Fransuva Kimdir Kısaca

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Devlet ve Siyaset Biyografileri Bölümünden Fransuva Kimdir Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Fransuva Kimdir Kısaca

  Reklam  Fransuva Kimdir Kısaca

  Forum Alev
  Fransa kralı Fransuva, 1494 yılında Cognac'de doğdu. Angouleme kontu Charles de Valois'in oğlu olan Fransuva, 1515'de amcasının oğlu On ikinci Lui'nin yerine kral oldu. Fransuva, Almanya kralı olabilmek için pek çok savaş vermiş, hemen hepsinde yenilmişti. Bu savaşlardan birisinde esir düşen Fransuva, Osmanlı padişahı Kanun Sultan Süleyman'dan da yardım istemiş, bunun üzerine Kanuni, Türk Deniz kahramanı Barbaros Hayreddin Paşayla birlikte donanmayı 1543 yılında Tulon'a göndererek onu kurtarmıştı.

  Spora meraklı, çapkın, hafif fakat ilmi ve sanatkarları koruyan bir hükümdardı. Leonard de Vinci, Benvenuto Cellini gibi sanatçıları İtalya'dan Paris'e getirmiş, bir takım mimari eserler yaptırmıştır. İhtirası yüzünden Fransa'yı, gereksiz pek çok savaşa sokan ve Fransız halkına zor günler yaşatan Fransuva, bilime ve sanata verdiği önem dolayısıyla Fransızlar tarafından iyi anılır.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Fransuva Kimdir Kısaca

  Reklam  Fransuva derken yeni miterand akla geliyor fakat bu başka 1500 lü yıllarda yaşamış alman krallığı için mücadele vermiş franasız kralıdır kanuniden yardım dahi almış bir liderdir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi