Tazmanya Canavarı Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Tazmanya Canavarı Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  özlem_9805
  Üye
  Reklam

  Tazmanya Canavarı Hakkında Bilgi

  Reklam  Tazmanya Canavarı Hakkında Bilgi

  Forum Alev
  Tarihçesi:
  Tazmanya Canavarı (Sarcophilus harrisii), çığlıkları, siyah rengi ve kötü bakışları nedeniyle Avusturya’ ya yerleşen ilk Avrupalılar ona canavar adını taktılar. Sadece bir köpeğin boyutunda olmasına rağmen oldukça yırtıcı olabilen canlılardır.

  Tazmanya Canavarının fosilleri incelendiğinde ilk kez geniş bir yayılım gösterdiği Avusturalya’ da rastlandığı görülmektedir.

  Bugün çizgi flim kahramanı olması nedeniyle oldukça popüler olan bu canlılar geçmişte Avrupalı yerleşimcilerin kümeslerine, baskınlar yaptıkları için pek istenen canlılar değildi. Hatta 1930’ lu yıllarda ölüsüne karşılık para verilmekteydi. Bu yüzden soyu tükenme tehlikesi geçiren bu canlılar yasa ile koruma altına alınarak nüfusları kademeli olarak arttırıldı.


  Genel Özellikleri:
  Dünyanın en uzun ömürlü etçil keseli hayvanıdır. Kalın bir postu vardır. Göreli olarak büyük, geniş başlı ve kısa, kalın kuyrukludur. Kürkü, çoğunlukla veya büsbütün siyahtır, ama sağrı ve göğüste beyaz çizgileri vardır. Vücut boyutu, beslenme ve anayurda göre değişkendir. Erişkin erkekler, erişkin dişilerden genellikle daha büyüktür. Büyük erkekler, 12 kg, ve boyları 30cm’ dir

  Tazmanya’ nın zaman içinde sayıları değişkenlik göstermektedir bunun yukarıda saydığım öldürülme nedeni dışında birkaç nedeni daha vardır bunlardan biri de 1996 da teşhis edilen yüz tümörüdür

  Yaşam Alanları: Genellikle Tazmanya’ daki dağ yamaçlarındaki yağmur oramanlarında yaşar gündüzleri bir kovukta saklanıp geceleri yiyecek aramaya çıkarlar.  Üreme: Genelde Mart’ ta çiftleşirler gebelik 21 gündür ve bu süre sonucunda yavrularını yaklaşık 4 ay keselerinde taşırlar. 5. ve 6. aydan sonra yavrular sütten kesilir. Ömürleri 7-8 yılın üstündedir.


  Beslenmesi: Tazmanya canavarı çoğunlukla bir çöpçüdürGüçlü çeneler ve dişler onun avını tamamen yiyip bitirmesini sağlar, kemiklerini, kürkünü ve tamamını. Tazmanya Canavarı kaba gürültülü beslenmesi ile ünlüdür. 2. 2
  lazkizi
  Üye

  --->: Tazmanya Canavari...

  Reklam  ay çok çirkinmiş yaaaaaaaaaaaaa 3. 3
  orhansa
  Aktifleşmemiş Üye
  .ilk dewfa görüyorum 4. 4
  angel-girll
  Bayan Üye
  ayyyy bende tatlı birşey sanıyordum rüyama girecek.D:D:D

 5. 5
  AyhaN
  Emekli
  bende çizgi filmde gördüğüm kadarıyla :D:D buna benzer birşeydi ama böyle değildi bu tür hayvanları belgesellerde gördüm örneğin bunu :D:D paylaşımın için sağol arkadaş devamını dilerim ;)

+ Yorum Gönder
tazmanya canavarı neyle beslenir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi