Boa Yılanı (Constrictor constrictor)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Boa Yılanı (Constrictor constrictor) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Boa Yılanı (Constrictor constrictor)

  Reklam  Boa Yılanı (Constrictor constrictor)

  Forum Alev

  Bu yılanlar konusunda insanın kanını donduracak kadar korkunç öyküler anlatıhrsa da, boa yılanı ne söylendiği kadar büyük, ne de öylesine güçlüdür. Bu abartılı öyküler büyük olasılıkla boanın anakonda ve piton gibi çok daha iri akrabalarıyla karıştırılmasın*dan doğmuştur.
  Uzunluğu ender olarak 3,5 metreyi aşan boa (Constrictor constrictor), kuzudan daha iri hayvanları öldürüp yutamaz; bu yüzden, yay*gın inanışın tersine, insanlar için tehlikeli değildir.

  Adına başka bir belirtme sözcüğü eklenme*den yalnızca boa dendiğinde bu tür anlaşılırsa da, boaların daha çok Orta ve Güney Ameri*ka'da yaşayan 60 kadar türü vardır. Anakon*da ve pitonlarla birlikte boagiller (Boidae) familyasını oluşturan bu yılanların hepsi ze*hirsizdir. Bütün türlerde iyice küçülerek kö-relmiş arka bacak kalıntıları bulunur. Boala*rın çoğu canlı yavru doğurur; yani yumurtalar dişinin içinde çatlayarak açıldığı için, yavrular yumurtadan çıkmış ve gelişmiş olarak doğar. Bu yılanların üreme hızı çok yüksektir İngiltere'ye götürülen bir boa yı*lanının Londra Hayvanat Bahçesi'nde bir seferde 42 yavru doğurduğu kayıtlara geç*miştir.

  Boa yılanının doğal yaşama ortamı Meksi*ka'nın kuzeyinden Arjantin'in içlerine kadar olan bölge ile Batı Hint Adaları'dır. Rengi kızılımsı kahverengi olan bu yılanın derisi, sarı ve kahverenginin açıklı koyulu tonlarında iri, oval lekelerle kaplıdır. Gövdesini ağaç dallarına dolayarak bütün gün yaprakların arasında gizlenip av kollayan boa yılanı daha çok küçük memelilere ve kuşlara saldırır. Uzun ve kıvrık dişleriyle avını ısırdıktan sonra, kalın gövdesiyle sararak boğuncaya kadar sıkar.

  Karadeniz Bölgesi dışında Türkiye'nin her yerinde görülen bozyörük (Eryx jaculus) de bir boa türüdür. Daha çok Afrika'nın kuzeyi, Hindistan ve Orta Asya gibi kurak yerlerde yaşayan bu cinsin üyelerine kum boası denir. Gündüzleri kayaların altındaki oyuklara giz*lenen, bazen de kumları kazarak içine giren kum boaları genellikle öbür boa türlerinden daha kısadır. Bozyörüğün uzunluğu 1 metreyi bile bulmaz.

 2. 2
  Fatal
  Özel Üye

  --->: Boa Yılanı (Constrictor constrictor)

  Reklam  türkiyedeki boa türü yılan sadece budur


  Eryx jaculus Linnaeus, 1758
  Mahmuzlu Yılan

  Genel Özellikler: Boğa Yılanları ailesinden (en büyük yılan türleri ailesi) olan bu türün en büyük özelliği zehirsiz olmaları ve avlarını boğarak öldürmeleri. Benekli olan sırt bölgesinin rengi genel olarak kahverengi ve tonlarında olur. Beneklerinin rengiyse sarımsı beyaz. Karın bölgesi kirli beyaz, bazen küçük koyu benekler olabilir. Besinlerinin büyük bir kısmını fare gibi kemiriciler oluşturur.
  Bunun yanında küçük sürüngenleri, salyangozları da yiyebilirler. Kemiricilerle beslendikleri için fare sayısının artmasını engellerler. Bundan dolayı oldukça yararlıdırlar. Sabahleyin ve akşamüzeri aktiflik gösterirler. Dişiler bir defada 14 cm boylarında 18-20 kadar canlı yavru doğurur (Ağustos ve Eylül). Su ihtiyacını bitkilerin üzerindeki çiylerden karşılar. Rahatsız edilmedikleri sürece insanlara saldırmazlar. Boyları 1 metre kadar olabilir.

  Habitat: Kurak yerlerdeki kumlu, taşlı yerlerde yaşarlar. Aktif olmadıkları zaman taş altları ve kemirici yuvalarında saklanırlar. Kuma gömüldükleri de olur. Yüksekliği 1200 metreye kadar olan yerlerde bulunabilirler.

  Türkiye'deki Dağılım: Trakya, Güney ve Batı Anadolu, Şanlıurfa civarı ve Doğu Anadolu'da habitatın uygun olduğu yerlerde dağılım gösterirler.
  Not: Türkiye'de iki tane alt türü bulunur;
  a- Eryx jaculus turcicus (Oliver, 1801)
  b- Eryx jaculus familiaris Eichwald, 1831
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi