Doberman Köpeği

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Doberman Köpeği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  |¨MaD qİrL¨|
  Usta Üye
  Reklam

  Doberman Köpeği

  Reklam  Doberman Köpeği

  Forum Alev

  Doberman, Alman
  çoban köpeğine verilen isimdir.
  Postu, parlak siyah olan, burnu
  , göğsü ve ayakları üstünde çoğunlukla koyu kırmızı lekeler bulunan dobermanın bedeninde pembe, mavimsi ya da kula rengi lekelere rastlandığı da olur. Erkeğinin omuzbaşından yere yüksekliği 66-71 cm, dişininki 61-66 cm'dir. Ağırlıkları 27-30 kg arasında değişir. Irkın adı 2890'da, pinşer, terye ve büyük olasılıkla başka köpekleri çaprazlayarak bu ırkı üreten Alman L. Dobermann'dan gelir. Çok iyi bir bekçi köpeği olduğu için dünyanın her yanında evlerde beslenmektedir.
 2. 2
  Petibör
  Üye

  --->: Doberman Köpeği

  Reklam  Paylaşım için Teşekkürler ;)

  Birkaç resim ve bilgi bende eklemek istiyorum...

  1860'lı yıllarda Almanyada Louis Doberman (1834-1894) adında bir vergi tahsildarı tarafından, çevik ve gerektiğinde saldırabilecek nitelikte bir bekçi ve muhafız köpegi olması amacıyla geliştirilmiştir. İlk kez 1876 yılında bir köpek gösterisinde sergilenmiş ve büyük bir beğeni kazanmıştır..
  Erkek ve dişiler arasında mizaç farkı vardır. Dişiler ailelerine karşı sakin, duyarlı ve duygulu, ancak yabancılara karşı kuşkucudurlar. Erkek, son derece zeki, ancak aceleci ve genellikle saldırgandır. Bu nedenle otoriter ve enerjik birisi tarafından yönetilmelidir. Tek sahip tanırlar ve çok sadıktırlar. Çocuklarla araları çok iyidir. Çok cesur ve çok hareketlidirler.

  DOBERMANLARIN YAPISI


  Doberman ince yapılı, çok kaslı, güçlü ve son derece zarif bir köpektir. Adım atışında bile kendine güvenini belli eder. Yassı bir kafatası, uzun ve dar bir başı vardır. Dişleri güçlüdür ve makas çenelidir. Boy erkeklerde 68-72 cm., dişilerde 62-66 cm. Ağırlık erkeklerde 40-45 kg, dişilerde 32-35 kg.dır. Gözler siyah, parlak ve zeki ifadelidir. Kulaklar kesik ve yukarı dogru sivri olur (Avrupa'da kulak kesimi yasaklanmıştır).
  Kuyruk çok kısa kesilir (kuyruk kesimi ikinci boğumdan yapılır). Bacaklar düz ve kaslıdır. Tüyleri kısa, kalın ve serttir. Renkler pas renginde izler taşıyan, siyah, koyu kahve ya da mavi olur. Beyaz iz ya da leke olmamalıdır. Yürüyüş elastik ve zarif olmalı ayaklar yere iyi basmalıdır. 42 dişi (22 üst çene- 20 alt çene), kısa ve siyah tırnakları vardır. Vücut uzunluğu, omuz yüksekliğine oranla %5 ten daha fazla olmamalıdır.

  Güç ve cesaret için Rotweiller'dan, avcılık için Wimarener'den, hız için Greyhound'dan, kısa, parlak tüyler için Manchester Terrier'den, boyut için Danua'dan, Schnauzer, German pinscher, German Shepherd, German Shorthaired Pointer' dan türetilmiştir.

  Bekçi ve koruma köpeği olarak oldukça başarılıdır. Enerjik bir köpek olduğundan genellikle açık alanlarda büyük bahçeli evlerde ya da iş yerlerinde tercih edilmelidir, bu sayede hayvan rahatça enerjisini deşarj edebilir ve kendine uygun bir görev yapmış olur.. Soğuğu sevmezler.

  Unutulmamalıdır ki, kötü doberman yoktur, kötü doberman sahibi vardır..

  Dobermanın kişiliği iki yaşından sonra da gelişmeye devam eder. 8-10 aylıkken sıkı eğitime alınmalıdır. Biraz dik kafalıdır, patronun kim olduğunun ona öğretilmesi gerekir. Bu yüzden iyi bir eğitimden geçirilmelidir..
  Ortalama ömürleri 10 yıldır..

  Çok zekidir. Dünyada askeri eğitimin son aşaması olan ve Türkiye'de de 'zig zag' olarak bilinen eğitimi alabilen iki köpek cinsinden biridir.

  Bekçi, muhafız ve polis köpeği olarak kullanılır. Apartman yaşantısına pek uygun değillerdir. Aşırı enerjik olduklarından enerjileri düzenli yürüyüş ve koşularla boşaltılmalıdır.


  €meğe Saygı... ;)
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi