Sığırlar

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Sığırlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  |¨MaD qİrL¨|
  Usta Üye
  Reklam

  Sığırlar

  Reklam  Sığırlar

  Forum Alev


  Sığırlar (Bovinae), memeli hayvanların çift toynaklılar
  (Artiodactyla) takımının, boynuzlugiller (Bovidae) familyasına giren bir alt familya.
  Çoğunlukla evcil olan, kaba ve hantal yapılı, kuyrukları püsküllü, boynuzlu büyükbaş haycanlardı
  r. Mideleri dört gözlü olup geviş getirirler. Üst çenelerinde kesici dişleri bulunmaz. Otları alt çenelerinin dişleriyle keserler. Boynuzları daimidir. Kırıldığında bir daha yeniden sürmez. Sığır (Bos taurus), Tibet sığırı (Bos grunniens), banteng (Bos javanicus), yaban sığırı (Bos gaurus) iyi bilinen türleridir.
  Sığır kelimesi, halk arasında geniş manada geviş getiren, etinden, sütünden ve hizmet hayvanı olarak faydalanılan büyükbaş evcil hayvanlar için kullanılır. Dar manada ise, evcilleştirilen ve etinden, sütünden veya gücünden faydalanılan ve birçok soyu üretilen evcil boğa (Bos taurus)dır. Sığırın doğumundan altı aylığa kadar olan erkek ve dişi yavrularına buzağı; altı aylıktan bir yıllığa kadar olan erkek hayvana dana; altı aylıktan gebelik dönemine kadar dişilerine düve, erkeğine boğa; inenmişe (burulmuşuna) tosun; yavrulayan dişiye inek; işe koşulan tosuna öküz denir.
  Boğa damızlık olarak, öküz ise iş ve besi hayvanı olarak kullanılır. Ortalama 800 kg gelebilen öküz, 4500 kg'lık yükü rahatça çekebilir. Traktör
  ün giremediği yerlerde ziraatın temel direğidir. Sığırların eti ve sütü insan için en iyi bir besin kaynağı olduğu gibi derisinden de gön ve kösele yapılır. Boynuz ve kemikleri sanayide, gübresi tarlalarda kullanılır. Yayıldıkları merayı at, keçi ve koyun gibi kuvvetten düşürmez, düzenli otlayarak bilakis ıslahına sebep olurlar. Tibet'te olan hörgüçlü ve bol kıllısına yak veya Tibet öküzü denir. Süt ve eti için ıslah edilmiş birçok sığır soyu vardır.

 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Sığırlar

  Reklam  İnsanların et ihtiyaçlarını büyük ölçüde sığırlardan sağlamaktadır.Sığırlar dünyanın her yerinde değerli hayvanlardır.Bu nedenle sığır besiciliğine önem vermektedirler.Özellikle büyük hamburger firmaları kendi sığırlarını yetiştirmektedir.+ Yorum Gönder
tibet öküzü,  büyükbaş tosunlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi