Televizyon ve Okul Başarısı

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Diğer Çocuk Konuları Bölümünden Televizyon ve Okul Başarısı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Televizyon ve Okul Başarısı

  Reklam  Televizyon ve Okul Başarısı

  Forum Alev
  Televizyon ve okul başarısı: Okul dönemi için tavsiyeler

  Çocuklarımızın çoğu yeni bir okul yılına başlıyor ve anne-babalar çocuklarının okul başarısını artırmak için onlara nasıl yardımcı olabileceklerini belirlemeye çalışıyorlar. Gerçekten de çocuğun okul başarısını etkileyebilmek için anne-babaların yapabileceği pek çok şey var. Örneğin:

  Çocuğunuzun okulu ile ilişkide olun ve öğretmenle yakın bir iletişim içerisinde olmaya özen gösterin.

  Çocuğunuzun günde en az 8-10 saat uyumasını sağlayın.

  Okul sonrasında özellikle erkek çocuklar için fiziksel aktiviteleri teşvik edin. Çocuğunuzun beslenmesine özen gösterin.

  Çocuğunuzun ödevlerini takip edin ve okuldan eve getirdiği şeylere ilgi gösterin.

  Ödev yapması için dikkat dağıtmayan, uygun bir ortam hazırlayın ve sizin göreviniz uygun ortamı hazırlamak ve yol göstermekle sınırlı olsun. Ödevlerini ise kendisi yapsın.

  Beklentilerinizi çocuğunuzun kapasitesinin altında tutmayın.

  Küçük çocuklara her akşam kitap okuyun.

  Ancak çocuğunuzun okul başarısını artırmak için yapabileceğiniz belki de en önemli şey ise TV izlemesini önemli ölçüde kısıtlamak veya tamamen yasaklamak olacaktır.

  Yapılan araştırmalara göre, çocuklar her gün ortalama 4 saat televizyon izliyorlar; büyük bir kısmının odasında televizyon bulunuyor; 4-6 yaş arasındaki çocuklar babaları ile zaman geçirmek yerine TV izlemeyi tercih ediyorlar ve ailelerin çoğu akşam yemek yerken televizyon izliyor.

  Çok fazla TV izlemek çocuk için zararlı

  Araştırmalar günde 3 saat ve daha fazla TV izleyen çocukların okul başarısının daha düşük, sınıf tekrarlama oranının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

  Ölçülü TV izleme yararlı olabilir

  TV çocuğun yaratıcılığını ve hayal gücünü uyarabilir. Pek çok çocuk ve yetişkin televizyonu iyi bir rahatlama ve eğlenme aracı olarak görür.

  Çocuk için zararlı olan TV değildir

  TV izleme süresi ve izlenilen programların içeriği önemlidir. Uzmanlar 2 yaşından büyük çocukların günde iki saatten daha fazla televizyon izlememesini tavsiye ediyor. 2 yaşından küçük çocukların ise televizyon izlemesi tavsiye edilmiyor. Ailelerin ise çocuklarının izlediği programları dikkatle takip etmeleri ve kendi denetimleri olmadığında çocukların farklı şeyler izleyebileceğini göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

  TV İZLEMEYİ DENETLEMEK İÇİN BAŞVURABİLECEĞİNİZ BAZI YÖNTEMLER

  Hiç TV izlememek

  Bazı aileler kablolu yayın ve uydu bağlantılarını iptal ederek televizyonu sadece film izlemek için kullanıyor. Bunun aile yaşamı üzerinde büyük etkisi olduğunu, aile bireylerinin birbiri ile daha fazla konuştuğunu, oyunlar oynadıklarını, okuduklarını ve başka aktivitelere daha fazla katılmaya başladıklarını belirtiyorlar.

  Hafta içinde TV sınırlanması

  Televizyon yayınlarını tamamen iptal edecek kadar kökten bir önlem almak istemiyorsanız, okul günlerinde televizyon izleme süresini 1 saat ile sınırlamayı bir kural olarak benimseyebilirsiniz. Ailelerin çoğu ödev bittikten ve bir yetişkin tarafından kontrol edildikten sonra televizyonun açılmasına izin vermektedir.

  Televizyon tatili
  forumuz.biz
  Bazı aileler de evde hiç kimsenin televizyon izlemesine izin verilmediği zamanlar belirliyorlar. Örneğin haftada bir gün aile gecesi olarak belirleniyor ve yetişkinler ve çocuklar televizyon dışında başka şeyler yapıyorlar.

  Çocuğunuzla konuşun

  Aşırı TV izlemesini nasıl denetleyebileceğiniz konusunda çocuğunuzun da görüşlerini alın. Fikirlerinden bazılarını deneyin ve işe yarayıp yaramadığına bakın.

  TV ve yetişkinler

  Çocukların televizyon izlemesini sınırlamakta asıl önemli olan anne-babaların tv izlemesinin de sınırlanması olmaktadır. Bir an için televizyon olmasaydı, hayatınız nasıl olurdu, düşünün. Daha fazla okur, eşinizle daha fazla konuşur, bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenir ya da yıllardır hayal ettiğiniz hobi ile ilgilenmeye başlar mıydınız?

  Belki de bunu çocuğunuza ve kendinize aynı anda yardım etmenizi sağlayacak büyük bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz!
 2. 2
  ozdilek
  Yeni Üye

  --->: Televizyon ve Okul Başarısı

  Reklam  TELEVİZYONUN VE MEDYANIN OKUL BAŞARISINDAKİ YERİ NELERDİR??
  günümüzde çogu aile televizyonu ve interneti çocuklardan kurtulmak için bunları izlesinler bana dokunmasınlar canımı sıkmasınlar diye izlettiriyor bazı televizyon kanalları ve internet portalları şiddeti körüklüyor artık bazı sosyal bloglar ve haberleşme arkadaşlık sitelerinde yanlış kişiler ile tanışıp yanlışlıklar yapılıyor buda ailelerin moralını çok sıkıyor geri dönülmez hatalara sebeb oluyor çogu kişi bu sitelerin aracılıgı ile evden kaçıyor yanlış kişilerin eline geçiyorlar ailelerin bu yazılımları takip eden kayıt defteri programlarını bilgisayarınıza yükleyip eger çocuklarınız yanlış yolda ise gerekenleri doktor psikolog ve okul ögretmenleri ve uzmanları ile bu hataların düzeltilmesi yoluna gidelim tv programlarında aşırı çizgi filmler çocukların ruhsal gelişmesini engelliyor ama bilimsel belgesel kanallar çocukların gelişmesindeki yeri çok iyi oldugu yapılan araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi