Türkiye'nin efsanelerini biliyor musunuz?

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Türkiye'nin efsanelerini biliyor musunuz? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Türkiye'nin efsanelerini biliyor musunuz?

  Reklam  Türkiye'nin efsanelerini biliyor musunuz?

  Forum Alev
  Türkiye'nin efsanelerini biliyor musunuz?
  Türkiye'nin efsanelerini biliyor musunuz?
  İşte son tatil trendi "efsane turizmi"ne adım atmak isteyenlere mini-rehber...

  Ağlayan Kaya-Niobe
  Manisa'daki Ağlayan Kaya'nın Kral Tantalos'un kızı Niobe olduğuna inanılır... Efsaneye göre Niobe'nin çocuklarının çokluğu tanrıça Leto'yu kıskandırır. Leto, çocukları Apollon ve Artemis'ten Niobe'nin cezalandırılmasını ister. Onlar da Niobe'nin çocuklarını öldürür. 12 çocuğunu kaybeden Niobe büyük bir acıya kapılır. Baştanrı Zeus bu durumuna son vermek için onu taş haline getirir. Niobe'nin acısı dinmez ve o gün bugündür kayadan gözyaşları süzülür.
  Keşişin Bahçesi

  Kerem ile Aslı'nın hikâyesini bilmeyen yok gibidir. İsfahan Padişahı'nın oğlu Kerem, keşişin kızı Aslı'yavurulur. Ancak iki genç din farkı yüzünden bir türlü kavuşamazlar... Dilden dile anlatılan bu efsanenin geçtiği yer Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesindedir... "Keşişin Bahçesi" vaha görünümünde büyük bir konaklama yeridir. Ayrıca hemen üzerinde bulunan tarihi İshak Paşa Sarayı yurtiçi ve yurtdışından ziyaretçileri ağırlar.

  Cennet Ve Cehennem

  "Cennet ve cehennem bu dünyadadır" diyenler mutlaka Silifke'ye gitmeliler... Cennet obruğunun girişinde 5. yüzyılda yapılan bir kilise vardır. Cehennem çukurunun ürkütücü görüntüsünü ise ilginç bir efsane tamamlar: Zeus, alevler kusan yüz başlıejderha Typhon'u yendikten sonra, onu Etna Yanardağı'nın altına sonsuza kadar kapatmadan önce 120 metrelik korkunç Cehennem çukurunda hapseder...

  Amazonların Adası

  Kıyıya 2.5 kilometre uzaklıkta bulunan 40 bin metrekarelik Giresun Adası, Karadeniz'in tek adası olmanın yanı sıra Amazonlar'ın yaşadığı ada olarak da bilinir. Her yıl 20 Mayıs'ta yapılan şenliklerde tekne turları düzenlenen ada ilginç bir ritüele de ev sahipliği yapar: Ana tanrıça Kybele'yi temsil eden üç ayaklı "Hamza Taşı"nın altından geçen Giresunlular soylarının devam edeceğine inanır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Türkiye'nin efsanelerini biliyor musunuz?

  Reklam  giresundaki ada giresun içerisinde kıyıya yakın bir alanda oldukça küçük bir kara parçasıdır neredeyse yerlilerin tapınağı yapılmış :)+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi