Çocuklarda Özgüven Nasıl Geliştirilir ?

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Diğer Çocuk Konuları Bölümünden Çocuklarda Özgüven Nasıl Geliştirilir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Çocuklarda Özgüven Nasıl Geliştirilir ?

  Reklam  Çocuklarda Özgüven Nasıl Geliştirilir ?

  Forum Alev
  Çocuğunuzun hayatta başarılı olmasının ön koşullarından biri kendine güvenli bir birey olarak yetişmesidir. Oysa kızgınlık anında söylenen sözler, verilen olumsuz tepkiler özgüven gelişimini engeller.

  Çocuklar okul çağına geldiklerinde özsaygı duygusu da gelişmiş olur. Özsaygısı gelişmiş bir çocuk yeni şeyler denemek, arkadaş edinmek ve genel anlamda başarılı olmak için özgüvene sahip olur. Özsaygısı fazla gelişmemiş bir çocuksa bu alanlarda zorluk çeker ve daha çok yardıma ihtiyaç duyar.

  Çocuğunuza nasıl güven aşılayabilirsiniz?


  Çocuğunuzun kendine güven duygusu geliştirmesinde size büyük görev düşüyor. Bunun çocuğunuzun tüm hayatını etkileyeceğini düşünerek şuipuçlarından faydalanabilirsiniz:


  ? Onu dinlediğinizi belli edin. Çocuğunuzun anlattıklarını dikkatle dinleyin, anladığınızdan emin olmak için duyduklarınızı tekrarlayın ve çocuğunuzun anlatmaya devam etmesini sağlamak için olumlu tepkiler verin.


  ? Çocuğunuzun duygularını anladığınızı gösterin ve onun bu duyguları sözel olarak ifade etmesine yardımcı olun.


  ? Davranışları eleştirin, çocuğunuzu değil. Bu tuzağa düşmek çok kolaydır ama çok fazla eleştiri, çocuğunuzun kendisini kötü biri olarak görmesine ve kendi aptallığı ya da yaramazlığı nedeniyle kötü şeylere sebep olduğunu düşünmesine yol açar. Eğer bu uzun süre devam ederse, çocuğa büyük ölçüde zarar verir. Kızdığınız şeyin yapılan bir haraket ya da sevmediğiniz bir davranış olduğu konusunda net olun ve çocuğun bunu anlamasını sağlayın.


  ? Çocuğunuzun güçlü olduğu yanlarına odaklanın, zayıf olduklarına değil.


  ? Size sıkıcı gelse bile, çocuğunuzun ilgi alanlarına saygı duyun. Arkadaşlarıyla ve okulda yaptıklarıya samimi bir şekilde ilgilenin. Dinlediğinizi göstermek için yorum yapın.


  ? Çocuğunuzun samimi olarak yansıttığı korku ve güvensizlikleri kabul edin. Bunlar size önemsiz görünebilir ama bşr kenara atmayın. Çocuğunuz matematiği yapamadığını söylediğinde, "Saçmalama" ya da "O zaman çalışmaya başlasan iyi olacak." gibi şeyler yerine "Matematik zor geliyor olabilir, sana nasıl yardımcı olabilirim?" demeye gayret edin.


  ? Bağımsız olması konusunda destek verin. Çocuğunuzu yeni şeyler denemesi için yüreklendirin. Bir işi başarmak özgüvenini arttırır ve bazen de yaptığı hatalar sayesinde yepyeni şeyler öğrenir.


  ? Çocuğunuzla beraber gülün, ona karşı değil.


  ? Çocuğunuzun başarılarına odaklanın. Bu yüzme, müzik, resim ya da başka şeyler olabilir. Hatalarına, başarısızlıklarına odaklanmayın.


  ? Çocuğunuz yetersiz olduğu alanların ve neleri yapamayacağının gayet farkındadır. Eğer sürekli bu alanlara dikkati çeker, ya da çocuğunuzu eleştirirseniz özgüven ortadan kalkar. Bunun yerine çocuğunuzu doğru yaptıkları için övün ve ona destek vererek motive edin.


  Yanlış yaptığında ise onu değil, yaptığı davranışı eleştirin.Kızgınlık anında insan düşünmeden konuşabilir. "Saçmalama, aptallaşma, amma da beceriksizsin." gibi olumsuz cümleler sarfedebilir. Oysa çocuğunuz bunları ciddiye alır. Bu da özgüveninin gelişimini olumsuz etkiler.


  Hatta kendiniz hakkında söylediğiniz olumsuz şeyler bile çocuğunuzun güvenini etkileyebilir; çünkü çocuklar yetişkinleri taklit etme eğilimindedir. "İşte bir dakika daha duramayacağım.", "Artık bu baskıya dayanamıyorum" gibi sözler, çocuğunuzda sizin hayatın zorluklarıyla başedemeyeceğinize dair bir düşünce uyandırarak gene özgüvenini etkileyebilir. Bu nedenle konuşmadan önce iyice düşünün ve sözcüklerinizi dikkatli seçin.


  Aşağıdakilerin hepsi çocuğunuzun güvenini olumsuz etkileyebilir:

  · Ona onu sevmediğinizi söylemeniz

  · "Aptal" gibi sözcükler kullanarak sürekli eleştirmeniz

  · Hiç doğmamış olmasını dilemeniz

  · Onu aşağılamanız ve ona isimler takmanız

  · Çocuğunuzun yaptıkları ve hissettikleriyle sürekli dalga geçmeniz

  · Acımasız sataşmalar ve iğneleyici konuşmalar

  · Sürekli şikayet etmek

  · Öfkeli bir şekilde bağırmak, küfretmek.


  Özür dilemeyi bilin

  Hiçbirimiz aziz değiliz ve bazen sonradan pişman olacağımız şeyler yapabilir ya da söyleyebiliriz. Eğer böyle bir durum olursa, en iyisi bunu hemen o anda çocuğunuza itiraf etmeniz ve "Bunu asla söylememeliydim. Kırıcı davrandım ama amacım bu değildi. Sadece bugün çok yorgunum." diyerek ona sarılmanız ve onunla barışmanızdır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Çocuklarda Özgüven Nasıl Geliştirilir ?

  Reklam  öz güveni olan çocuklar bir çok konuda ve hayatta daha başarılı olmaktadır. öz güveni geliştirmek için çocuğumuza sevgimizi gösterelim, çocuğumuzun yaşadığı kaygıları gidermeye çalışalım onunla zaman geçirelim.+ Yorum Gönder
çocuklarda özgüven,  cocuklarda ozguven,  çocukta özgüven,  çocukta özgüven nasıl gelişir,  çocukta öz güven
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi