Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Devlet ve Siyaset Biyografileri Bölümünden Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir?

  Reklam  Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir?

  Forum Alev
  1954 yılında, Sivas'ın Şarkışla ilçesi Elmalı Köyü'nde doğdu. Yazıcıoğlu, ilk ve orta öğrenimini Şarkışla'da, üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde yaptı.

  1968'de cemiyetçilik çalışmalarına başlayan Yazıcıoğlu, Şarkışla'da Genç Ülkücüler Hareketi'ne katıldı. Muhsin Yazıcıoğlu, üniversite eğitimi için 1972'de Ankara'ya geldikten sonra Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nde görev yapmaya başladı; sırasıyla Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı'nda bulundu (1977-78). Yazıcıoğlu, 1978'de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği'nin kurucu Genel Başkanı oldu.

  Bu dönemde Abdullah Çatlı emniyet kuvvetlerince yakalandıktan sonra "Çatlı'yı serbest bırakmazsanız Ankara'nın her yanında bomba patlatırız" tehdidiyle Çatlı'nın bırakılmasını sağlayan Yazıcıoğlu, Lokman Kundakçı'nın itiraflarında Doç. Bedrettin Cömert cinayetinin emrini vermekle itham edildi. Ancak hakkında herhangi bir yasal kovuşturma yapılmadı.

  1980 yılına kadar MHP'de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu, 12 Eylül 1980'den sonra MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nda yargılandı. 7,5 yıl Mamak Cezaevi'nde kalan Yazıcıoğlu, bu davadan herhangi bir ceza almadı.

  Yazıcıoğlu, cezaevinden çıktıktan sonra, cezaevindeki ülkücüler ve onların ailelerine yardım amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı'nın başkanlığını yaptı.

  Yazıcıoğlu, 1987'de Milliyetçi Çalışma Partisi'ne (MÇP) girdi ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu.

  20 Ekim 1991 Milletvekili Genel Seçimlerinde, Refah Partisi (RP), Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) ve Islahatçı Demokrasi Partisi'nin (IDP) oluşturduğu ittifak bünyesinde milletvekili adayı olan Muhsin Yazıcıoğlu, Sivas'tan milletvekili seçildi.

  Yazıcıoğlu, 7 Temmuz 1992'de, "içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı" gerekçesiyle 5 milletvekili arkadaşı ile beraber MÇP'den ayrıldı.

  Muhsin Yazıcıoğlu, 29 Ocak 1993'de, MÇP'den ayrılan bir grup arkadaşı ile beraber Büyük Birlik Partisi'ni (BBP) kurdu ve partinin Genel Başkanı oldu.

  24 Aralık 1995'te yapılan erken genel seçimlerinde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak yeniden parlamentoya giren Yazıcıoğlu, 28 Şubat 1996'da ANAP'tan istifa ederek, BBP'ye döndü.

  Muhsin Yazıcıoğlu, 26 Nisan 1998'de yapılan 3. Büyük Kurultay ve 8 Ekim 2000 tarihindeki 4. Büyük Kurultay'da tekrar BBP Genel Başkanlığına seçildi.

  Halen bu görevi sürdürmekte olan Muhsin Yazıcıoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır
 2. 2
  mum
  Özel Üye

  --->: Muhsin Yazıcıoğlu (Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir? - Muhsin Yazıcıoğlu Hakkında)

  Reklam  bilgiler için teşekkürler Fatal. 2 gündür düşen helikopterini hala bulamadılar.
  Rabbim yardımcıları olsun 3. 3
  selametler
  Emekli
  Sağolun Bilgiler İçin
  Rabbim yardımcıları olsun
  Amin 4. 4
  mum
  Özel Üye
  Halen bu görevi sürdürmekte olan Muhsin Yazıcıoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır
  vefatı bugün kesinleşti Allah (cc) rahmet etsin ona

 5. 5
  fecr
  Özel Üye
  vefatı bugün kesinleşti Allah (cc) rahmet etsin ona
  amin..

  Yazıklar olsn ona sırt dönen adi inanlara

 6. 6
  Tenha2190
  Emekli
  Çok mübarek bir kişi Hz.Muhammed şefaatçisi olsun.Mamak ceza evindeyken az solcuya namaz kıldırmamıştır.Onu anlatmak imkansız o kadar üzüldükki ..Göz yaşlarımızla Üşüdük..

 7. 7
  parpali08
  Yeni Üye
  Yiğit bir Türk’tü ama ‘Bu milletin İslamsız istikbale yürüyemeyeceğine inanıyorum. İslamsız Türk yaşayamaz” diyecek kadar da samimi bir müslümandı.  “azametli, bahtsız bir kıtanın; şanlı, talihsiz bir devletin; değerli, sahipsiz bir kavmin” son dönemlerde çıkardığı ‘ender bahadırlardan biri’ydi.

 8. 8
  yalnızkurt35
  Yeni Üye
  mekanın cennet olsun yiğidim.kim nederse desin bir oyuna kurban gittin ölümünde zerre kadar parmagı veya bilerek ihmali olanların akıbeti senden daha beter olsun.tertemiz çilekeş yigidim yattığın yer nur olsun.seni unutmıyacagız

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi