Trabzon'un Alınışı ve Hoşoğlan

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Trabzon'un Alınışı ve Hoşoğlan ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  Trabzon'un Alınışı ve Hoşoğlan

  Reklam  Trabzon'un Alınışı ve Hoşoğlan

  Forum Alev
  Fatih Trabzon'a gelir, Pontus kralı David, Fatih'e karşı koyamayacağını anlar. Kenti kurtarmanın yollarını arar.En akıllı adamlarına tanışır. Fatih'e şöyle bir öneri yapılmasına karar verilir . "Kentin dışında, kıyıda Ayasofya Kilisesi'yle Kule arasında bir zincir gerilidir. Fatih'in her zaman öğündüğü topçuları bu zinciri kırk atışta koparabilirlerse kent hiçbir direnme olmaksızın teslim olacaktır. Koparamazlarsa ordular geri çekileceklerdir."

  Fatih düşünür taşınır öneriyi kabul eder. Topçular hazırlanır. Atışlar başlar. En iyi nişancılar bile, zinciri koparamaz. Sıra son atıştadır. Fatih: "Kendine güvenen varsa geçsin topun başına " der kimse göze alamaz.
  Derken top birden ateşlenir. Atışı yapan Hoşoğlan adında çelimsiz bir yeniçeridir. Huzura getirilir, Fatih topçu olup olmadığını sorar. Olumsuz cevap alınca da öfkelenip başını vurdurur. O anda tepelerden bir çığlık yükselir. "Zincir koptu kent teslim oluyor" Ortalık bir anda karışır. Ordu çığ gibi kente akmaya başlar. Hoşoğlan'da kesik başı koltuğunun altında en önde koşmaktadır. İlk coşku geçip de Hoşoğlan'ın farkına varıldığında olduğu yere düşer, ölür ve öldüğü yere bir türbe yaptırılır.

  Alıntıdır
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Trabzon'un Alınışı ve Hoşoğlan

  Reklam  trabzon 1461 yılında fatih sultan mehmet tarafından alınır yada feth edilir trabzonun valiliğine kanuni sultan süleymanı getirir kanuni tranzonda yetişmiştir o sebeple trabzon tarihi bir yedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi