Simón Bolívar Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Devlet ve Siyaset Biyografileri Bölümünden Simón Bolívar Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Simón Bolívar Kimdir?

  Reklam  Simón Bolívar Kimdir?

  Forum Alev
  Simón Bolívar


  Simon Bolivar

  Simon Bolivar, tam adıyla Simón José Antonio de La Santísima Trinidad Bolívar y Palacios (24 Temmuz 1783 - 17 Aralık 1830), Güney Amerikalı devrimci lider.

  Hayatı

  1783'de aristokrat bir ailenin çocuğu olarak doğdu; ancak çocuk yaşta ailesini kaybetti. Ailesinden kalan mirasla devam ettiği askeri eğitimini İspanya'da tamamladı. 1810'da Venezuela'ya döndü ve sömürge karşıtı güçler ile Caracas'ta savaştı ve Venezuela'nın bağımsızlığını ilan etti. Sonra İngiltere'ye gidip tarafsızlık sözü aldı, döndü ve Caracas'ı Napolyon'un kardeşi Joseph'in komutasındaki İspanyol ordusunun elinden aldı. İspanyollar tarafından yakalanıp Kolombiya'ya sürgün edildi. Burada Kolombiya ordusunun başına geçip, Kolombiya'nın başkenti Bogota'yı ele geçirdi (1814).
  İmkânsızlıklar nedeniyle Kolombiya'da ağır yenilgiler aldı ve Jamaika'ya kaçtı. Haiti'de yeni güçler topladı ve Venezuela'ya tekrar saldırdı. Ciduad Bolivar şehrini ele geçirdi ve tek başına yönetmeye başladı.

  Simon Bolivar


  Uzun yıllar boyunca bu bölgeden İspanyollar'a karşı mücadele etti ve 1821 yılında içinde Venezuela, Ekvador, Kolombiya, Panama ve Peru'nun bulunduğu, o zamanlar Büyük Kolombiya olarak adlandırılan bölgeyi İspanyol sömürgesinden kurtardı ve ilk başkanı oldu.
  Kurduğu bu bölgede Peru'nun kuzeyi, Bolivya olarak ayrıldı. Bolivya'nın anayasası bizzat Bolivar tarafından yazılmasına ve yüzyılın en önemli siyasal belgelerinden biri olmasına rağmen hiç uygulanamadı. Generaller arasındaki kişisel çatışmalar iç savaşa dönüştü ve Büyük Kolombiya bölünmeye başladı (1827).
  Tüberküloz hastalığına ve hayalinin bölünüp yok olmasına dayanamayan Bolivar 1830'da hayata veda etti.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Simón Bolívar Kimdir?

  Reklam  bir adamın adı bu kadarmı uzun olur tam adı Simón José Antonio de La Santísima Trinidad Bolívar y Palacios güney amerika ülkelerinden venezuellanın bağımsızlığı ilan ettiren kişidir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi