Hernan Cortez Kimdir Kısaca

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Devlet ve Siyaset Biyografileri Bölümünden Hernan Cortez Kimdir Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hernan Cortez Kimdir Kısaca

  Reklam  Hernan Cortez Kimdir Kısaca

  Forum Alev
  Aztekler'in kurmuş oldukları Tenochtitlan Devleti'ni yıkan ve Meksika'yı ele geçiren İspanyol serüvencisi (14851547). Soylu bir ailedendi. Kısa bir süre hukuk öğrenimi gördü. 1518'de Küba'nın alınmasına katıldı. Bu yılda ona Meksika'da bir koloni kurma görevi verildi. Az bir kuvvetle yola çıktı. Aztek imparatorluğunun başkenti Tenochtitlan'ı (Mexico) ele geçirmek için girişimlerde bulundu. Aztek imparatoru onları iyi karşıladı. Çok geçmeden iki tarafın arası açıldı. İspanyolların amacı bu ülkeyi ele geçirmekti. Kortez bir olayı bahane ederek imparatoru tutsak aldı. İspanyollar, kendi aralarında da anlaşamıyorlardı. Kortez, bir ara güç duruma düştü. Aztekler, karşı saldırıya geçince imparator öldürüldü. Kortez kuvvet toplayarak Tenochtitlan'ı kuşattı; bir süre sonra burasını aldı (1521). Tutsak alınan son imparator da öldürüldü (1524). Kortez, bütün Aztek imparatorluğunu ele geçirdi; egemenlik bölgesini kuzeybatıya doğru genişletti. Kortez, kazandığı bu başarılar üzerine 5. Charles (Şarlken) tarafından 1522'de ele geçirdiği ülkelerin genel valisi atandı.
  Fakat çok sertti ve acımasızdı. Bu yüzden kendisinden korkulan ve istenilmeyen bir kişi oldu. İspanya'ya çağrıldı, yetkileri azaltıldı. 1541'de ülkesine döndü. Türklere karşı açılan Cezayir seferine katıldı; ölümden zor kurtuldu. Unutulmuş bir kişi olarak hayatı sona erdi.
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Hernan Cortez Kimdir Kısaca

  Reklam  Hernan Cortez, İspanya doğumludur. Denizci kimliği ile bilinmekle birlikte İspanya'ının Meksika'yı fethetme girişiminde komutan olarak görev almış ve Meksika'yı fethetmiştir.+ Yorum Gönder
hernando cortes kısaca hayatı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi