Mehmet Naim Talu Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Devlet ve Siyaset Biyografileri Bölümünden Mehmet Naim Talu Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Mehmet Naim Talu Kimdir?

  Reklam  Mehmet Naim Talu Kimdir?

  Forum Alev
  1919 yılında İstanbul'da doğdu.

  1943 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. Bir süre Sümerbank’ta çalıştıktan sonra 1946’da Merkez Bankası’na geçti. 1966 yılında vekâleten Genel Müdürlük yaptığı bu kuruluşta 1967 yılında Genel Müdür oldu. 1970 yılında Merkez Bankası'nın yeniden örgütlendirilmesi üzerine Bankanın ve İdare Meclisinin Başkanlığına getirildi.

  2. Erim Hükûmeti’nde Ticaret Bakanı olarak siyasi hayata girdi. Melen Hükûmeti’nde de yerini korudu. 1972 yılında Ticaret Bakanı iken, zamanın Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından Senato Üyeliğine atandı. Melen Hükûmeti çekilince Cumhuriyetçi Güven Partisi ve Adalet Partisi’nin gösterdikleri ortak aday olarak 36. T.C. Hükûmeti’ni kurdu.

  1973 seçimleri bu hükûmet zamanında yapıldı ve seçimden sonra hiçbir partinin tek başına hükûmet kurmağa yeterli çoğunluğu sağlayamaması üzerine Talu kabinesi Şubat 1974’e kadar işbaşında kaldı. Bülent Ecevit başkanlığında Cumhuriyet Halk Partisi – Millî Selamet Partisi koalisyonunun gerçekleşmesi üzerine Talu, görevi Ecevit’e devretti. 1976 yılında Kontenjan Senatörlüğü sona erdi.

  İngilizce bilen Naim Talu, evli ve 2 çocuk babasıdır.

  Başbakanı Olduğu Hükûmetler ve Görev Zamanları

  36. T.C. Hükûmeti 15 Nisan 1973 - 26 Ocak 1974
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Mehmet Naim Talu Kimdir?

  Reklam  türkiye cumhuriyetinde bir takım dönemler var insan okuduğunda bu dönem olmasaymış iyimiş diyebiliyor kısa dönemler görev yapan hükümetler başkanlar siyasetçiler memlekete pek bir şey kazandırmayacak istikrardan yoksun dönemler Mehmet Naim Talu merkez bankası yapısında ve örgütlendirilmesinde etkili olmuştur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi