Ay Balığı

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Ay Balığı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  |¨MaD qİrL¨|
  Usta Üye
  Reklam

  Ay Balığı - Hakkında Genel Bilgi

  Reklam  Ay Balığı - Hakkında Genel Bilgi

  Forum Alev
  Ay Balığı - Hakkında Genel Bilgi  Ay balığı


  Ay balığı ya da Pervane balığı (Mola mola. Latince mola değirmen taşı demek) Molidæ familyasına ait balık türü. Lezzetsiz ve kötü kokan etinden dolayı ticari değeri yoktur.
  En büyükleri ağzından kuyruğuna kadar 3 metre, sırt yüzgecinden anal yüzgecine kadar 4 metre ve 2 ton ağırlığa kadar varabilirler. 100 yaşına kadar varabildikleri tahmin edilir. 2 ton ağırlıkları dikkate alınarak, toplam 27,000 balık türünü kapsayan kemikli balıklar sınıfının en büyük balığı denilebilir (çünkü boyları 7-8 metreye kadar varan Marsin balıklarının ağırlıkları en fazla 1,5 ton olur).
  Kaba yapılı vücudunun sanki yarısı eksikmiş gibi görünmektedir. Karın yüzgeçlerinin de eksik olması bu görüntüyü dahada ilginçleştirir. Ama balığın iç organlarındada bir eksik vardır; yüzme kesesi ve pulları evrensel gelişmesinde gittikçe küçülüp yok olmuşlardır.
  Daha henüz yavru olan ay balıklarının iyi gelişmiş ve kullanışlı bir kuyruk yüzgeçleri vardır, ama balıklar büyüdükçe kuyruk yüzgeçleride gittikçe genişler ve sonunda dalgalı uzun bir perde oluşturur. Bu yüzgecini ilerlemek için kullanamaz. Sadece çok büyük olan sırt ve anal yüzgeçlerinin gücü ile ileriye doğru haraket eder. Ay balığı iyi bir yüzücü değildir, ve haraketleri çok kabadır.
  Sadece iki türden oluşan Mola cinsinin diğer türü Mola Ramsayi'dir. Bu türün vücut yapısı biraz daha kibardır.
  Ay balığının derisi 15 cm kalınlığındadır, ve böylece dünyadaki bütün yaratıkların en kalın derisine sahibtir. Bu kalın derisinin üzerinde 50 ayrı tür parazitler ve mikroorganizmalar yaşar. Bunlar ay balığının karanlıkta parlamasına yol açabilirler.
  Dişileri 300 milyon yumurta döker. Bunların çoğu diğer balıklara yem olur. Yumurtadan çıkan yavrular sadece 2-3 milimetre büyüklüğündedirler, ve böylece annelerinin büyüklüğü ile orantılı bakış tarzında hayvan aleminin en küçük yavrularıdırlar. Yavru balıkların uzun bir dikenleri vardır.
  Ay balıkları özellikle Asya'nın, Afrika'nın ve Avusturulya'nın ılık denizlerinde bulunurlar, ve 1000 metre derinliğe kadar dalabilirler. Yaz zamanında Akdeniz'de de görülebilirler.
  Sudan dışarıya dikilen sivri yüzgecini görenler, ay balığını köpek balığı zannedebilirler, ama ay balığı çok sakin bir hayvandır ve örneğin kendine yaklaşan dalgıçları çok sakin karşılar.
  Beslenmeleri deniz anaları, plankton, küçük balıklar ve diğer küçük deniz hayvanlarından oluşur.
  Vücutları fugu balığından ve bazı diğerTedraodontiformes akımına ait balıklardan tanıdığımız Tedrodotokix zehirini üretebilir.
  Eti yenilmediğinden, insanlar için hiçbir değeri olmasa bile ay balıklarının sayıları azalmaya devam etmektedir. Sebep, denizlerin gitgide kirlenmesidir.

 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Ay Balığı

  Reklam  Denizde yaşayan balıklardan olan ay balığı çok iri olmasına rağmen fazla para etmez.Bundaki en önemli etken ise etinin kötü ve lezzetsiz olmasıdır.Bu balıklar çok iri olmasına ve çirkin bir görüntüye sahiptirler.Okyanuslarda yaşamaktadırlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi