yazıp insanları bilgilendirmişsiniz sağolun...+ Yorum Gönder
sultan melik efsanesi,  erzincan kemah kalesi efsanesi,  erzincan efsaneleri,  erzincan efsaneleri sultan melik,  erzincan ile ilgili efsaneler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi