Turgut Özal Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Devlet ve Siyaset Biyografileri Bölümünden Turgut Özal Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Turgut Özal Kimdir?

  Reklam  Turgut Özal Kimdir?

  Forum Alev
  Turgut Özal

  Turgut Özal (13 Ekim 1927, Malatya - 17 Nisan 1993), Türkiye Cumhuriyeti'nin 45. ve 46. dönem hükümetlerinde başbakanlık yapmış ve ardından 8. Cumhurbaşkanı

  seçilerek, görevi başında hayatını kaybetmiş olan siyasetçi ve devlet adamıdır.Hayatı ve kariyeri

  Babası Mehmed Sıddık banka memurluğu yaparken, annesi Hafize Hanım ilkokul öğretmeniydi. Bir dönem sonra Silifke'ye taşındıktan sonra, pilot olmayı isteyen Özal eşeğin üzerinden düşerek kolundan sakatlanınca bir kolu biraz daha kısa kalmış ve pilotluk hevesi de böylelikle sona ermiştir.

  Eğitimi [değiştir]

  4 yaşındayken Bilecik'in Söğüt ilçesine taşınan Özal, ilk öğrenim hayatına burada başladı. Babasının görevi nedeniyle sık sık il değiştiren Özal, orta okulu Mardin'de bitirir. Mardin'de lise olmaması nedeniyle, Konya Lisesi'nde eğitimine devam eden Turgut Özal bu dönem içerisinde kardeşi Korkut Özal da o'na eşlik etmiştir. Son olarak Kayseri Lisesi'nde lise eğitimini bitiren Özal, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini burs alarak kazanır. 1950 yılında mezun olur.

  Aile Hayatı

  Turgut Özal, 1952 yılına kadar kısa süreli bir evlilik yaşar. Bu evlilikten sonra çalıştığı kurum Elektrik İşletmesi Etüd İdaresi'nde daktilocu olarak görev yapan Semra Özal ile evlenerek Ahmet, Zeynep ve Efe adlı üç çocuk sahibi olurlar.

  Kariyeri

  Evlendikten sonra, Amerika'da ihtisas yapmaya giden Özal ekonomi branşında eğitim alır.
  Geri döndüğünde EİEİ Genel Müdür Yardımcısı (ya da Genel Direktör Teknik Müşaviri; kayıtlar arasında ikilem mevcut) olur ve Türkiye'de elektrifikasyon üzerine projelerde çalışır.
  1958 yılında Planlama Komisyonu'nda sekreterya görevini yaptıktan sonra 1959Devlet Su İşleri Genel Müdürü 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de, bu dönem içerisinde yedek subay öğrencisi olarak aynı kurumda çalışır. ANAP kayıtlarına göz gezdirecek olursak, Özal'ın ona komutanlık ve öğretmenlik yaptığını görebiliriz. Askerliği sonrasında Devlet Planlama Teşkilatı'nın kuruluşunda çalışan Özal, 1965 seçimlerinden sonra Süleyman Demirel'in danışmanı olarak görev yapar. 1967 yılında DPT Müsteşarı olan, 12 Mart 1971 darbesinden sonra 1973 yılına kadar Dünya Bankası Sanayi Dairesi'nde danışman olarak çalışan Özal yurda döndükten sonra başta Sabancı Holding olmak üzere birçok sektördeki, birçok şirket için yönetici olarak çalışır. (Sabancı Holding'deki görevinin Genel Koordinatörlük olduğu ileri sürülmektedir) yılında Ankara Ordanat Okulu'nda yedek subay olur. Dönemin
  12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra, IMF politikalarını uygulamak amacıyla Bülend Ulusu Hükümeti'nde ekonomiden sorumlu Başbakan yardımcılığı görevine getirilir. Bu göreve getirildikten 22 ay sonra, 14 Temmuz 1982 yılında istifa eder.

  Siyasi Hayatı


  7 Kasım 1983


  20 Mayıs 1983'de Anavatan Partisi'ni kuran Özal 6 Kasım 1983'deki seçimlerde 400 kişiden oluşan parlamentoda 211 milletvekili çıkararak iktidar ve 45. Dönem Başbakanı olur. 1984 yerel seçimlerinde tekrar iktidar olan Özal, 13 Nisan 1985'de yapılan ilk kongrede tekrar genel başkanlığa seçilir.
  1987 yılında yapılan genel seçimlerde, 292 milletvekili çıkartarak tekrar çoğunluğu sağlar ve 46. Dönem Başbakanı olur. (Her ne kadar Anavatan Partisi'nin resmi web sitesi 47. Dönem başkanı oldu dese de. 47. Dönem başbakanımız, hakkındaki fıkralarıyla ünlü, Yıldırım Akbulut'tur.)
  18 Haziran 1988'de Anavatan Partisi 2. Olağan Kongresi sırasında Kartal DemirağKartal Demirağ'ı cumhurbaşkanlığı döneminde affetti. tarafından suikast girişiminde bulunulan Özal, önce ölüm cezasına çarptırılan, ardından cezası 20 yıla indirilen


  31 Ekim 1989'da Anavatan Partisi'nin meclis çoğunluğuyla 8. Cumhurbaşkanı seçilen Turgut Özal 9 Kasım 1989 tarihinde resmi olarak görevine başladı. 17 Nisan 1993Adnan Menderes anıtının karşısında İstanbul'da özel bir anıtta toprağa verilmiştir. Otopsi yapılmadan defnedilmesi Özal'ın ölümünde karanlık noktalar olduğu şüphelerini uyandırmaktadır. [kaynak belirtilmeli] tarihinde koşu bandındayken kalp krizi geçirdiği öne sürülen Turgut Özal, otopsisi yapılmadan

  Ölümü ve Cenazesi


  18 Nisan 1993
  Turgut Özal'ın ölüm tarihi, Süleyman Demirel'in 21 Ekim seçimlerinde "500 günde herkese 2 anahtar" (biri ev, biri araba için) vaadiyle iktidara gelmesinden 533 gün sonra gerçekleşmiştir. Bu vesile ile günümüzde hala devam eden bir komplo Teorisine konu olmuştur, bu diyalogların ana sebebi de hanımı Semra Özal'ın günümüzde halen devam eden açıklamalarıdır.
  Turgut Özal'ın cenazesine Türkiye'nin dört bir yanından yüzbinlerce kişi akın etmiş, televizyonlardan canlı yayımlanmış; ülkede bayraklar yarıya indirilmiştir. Dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Turgut Özal ile de yakın dost olan George H. W. Bush da, mevlidine katılmış ve gözyaşlarını tutamamıştır..
 2. 2
  Fatal
  Özel Üye

  --->: Turgut Özal (Turgut Özal Kimdir? - Turgut Özal Hakkında)

  Reklam  Yıldırım Akbulut, 1990'da Uğur Dündar'ın hazırladığı ve TRT1'de yayınlanan 'Hodri Meydan' programına katılıp canlı yayında 'Hal Müdürü' fıkrasını anlatmıştı
  Turgut Özal, 1989'da TBMM'de, 263 oyla Türkiye'nin sekizinci Cumhurbaşkanı seçildi ve Başbakanlığa Yıldırım Akbulut'u getirdi.

  Merhum Turgut Özal, Cumhurbaşkanı olduktan sonra başbakanlığa Erzincan Milletvekili Yıldırım Akbulut'u atadı.

  1935'de Erzincan'da doğan Yıldırım Akbulut, babasının PTT memuru olması nedeniyle ilkokulu Eskişehir'de, ortaokulu Samsun'da, liseyi Erzincan'da okudu.

  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Askerlik görevini tamamladıktan sonra, uzun süre Erzincan'da serbest avukatlık yaptı.

  Evli ve üç çocuk babası olan Akbulut, Anavatan Partisi'nden Erzincan Milletvekili olarak girdiği TBMM'de Meclis Başkanvekilliği, İçişleri Bakanlığı ve Başbakanlık yaptı.

  Yıldırım Akbulut, gündeme politikacılığından çok hakkındaki fıkralarla damga vurmuştu. "Yıldırım Akbulut'un biri bir gün" diye başlayacak kadar çok anlatılırdı bu fıkralardan. Hatta fıkraları derleyen bir kitap bile çıkmıştı piyasaya.

  İşte Yıldırım Akbulut fıkralarından birkaç örnek...

  Yıldırım Akbulut, Demir Leydi Margaret Thatcher'ın daveti üzerine İngiltere'ye gidecektir. Ancak İngilizce bilmediğinden paniğe kapılmıştır. Danışmanını çağırarak ona ne yapması gerektiği sorar.
  Danışmanı anlatır: "Başbakanım, paniğe mahal yok. Her şey çok kolay olacak. Uçaktan inecek ve oradaki en yaşlı görünümlü bayanın elini sıkacaksınız. Daha sonra sizin için serilmiş olan kırmızı halının üzerinde yürüyerek askeri karşılama taburuna dönüp selam vereceksiniz. Askere söyleyeceklerinizi küçük bir kağıdın arkasına yazıp kravatınızın arkasına iğneleyin. Gerektiğinde bakarsınız."
  Yıldırım Akbulut durumun bu kadar basit olduğunu duyunca neşelenir ve, "yaşa be" diyerek danışmanına sarılır.
  Yola koyulurlar. Yıldırım Akbulut uçaktan indikten sonra Margaret Thatcher'ın elini sıkar ve askere dönerek şöyle der: "Hello soldier. Polo gıravatları, made in Turkey."

  Yıldırım Akbulut, İngiltere ziyareti sırasında Margareth Thatcer tarafından ağırlanıyormuş. Londra caddelerinde fayton gezisine çıkmışlar. Derken faytonu çeken at gümbürtüyle gaz çıkarmış.
  Demir Leydi, nezaketen özür dilemiş. Yıldırm Akbulut ise, "hay allah, ben de at yaptı sanmıştım" demiş.

  Yıldırım Akbulut bir gün taksiye binmiş. Trafikten dolayı zaten sıkıntıdan patlayan şoför biraz sonra sormuş: "Abi sana bir Yıldırım Akbulut fıkrası anlatayım mı?"
  Yıldırım Akbulut, bozuk bir sesle yanıtlar: "Ben Yıldırım Akbulut'um."
  Şoför aynadan müşterisini süzer ve şöyle der: "Olsun abi, ben yavaş yavaş anlatırım."

  Yılıdırm Akbulut, George Bush ve Mihail Gorbaçov en büyük yalanı söyleme yarışmasına katılırlar.
  Mihail Gorbaçov, "ben aslında ABD vatandaşıyım" der ve alkışlanır.
  George Bush, "komünizm dünyanın en iyi düzenidir" dediğinde cılız bir alkış sesi yükselir.
  Sıra Yıldırım Akbulut'a gelir. Akbulut elini çenesine koyar, bekler, bekler... Sonra, "kusura bakmayın, düşünüyordum da" der. Alkış tufanı kopar, Yıldırım Akbulut birinci olur.

  Yıldırım Akbulut bir gün AKM gişesine gider ve gişedeki memura, "beyefendi, iki bilet rica ediyorum" der.
  Memur gayrı ihtiyari, "Romeo ve Jülyet için mi efendim" diye sorar.
  Yıldırım Akbulut sinirlenip, "tabii ki hayır" der: "Eşim ve benim için."

  Yıldırım Akbulut ve Yıldırım Aktuna gazetenin ödüllü bulmacasını çözmüşler. Ama kimin adına gönderecekleri sorununu çözememişler.
  Bunun üzerine Yıldırım Aktuna şöyle bir öneri getirmiş: "Senin adını, benim de soyadımı yazalım, öyle yollayalım."
  Yıldırım Akbulut da, "neden olmasın" deyip kabul etmiş.

  Tescilli fıkra

  Yıldırım Akbulut, 1990'da Başbakan'ken, Uğur Dündar'ın hazırladığı ve TRT1'de yayınlanan 'Hodri Meydan' programına katılıp, aşağıdaki fıkrayı şöyle anlatmıştı:

  "Ben, zamanında Erzincan'da hal müdürlüğü yaparken, yardımcım gelmiş, bir sürü matbu evrak biriktiğini, artık koyacak yer kalmadığını söylemiş. Sayın müdürüm demiş, isterseniz bir kısmını imha edelim. Ben de demişim ki, tamam imha edin ama bunlar resmi evraktır. Birer fotokopisini çekin de öyle imha edin."
+ Yorum Gönder
turgut ozal kurtmudur
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi