Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir, Kısaca Hayatı ve Yaptıkları

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Devlet ve Siyaset Biyografileri Bölümünden Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir, Kısaca Hayatı ve Yaptıkları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  dark.water
  Asker Üye
  Reklam

  Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir, Kısaca Hayatı ve Yaptıkları

  Reklam  Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir, Kısaca Hayatı ve Yaptıkları

  Forum Alev


  Deniz Baykal’ın ortaya çıkan kaset sıkandalından sonra istifa etmesi sonucu boşalan CHP genel başkanlığına adaylığını koyan Kemal Kılıçdaroğlu’nu biraz tanıyalım ve tanıtalım istedik. Dürüstülüğü, açıklığı ve Ecevit’e benzer siyasi kişiliği ile halkın sempatisini kazanan Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP genel başkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Peki ama CHP tabanında da çokça sevilen Kılıçdaroğlu, bu pozisyona nasıl geldi, şuana kadar neler yaptı? Biraz bu sorulara cevap arayalım isterseniz;
  Türk iktisatçı, maliyeci ve siyasetçi olan Kemal Kılıçdaroğlu 1948 yılında , Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde doğumdu.

  Türkiye Büyük Millet Meclisi 22. ve 23. dönem İstanbul milletvekili olan Kılıçdaroğlu, aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi grup başkanvekilidir. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın istifasının ardından yaptığı açıklamada kurultayda aday olmayacağını belirtse de daha sonra 17 Mayıs 2010 tarihinde CHP Grup Başkanvekilliği’nden istifa ederek kurultayda aday olacağını açıklamıştır.


  Kemal Kılıçdaroğlu’nun Öğrenim yaşamı
  Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde doğan Kemal Kılıçdaroğlu, ilk ve ortaöğrenimini Erciş, Tunceli, Genç, Elazığ gibi Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yaptı. Yükseköğrenimini yapmak için girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden (şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) 1971′de mezun oldu.


  İş yaşamı
  Lisans öğrenimini tamamladığı 1971 yılında, girdiği hesap uzman yardımcılığı sınavının ardından Maliye Bakanlığı’nda göreve başladı. Daha sonra hesap uzmanı olan Kılıçdaroğlu, bir yıl Fransa’da kaldı. Hesap uzmanlığını 1983′e kadar sürdürdü ve aynı yıl Gelirler Genel Müdürlüğü’ne atandı. Burada önce daire başkanı olarak görev aldı, daha sonra aynı kurumun genel müdür yardımcılığını yaptı.

  Kemal Kılıçdaroğlu 1991 yılında Bağ-Kur’a atandı. Burada genel müdürlük yapan Kılıçdaroğlu, 1992 yılında da Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne geçti. Daha sonra kısa bir süre Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. 1994 yılında Ekonomik Trend dergisi tarafından “Yılın Bürokratı” seçildi. Kemal Kılıçdaroğlu, 1999′un Ocak ayında kendi isteğiyle Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’nden emekli oldu.
  Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonu’na başkanlık eden Kılıçdaroğlu, Hacettepe Üniversitesi’nde de bir süre ders verdi. Daha sonra Türkiye İş Bankası’nda yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

  Siyaset yaşamı
  11 Ocak 1999′da SSK Genel Müdürlüğü’nden ayrılan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Demokratik Sol Parti’den 18 Nisan 1999′daki genel ya da yerel seçimlerde aday olmak için istifa ettiği dönemin gazetelerinde belirtildi. Hangi ilden aday gösterileceğinin tercihini partiye bırakacağını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu,[5] daha sonra 18 Nisan 1999 genel ve yerel seçimlerinde aday gösterilmedi.

  Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı sürecinde destekçileri tarafından takılan rozetlerden bazıları
  (Sol üst köşedeki “Kılıçdaroğlu diyen Kemal” yazılı rozet yalnızca Kemal Kılıçdaroğlu tarafından takılmıştır)Türkiye Büyük Millet Meclisi 22. dönem için yapılan 3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimleri’yle Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili olarak Meclis’e girdi.
  22 Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimleri’nde de İstanbul’dan 23. dönem milletvekili seçilen Kemal Kılıçdaroğlu, hâlen bu göreviyle birlikte, Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilliği’ni sürdürmektedir.
  Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli’yi, Silivri’de bir arsanın imar durumunu değiştirme karşılığında 1 milyon dolarlık iş takibi ücreti talep etmekle suçladı. Bu iddiasını daha sonra Başbakan Erdoğan’a yönelik bir soru önergesiyle meclise taşıdı. Dişli, iddialar karşısında partisindeki görevinden istifa etti.

  Almanya’nın Frankfurt kentinde görülen Deniz Feneri yolsuzluk davasının Türkiye ayağına ilişkin bazı belgeler açıkladı.
  Kılıçdaroğlu, 22 Eylül 2008 tarihinde düzenlediği bir basın toplantısında, “Baron” olarak adlandırdığı Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat hakkında çeşitli iddialar ortaya attı.
  Fırat’ın en büyük ortağı olduğu Menas adlı şirketin ürünlerini yurtdışına götüren tırda 89 kilogram eroin yakalandığını ve Menas’ın hayali ihracat yaptığını iddia eden Kılıçdaroğlu, bu kez de 25 Eylül günü gazeteci Uğur Dündar tarafından yönetilen tartışmada Dengir Mir Mehmet Fırat ile biraraya geldi. Bu tartışmadan bir süre sonra da Fırat, sağlık durumunu gerekçe göstererek istifa etti.

  İstanbul milletvekili olan Kemal Kılıçdaroğlu, 2009 Yerel Seçimleri’ne Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak katıldı. Seçimi Adalet ve Kalkınma Partisi adayı Kadir Topbaş kazandı; ancak Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı için aldığı oy oranını 2004 Yerel Seçimleri’nin % 25′in üstünde bir oranda artırdı. Seçim kampanyası döneminde medya ve halktan büyük destek alan Kılıçdaroğlu için özgün müzik sanatçısı Onur Akın bir şarkı da hazırlamıştır.

  Özel yaşamı
  Selvi Kılıçdaroğlu ile evli olan Kemal Kılıçdaroğlu, üç çocuk babasıdır. Bir yıl Fransa’da görev yapan Kılıçdaroğlu’nun yabancı dili Fransızcadır.
  2003, 2005 ve 2007 yıllarında verdiği mal bildirimlerini kamuoyuna açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Mart 2009 itibarıyla kendi üzerine 2 konut, 3 kooperatif hissesi ve toplam 2.733 TL değerinde 8 tablo kayıtlıdır.


  Yapıtları
  Kılıçdaroğlu’nun yayımlanmış üç kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır.
  Kemal Kılıçdaroğlu, İşsizlik Sigortası Kanunu-Yorum ve Açıklamalar, TÜRMOB, Ocak 1993.
  Kemal Kılıçdaroğlu, 1948 Türkiye İktisat Kongresi, 1. baskı DPT, 2. baskı SPK, Eylül 1997.
  Kemal Kılıçdaroğlu, Kayıtdışı Ekonomi ve Bürokraside Yeniden Yapılanma Gereği, TÜRMOB, Ekim 1997. 2. 2
  yalnızkurt35
  Yeni Üye

  --->: Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir, Kısaca Hayatı ve Yaptıkları

  Reklam  kemalkılınçdaroglu chp ye taze bir kan olarak geldi arayış içinde olan kemikleşmemiş oy olmayan birçok kişiye umut oldu.ben akp düşmanı biri olarak kılınçdaroglunun başarılı olmasını isteyenbiriyim.çünkü akp nin defedilmesi için muhalefetin güçlü ve ve başarılı olmasını isterim. chp li degilim ama akp nin karşısında chp nin güçlü olmasını dileyenlerdenim.yalnız kılınçdaroglunun akıl danışmanı kimse onu hemen degiştirmesi gerekiyor bir vatandaş olarak benden söylemesi çünkü akıl danışmanlarının yönlendirmesiyle hareket eden sayın kılınçdaroglu referandum öncesi genel af saçmalıgıyla akp ye evetlere oy kazandırmıştır.sizden genel af bekleyenmi oldu ey kılınçdaroglu refandum arefesinde yaptıgın bu hata ile evetlerin degirmenine bilmeden su taşıdın. şimdi bakıyoruzki içindeki truva atı danışmanın yine akp ye hizmet ediyorki seni yanlış yönlendiriyor.son yaptıgın hata ise pkk ya maviboncuk dagıtmak pkklılara göz kırpmak oldu senki söylemlerinde propagandalarında tayyipin pkkile anlaşma yaptıgını söylerken şimdi tayyipin yaptıgını sen yapıyorsun buneperhiz bu ne lahana turşusu yoksa birileri yani akıl danışmanların iktidar olmanın yolunun vatanhainlerinin pkk nın oylarına talip olmaktan geçtiğinimi söyledi iddia ettiki pkk ile kur yapıyorsun senin hata ve gaf yapma lüksün yok kılınçdaroglu dimyata bulgura giderken evindeki pirincindende olma.ve herşeyden önce seni yanlış yönelendiren şu akıl danışmanlarını araştır ve tetkik et analiz et bakalım içinizdeki truvaatınız olmasın hadi kolay gelsin vatanhainlerinin pkk nın oylarıyla iktidar olmak kimseye bu millete hayır getirmediği getirmiyecegi gibi sanada hayır getirmiyecektir.tabanını kaybetme bu milletin akıllı bir muhalefete ihtiyacı var eleştirilere açık ol kamuoyu yoklaması yap milletin nabzını tut chp danışmanlarından ve etrafına toplanan yagdanlıklarından ibaret degildir. 3. 3
  dark.water
  Asker Üye
  ben akp düşmanı biri olarak kılınçdaroglunun başarılı olmasını isteyenbiriyim.çünkü akp nin defedilmesi için muhalefetin güçlü ve ve başarılı olmasını isterim. chp li degilim ama akp nin karşısında chp nin güçlü olmasını dileyenlerdenim.
  Benimde bir chp düşmanı olarak konuşmam gerekirse.. (:
  Başbakan R.Tayyip Erdoğan koltuğundan kalktığı sırada sarsıntılı bir devir olmazsa (oy kaybetmeden)
  uzun yıllar bu partinin iktidardan düşmeyeceğini tahmin ediyorum..

  Herkesinde bildiği üzere CHP, Türkiyenin geneline hitap edemiyor.
  AKP'de tam olarak edemiyor ama işini görüyor, istediğini yapıyor.
  "tam olarak edemiyor"dan kasıt sadece 3 kişiden 2 oy alamaması (:+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi