Excalibur Efsanesi

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Excalibur Efsanesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  SuyunGizemi
  Bayan Üye
  Reklam

  Excalibur Efsanesi

  Reklam  Excalibur Efsanesi

  Forum Alev
  Excalibur Efsanesi.jpg

  Excalibur, efsanevi Britanya Kralı Arthur'un taşıdığı, Glaston Gölü ve Avalon Adası'nın Lady'si Vivien tarafından kendisine verilmiş olan kılıcın ismidir.
  Excalibur hakkında iki efsane bulunur. İlkinde Robert de Boron'un Merlin adlı şiirinde "Sword in the Stone" (Taştaki Kılıç) olarak geçer. Kral Arthur, kılıcı saplandığı taştan çekip çıkarır ve bu sayede gücünü ve hâkimiyetini ispatlar. Sir Thomas Malory'nin kaleme aldığı Kral Arthur efsanesine göre ise Kral Arthur Kral Pellinore'la dövüşürken kılıcı kırılır. Gölün Hanımı tarafından Kral Arthur'a başka bir kılıç, yani Excalibur verilir. Kral Arthur'un ölümüyle Sir Bedivere kılıcı göle atmış, gölden yükselen bir el de kılıcı kaparak kaybolmuştur.


  Kral Arthur'un büyülü güçlere sahip kılıcı Excalibur Büyük Britanya'nın haklı egemenliğiyle de iliştirilir. Bu iki kılıç kimi yerde aynı kılıç olarak geçse de bazı kaynaklarda birbirlerinden farklı olduğu söylenir. Söylenenlere göre bu kılıç, yeryüzüne düşen bir meteorun madeninden yapılmıştır. Çekilir çekilmez otuz meşale yakılmış gibi düşmanların gözünü kamaştırması, güçlü kını sayesinde sahibinin ölümcül yaralar almasını önlemesi ve yaralanan yerin kanamaması gibi özellikleri vardır.

  alıntı
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Excalibur Efsanesi

  Reklam  Yabancı filmlerde gördüğümüz taşa saplanmış kılıcı ancak sahibi çıkartabilmektedir.Bu efsanede de bu anlatılmaktadır.Kral Artur'un efsaneleştirilmesi girişimidir.Bu tarz efsaneler her ülkede vardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi