Kırklardağı Efsanesi

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Kırklardağı Efsanesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Kırklardağı Efsanesi

  Reklam  Kırklardağı Efsanesi

  Forum Alev
  SUZAN ( Suzi) VE KIRKLARDAĞI EFSANESİ

  Diyarbakır´ın güneybatısında, Dicle Nehri kenarında, Kırklardağı vardır. Bu Kırklardağı´nın arkasında Kırklar Ziyareti vardır. Çocuğu olmayanlar, buraya gelip dilek dilerler.

  Bir Süryani zengin ailenin de hiç çocukları olmuyormuş. Kadın, Kırklar Ziyareti´ne gelip dilek dilemiş, adak adamış. Bir kızı doğmuş. Adını Suzi (Suzan) koymuşlar. Her yıl doğum gününde, annesi onu süsler, giydirir ve Kırklar´a götürerek, bir kurban kestirirmiş. Suzan böylesine bin nazlarla büyüyüp, güzel bir genç kız olmuş. Müslüman komşularının oğlu Adil´le, birbirlerine aşık olmuşlar. Yine bir doğum yıl dönümünde, annesi Suzi´yi, hizmetçilerle beraber kurbanını kesmek üzere, Kırklar Ziyareti´ne göndermiş. Arkalarından habersizce Adil de gelmiş. Hizmetçilerin kurban kesme telaşından yararlanan Suzi, Adil´le beraber, dağın arkasına dolanmışlar ve orada sevişmişler. Kırklar Ziyareti, bu beraberliği bağışlamamış ve ziyaret Suzi´yi çarpmış. Kız On Gözlü Köprü´nün orada, Dicle´de boğularak ölmüş. Suzi´nin ölümünden sonra, Adil de aklını yitirmiş.


  Suzan - Suzi Türküsü
  Kırklardağı´nın yüzü
  Karanlık sardı düzü
  Ben öleydim
  Suzi-Suzi Ziyaret çarptı bizi
  Köprüaltı kapkara
  Anne gel beni ara
  Saçlarım kumlara batmış
  Tarak getir de tara
  Köprünün orta gözü
  Sular apardı düzü
  Ben öleydim
  Suzi-Suzi Dicle ayırdı bizi
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Kırklardağı Efsanesi

  Reklam  her efsanenin bir hikayesi var muhakkak bu efsaneyi türkü şeklinde bir sanatçıdan çokça dinlemişizdir o sanatçı yavuz bingöldür+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi