Charles Grey Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Devlet ve Siyaset Biyografileri Bölümünden Charles Grey Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Charles Grey Kimdir?

  Reklam  Charles Grey Kimdir?

  Forum Alev


  Lord Charles Grey (2. Earl Grey) (d. 13 Mart 1764 - ö. 17 Temmuz 1845), Vikont Howick olarak da bilinen Britanyalı siyasetçi, 1830 ile 1834 yılları arasında Britanya başbakanı.

  Köklü bir burjuva aileden geliyordu, Eton ve Trinty College'da okudu. 1786'da 22 yaşında parlamentoya seçildi. Charles James Fox, Richard Brinsley Sheridan ve IV. George gibi gibi Whig siyasetçilerin çevresine katıldı, kısa sürede Whig partisinin önde gelen liderlerinden biri oldu. Katoliklere inanç özgürlüğü verilmesini ve parlamento reformu yapılmasını savundu. Devonshire Düşesi Georgiana Cavendish ile yaşadığı ilişkiden siyasi bir zarar görmemekle birlikte, düşesin eşinin az kalsın karısını boşamasına neden oluyordu.

  1806'da Whig partisi lideri ve dışişleri bakanı oldu. İzleyen yıl hükümet düştü, Grey vefat eden babasının yerine Lordlar Kamarası'na girdi ve burada 23 yıl süren uzun bir muhalefet dönemi geçirdi.

  1830'da Whig partisi yeniden iktidara geldi ve Grey başbakan oldu. İktidarı döneminde önemli olaylar gerçekleşti. 1832'de Reform yasası kabul edilerek Avam Kamarası1933'te ise kölelik tüm Britanya İmparatorluğu topraklarında yasaklandı. Ancak yıllar geçtikçe Grey gitgide daha muhafazakâr bir çizgiye oturdu ve reformlar konusunda ihtiyatlı davranmaya başladı. 1834'te Grey siyasetten emekli oldu ve selefi olarak Lord Melbourne'u bıraktı. reformu yapıldı,

  Earl Grey harmanı çay, adını 2. Earl Grey'den alır. Aslında "kont"a karşılık gelen bir İngiliz asalet ünvanı olan "earl" kelimesi, Türk halkının bir kısmınca İngilizce "erken" anlamındaki "early" kelimesiyle karıştırıldı ve çayın adı "early grey" olarak da yaygınlaştı.

  Newcastle kentinin merkezinde bir heykeli bulunur. Durham Üniversitesi'ni oluşturan kolejlerden biri, Grey College, adını 2. Earl Grey'den almıştır.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Charles Grey Kimdir?

  Reklam  Charles Grey bildiğimiz burjuva bir ailenin ferdi britanyanın lideri katoliklere inanç özgürlüğü verilmesini savunmuştur demekki inanç özgürlüğü avrupaya daha sonra gelmiş onuda anlamış bulunuyoruz+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi