Aynı Cins hayvanlar [benzer hayvanlar]

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Aynı Cins hayvanlar [benzer hayvanlar] ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  |¨MaD qİrL¨|
  Usta Üye
  Reklam

  Aynı Cins hayvanlar [benzer hayvanlar]

  Reklam  Aynı Cins hayvanlar [benzer hayvanlar]

  Forum Alev
  CHINCHILLA  Hiçbir ırkın kırılmasından türetilmemiştir. Hem tavşana hem de fareye benzemesi bu yanılgıya düşürür.
  Güney Amerika kökenli olan bu kemirgen, tüy hayvanı olarak kullanıldı.
  Tüy yapısı son derece yumuşaktır. Severken kucakta durmaz, el ve kollar ile kavranarak tutulmalıdır. Tuvalet alışkanlığı kediler kadar kuvvetlidir. Etrafta koşuşturup,zıplamayı çok severler. Hazır satılan karışık tahılların yanı sıra sebze ve meyve fazla olmamak kaydıyla verilebilir. Tahıl ve ağaç parçalarını kemirmeleri düzenli bir dışkılama sağlar.
  GINE PIG  Hamster'den biraz daha büyük olan kemirgen bir canlıdır.
  Ele alındığında ilkin korkacaktır. Isırmaz, elle beslenmesi bu anlamda çok daha kolaydır. 5-8 yıl yaşarlar. 68-72 gün hamilelik sürer, 1-2 yavrudan fazla doğurmazlar. Yavrular tüylü ve gözleri açık olarak doğarlar.
  Beslenmeleri kolaydır, karışık hazır tahılların yanı sıra, karpuz, elma kabuğu, domates, taze fasulye ve özellikle C vitamini bakımından maydanoz severler.
  En önemli özellikleri korktuklarında, sevindiklerinde ve acıktıklarında farklı sesler çıkartmalarıdır. Banyo yaptırılabilir ve kendi ağırlıkları kadar yemek yiyebilirler. Aylık tırnak bakımları yapılmalı, ayrıca deri, diş ve tırnakları düzenli olarak kontrol ettirilmelidir.  GELİNCİK


  Vücutları uzun ve ince yapılıdır. Kuyrukları uzun, kulakları yuvarlak yapılıdır. Tırnakları, parmakların içine doğru çekilemez. Bazı türlerde iki ayak üzerine kalkarak etrafı izleme davranışı görülür.


  HAMSTER


  Çok değişik şekillerde ve boyutlarda olabilirler. 8-12 haftalıktan itibaren yalnızlık tercihleri başlar ve hemcinsleriyle kavga etmeye başlarlar. 2-3 yıl yaşarlar, doğum 18 günde gerçekleşir. Çift olarak yalnızca çiftleşmek için bir araya getirilmelidirler, aksi taktirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.
  Beslenmesi, hazır karışık tahılların yanı sıra havuç, sebze ve meyvelerle olacaktır. Çikolata, çiğ bezelye, soğan ve şekerleme kesinlikle verilmemelidir. Yediklerini ağızlarındaki keselerde saklarlar, fazlasını kafesin uygun bir yerinde depo ederler. Geceleri çok hareketli olan bu canlılar gündüzleri hemen hemen hiç uyanmazlar. Kilo almaya çok müsaittirler ve hareket etmeleri açısından hamster bisikleti ideal bir seçimdir..  KÖSTEBEK  Kafatasları dar ve uzun yapılıdır. Uzun burunları, genellikle hareketlidir. Gözler oldukça küçüktür ve bazen deri altına çekilmiştir. Toprak altında rahatlıkla hareket edebilirler. Dış kulaklar çok küçüktür. Bacaklar kısadır ve her üyede 5 parmak bulunur.


  OKLU KİRPİ


  Sırtları diken şeklini almış uzun kıllarla kaplıdır. Tehlike anında yumak şeklini alır ve dikenlerini oynatarak ses çıkarır. Geceleri aktiftir. Tutsak yaşamayı sevmez, kendilerine zarar verebilirler.


  SİNCAP  Kuyrukları uzun ve kıllıdır.
  Gündüzleri aktiftirler. Esaret altında uzun süre yaşayamaz, özgür ortamlarını ararlar.


  TAVŞAN


  Çok farklı türleri bulunan Tavşanlar et ve tüy hayvanı olarak kullanıldı. Günümüzde sevecenliği ve uysallığı nedeniyle pet hayvanı olarak tercih edilen tavşanlar, tuvalet alışanlığı kazanabilirler.
  Evde baktığımız standart tavşan dediğimiz Ada Tavşanları bir kediden daha fazla büyüyebilirler. Hazır olarak satılan karışık tahıllar, kemirme tahtaları, havuç ve yeşillikle beslenirler. Ön ayaklarından tutularak kaldırılmaması, düzenli tırnak diş ve deri kontrolü yaptırılması gerekir. 8-10yıl yaşam süreleri vardır, kısırlaşma operasyonu yapılabilir. En çok görülen hastalıklar;dişler ve yanaklarda apse, meme ve uterus tümörleri dir.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Aynı Cins hayvanlar [benzer hayvanlar]

  Reklam  Bazı hayvanların değişik ırkların birleşmesi neticesinde oluşması bu hayvanların özelliklerini değiştirmektedir.Fakat bazı hayvanlar çok eski zamanlardan beri hiç bir ırk ile karışmamış ve saf olarak günümüze kadar gelebilmişlerdir.+ Yorum Gönder
fareye benzeyen hayvan,  fareye benzeyen hayvanlar,  tavşana benzeyen hayvan,  fareye benzer hayvan,  benzer hayvanlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi