Amanos Yılanı (Rhynchocalamus barani)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Amanos Yılanı (Rhynchocalamus barani) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Amanos Yılanı (Rhynchocalamus barani)

  Reklam  Amanos Yılanı (Rhynchocalamus barani)

  Forum Alev
  Türklerin Bulduğu İlk Yılan:
  AMANOS YILANI

  Yurdumuz, canlı varlıklarının çeşitliliği bakımından, eşsiz bir değere sahiptir. Kısa süre önce bu zenginliğe bir yılan türü daha eklendi.
  Adnan Menderes Üniversitesi’nden (Aydın), Prof. Dr. Kurtuluş OLGUN başkanlığında bir ekip, Hatay’ın Dörtyol ilçesi yakınlarında, (Amanos Dağlarında) yeni bir yılan türünün yaşadığını keşfetmişler. Yurdumuzda yaşayan yılan türleri arasına, 47. tür olarak katılan bu yılanın boyu 30 cm kadar ve zehirsiz. Rengi sarımsı kahverengi olup ense kısmında siyah bir bölüm var.
  Bu yılan, birkaç yıl önce Şanlıurfa’da yaşadığı tespit edilen çöl kobrası kadar gösterişli olmasa da Türk Bilim Tarihi açısından yüz akı değerinde. Bu, Türk bilim adamları tarafından bulunup isimlendirilmiş ve bilim dünyasına tanıtılmış ilk yılan. Adı geçen ekip, yakaladıkları Rhynchocalamus (Rinkokalamus) cinsinden iki yılan örneğini incelerken, bunların cinsin öbür üyelerinden farklı olduğunu ortaya koymuşlar. Bu yeni türe, ülkemizin ilk yılan uzmanı olan Prof. Dr. İbrahim BARAN’ dan dolayı R. barani adını vermişler. Türkçe olarak da “Amanos yılanı” ismi verilmiş. Bu ekipte sınıf arkadaşım Çetin ILGAZ’ın da bulunması beni mutlu etti.
  Canlı varlıklarımız, Osmanlı’nın son dönemlerinden başlayarak, Avrupalı seyyahlarca toplanmaya başlanmış. Biz sonu gelmez savaşlarla yıpranırken, onlar ülkemizde buldukları yeni türlere, gönüllerince isim vermişler. Bu vatanın kuşuna, kurduna, yılanına, çiçeğine kendi kültür değerlerini yansıtan isimler koymuşlar. Bazen bu isimler ideolojik amaçlı da olmuş. (Erzurum’da bulunmuş bir böceğe armeniacus; Fırat’tan yakalanmış bir balığa, kurdistanicus gibi kasıtlı isimler verilmiş.)
  Ülkemizin biyolojik zenginliklerinin, kendi bilim adamlarımız tarafından bulunup isimlendirilmesi sevindirici bir gelişmedir.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Amanos Yılanı (Rhynchocalamus barani)

  Reklam  Ülkemizdeki yılan türleri bilinmekle beraber bazı türlerin hala varlığından haberdar değiliz.Bilim adamlarının araştırmaları sonucu yeni türlerin keşfi de gerçekleşmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi