Avrupa ada tavşanı

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Avrupa ada tavşanı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  BuzdanYILDIZ
  Üye
  Reklam

  Avrupa ada tavşanı

  Reklam  Avrupa ada tavşanı

  Forum Alev
  Avrupa ada tavşanı (Oryctolagus cuniculus), tavşangiller (Leporidae) familyasından bir tavşan türü. Evcilleştirilmiş tavşanların atası olan Avrupa ada tavşanı, Türkiye’de ve dünyada en sık görülen tavşan türüdür.

  Özellikleri
  Boy 35-45 cm., ağırlığı 1-2.5 kg. arasındadır. Yabani tavşana göre daha küçük olan kulaklarının ucunda benekler vardır. Arka ayaklar daha büyük ve güçlüdür. İlk olarak Güney Fransa, İber Yarımadası ve bir olasılıkla Kuzeybatı Afrika’da yaygın olan bu tür, besin kaynağı ve eğlenmek için avlanmak amacıyla diğer bölgelere insanlar tarafından yerleştirilmiştir.


  Yaşam şekli
  Üç metre derinlikte, 45 m. uzunlukta, 15 cm. çapında oyuklar kazarlar. Bu dehlizlerde, yuva olarak kullandıkları bölgeler, 30-60 cm. yükseklikte ve otla döşelidirdir. Ana girişin ağzında toprak yığılıdır. Akşam ve sabah karanlığında aktiftirler. Koloni halinde yaşarlar. Koloni içinde dominant hiyerarşi vardır. Kısmen göç ederler. 9 yıl kadar yaşarlar.


  Beslenme
  Ot ve diğer bitkilerle beslenir. Bunları bulamadıklarında ise kabuk ve filizleri kemirirler. Tarlalardaki ürünleri de yerler.


  Üreme
  Sıcak mevsimlerde çoğalılar. Gebelik 28-33 gündür. Yavrular, 1 aylıkken sütten kesilirler ve anneden ayrılıp koloniye katılırlar. Bundan sonra anne, yeniden bir yuva kazar ve yeni yavrularını burada büyütür.


  Korunma durumu
  Ada tavşanları postları ve etleri için avlanırlar. Türkiye’de avı serbesttir. Kırmızı listede soyları tehlikede olmayan hayvanların yer aldığı statüsündedir. Evcil türleri denek olarak kullanılır. 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Avrupa ada tavşanı

  Reklam  Ülkemizde de çok fazla tavşan bulunmaktadır.Doğada var olan yabani tavşanların yanında bir de satılan tavşanlar bulunmaktadır.Sebze ile beslenen tavşanların en sevdiği gıda havuçtur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi