Çitalar Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Çitalar Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  |¨MaD qİrL¨|
  Usta Üye
  Reklam

  Çitalar Hakkında Bilgi

  Reklam  Çitalar Hakkında Bilgi

  Forum Alev


  Çita (Acinonyx jubatus), kedigiller
  (Felidae) familyasından dünyanın en hızlı koşan hayvanı.
  Afrika'nın güney, orta ve doğu bölümlerinde ve Yakındoğu'da yaşar. Yakındoğu'da soyu neredeyse tükenmek üzeredir. Kısa mesafelerde dünyanın en hızlı koşan hayvanıdır; saatteki hızı 120 km'yi bulabilir. Uzun bacakları ve güçlü kalça kasları kadar gövdesi de koşmaya yatkındır. Ayak tırnaklarında koruyucu kılıfın olması ve tırnaklarını ancak bir ölçüde içeri çekebilmesiyle öteki kedigillerden ayrılır.
  Çitanın uzunluğu 140 cm'yi bulur. Kuyruğu 75-80 cm dolayındadır. Omuz yüksekliği ortalama 80 cm, ağırlığı 50-60 kg kadardır. Doğduktan sonra yaklaşık üç ay süreyle başında, koyu benekli ve uzun tüylü gövdesinin omuz ve sırtında mavi gri lekeler görülür. Erişkinlerin kaba ve kıvırcık postu üstte soluk sarı, altta beyazdır. Gövdelerinde çok sayıda kara benek ve gözlerinin kenarlarında aşağıya doğru giden kara bir çizgi bulunur.
  Çita tek başına ya da küçük gruplar halinde, genellikle sabah ya da akşam üstü avlanır. Avına (özellikle küçük antiloplara
  ) önce yavaşça yaklaşır, sonra birden bire üzerine atılır. Asya'da çok eskiden beri tuzağa düşürülerek evcilleştirilen çita, koşan avları yakalamak için kullanılmış, ama doğal koşulları dışında genellikle üretilememiştir.
  Çitanın gebelik süresi 95 gündür ve iki ile dört arasında yavru doğurur
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Çitalar Hakkında Bilgi

  Reklam  Dünyanın en hızlı koşan hayvanlarıdır.Çok hızlı koştukları için çabuk yorulurlar.Atik ve çevik bir yapıya sahipler.Kedilerin cinsinden gelmektedir.Onun en büyük özelliği hızıdır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Perfonmamsdan 100 aldım+ Yorum Gönder
çita hakkında bilgi,  çitalar hakkında bilgi,  çita ile ilgili bilgiler,  çita bilgilerri,  çita ağırlığı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi