Hamster Besleme

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Hamster Besleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Hamster Besleme

  Reklam  Hamster Besleme

  Forum Alev
  HAMSTER BESLEME
  Hamsterlar doğal hayatlarında omnivordur, bitkileri, üzerindeki tohumları, meyve ve böcekleri yiyerek beslenirler. Bir hamsteriniz varsa onun yemeyi çok sevdiğini bilmeniz gerekir. Evciltilmiş ve önüne konan pek çok şeyi yeseler dahi, hamsterler vahşi ataları gibi yaşam tarzına, içgüdülere, metabolizmaya ve besin maddesi ihtiyaçlarına sahiptir. Hamsterinizin sağlıklı ve mutlu olmasını istiyorsanız ona seçebileceği çeşitli yiyecekleri sunmanız gerekir.
  Yemleme zamanı ile ilgili iki teori vardır, sabah veya akşam. Bazıları akşam uyanıkken yem verilir derken bazıları sabahları verilmesinin daha iyi olduğunu savunmaktadır. Araştırma sonuçları hamsterların günü uyuyarak geçirmediğini göstermiştir. En az iki saatte bir uyanıp yemden bir parça yemektedir. Vahşi hayatta da gece gezip yiyecek arayan bu küçük hayvan, gece boyunca topladıklarını yuvada biriktirerek gün boyunca yemektedir.
  Hamsterlar yediklerini yanaklarındaki keselerde depolar, ardından yuvalarında ön patileri yardımıyla boşaltırlar.
  YİYECEKLER:
  Hazır mamalar:
  Hamster beslemede hamsterlar için özel hazırlanmış, bulunamadığı takdirde rat peletleri, ilave yiyecek olarak yonca peletleri kullanılabilir. Öncelikle iyi ve bildik bir hamster yemi seçilir ve devam ettirilir. İki farklı marka karıştırılarak da kullanılabilir. Sonra bu pelet yemlere çeşitli ilaveler yapılır.
  Ev hayvanı dükkanlarında kutuda veya torbalarda pelet yem, tahıl-tohum karışımı, pelet-tahıl-sebze karışımı şeklinde hamster mamaları satılmaktadır. Bu yemler önemli miktarlarda tohum içermektedir ve bunlar yağ bakımından zengin tohumlardır. Yani iyi şartlarda tutulmazlarsa acılaşırlar ve besin değeri kaybederler. Buna ilaveten hayvanı yağlandırabilirler. Bu tip yemler ticari rat veya fare yemlerine destek olarak verilmelidir.
  Kuş tohumu karışımı: Muhabbet kuşu ve kanaryalar için satılan tohumlar ideal bir katkıdır. Bunlar ya tane yeme karıştırılır ya da haftada bir kere bir çay kaşığı verilebilir.

  Hamster beslemede kullanılabilecek tahıllar ve tohumlar; ayçiçeği tohumları, mısır, yulaf, arpa, buğday, pirinç, sade ve şekersiz mısır patlağı, karpuz çekirdeği, susam, bal kabağı çekirdeği gibidir. Haşlanmış pirinç, haşlanmış makarna, pişmiş ya da haşlanmış patates de verilebilir.
  Sebze ve meyveler:
  Günlük diyetin çeyreğini sebze ve meyveler oluşturabilir. Çok fazla verilirse hamster ishal olabilir. Ayrıca yuvasında saklayacağı bu yiyecekler bozulup, sağlıksız bir ortam yaratabilir. Az miktarlarda verilmesi çok yararlıdır. Günlük olarak, en az iki çeşit sunmanız yeterli olabilir. Biri yeşil sebze, biri de yeşil olmayan sebze veya meyve.
  Sebzeler: Bezelye, ıspanak, brokoli, havuç ve havuç yaprakları, mısır, kabak, çok az marul, vs
  Meyveler: Yaban mersini (farelerin ömrünü uzattığı kanıtlanmıştır), muz, çilek, elma (çekirdekler verilmemeli), armut, şeftali, kavun, karpuz gibidir.
  Hayvansal kökenli yiyecekler:
  Hamsterlara protein kaynağı olarak haşlanmış tavuk, pişmiş yumurta sarısı, yağsız sade yoğurt, yağsız peynir, balık gibi yiyecekler verilebilir.
  Yumurta: Hamsterlar iyi pişmiş lop yumurtayı severler, yumurta protein bakımından zengindir. Özellikle gebe dişiler ve yavrular için iyidir. Ancak yumurta ara sıra verilen bir ilave olmalıdır. 24 saat içerisinde yenmeyen yumurta kafesten alınmalıdır, çünkü bozulmaya başlar.
  Balık karaciğer yağı: Vitamin A ve D bakımından zengindir, haftada bir tane yemin üzerine birkaç damla ilave edilir. Balık yağı içeren hazır yavru yemleri de bulunabilir.
  Et: Et verme, tartışmalı bir konudur. Bazıları etin kannibalismusu tetiklediğine inanmaktadır. Düzenli olarak et veren bazı yetiştiricilerin hiçbir zaman kannibalismusa rastlamadıklarını bildiren raporları da bulunmaktadır. Et olarak bir parça sığır veya koyun eti (domuz etinden sakının), konserve köpek maması veya kurtçuk verilebilir.
  Tavuk gibi yiyecekleri haftada 2 kere vermeniz yeterli olacaktır. Çok küçük, gebe ya da hasta hamsterlara haftada 4 kere az az verebilirsiniz.
  Süt: Sütün nasıl verileceği problem olmaktadır. Ilık havalarda çabucak ekşir. Gebe dişiler, yavrular ve hasta hamsterlar dışında süt nadiren kullanılır. Mama kabında ekşimiş süt kalmamasına dikkat edilmelidir.
  İlaveler:
  Hazır dengeli mamalardan yediriyorsanız su ile vitamin eklemeye gerek yoktur. Pişmiş yiyeceklerin üzerine az miktarda ilave edilen zeytin yağı, deri ve tüy sağlığı için iyidir.
  Maya; B grubu vitaminlerinin iyi bir kaynağıdır, haftada bir kere bir tutam maya (bira mayası değil) verilir. Pet dükkanlarında satılan maya tabletlerinden haftada bir kere yarım tablet (sarımsaklı olmamalı, sarımsak hamsterlerin böbreklerini zorlar) şeklinde de verilebilir.
  Sakıncalı yiyecekler:
  Turunçgiller, ananas, kivi, domates, soğan, sarımsak, patlıcan, domates yaprağı, acı biber, aysberg marulu, elma, vişne ve turunçgil çekirdekleri, şeker, çikolata, yağlı, tuzlu ve baharatlı yiyecekler, çiğ tavuk ve balık gibi yiyeceklerin hamstera verilmemesi gerekir.
  Kemirmenin sağlanması:
  Hamsterlar dişlerini törpülemek zorundadırlar ; çünkü tüm kemirgenler gibi hamsterların da dişlerinin büyümesi hiç durmaz. Kemirme taşları ve kuru mamaları bir ölçüde yararlı olabilir ama bazı hamsterlar için yeterli değildir.
  Havuç besleyici değeri yanında dişlerin törpülenmesi için de kullanılabilir. Ayrıca boyasız, yapışkansız mukavva kullanılabilir.
  Maymun gevreği: Maymun gevreği mısır, buğday germi, bütün yumurta, bira mayası, çeşitli protein içeren paketlenmiş besleyici bir yemdir. Haftada bir kereden fazla verilmez. Kedi ilaveleri ve köpek bisküvisi de dişlerin bilenmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda diyetin protein içeriğini de artırmak için bir miktar kedi katkıları veya köpek bisküvisi verilir.
  BESLEME PROGRAMI
  Kuru kalıp veya pelet şeklinde, en az % 16 HP içeren ticari bir mama (rat veya fare yemi de olabilir) temel yiyeceği oluşturur. Buna az miktarlarda ticari tohum karışımları veya kuru, şekersiz kahvaltılık tahıllar, buğday ekmeği, pişirilmemiş makarna, pişmiş piliç, ton balığı, peynir, taze, meyve ve sebzeler ek olarak verilir. Sebze ve meyveler, pestisit kalıntılarından ve muhtemel bakteri bulaşıklıklarından korunmak için iyi yıkanmalıdır.
  Hamsterlar günde yaklaşık bir yemek kaşığı kadar pelet yem, az miktarlarda taze yiyecekleri tüketebilir. Cüce hamsterların metabolizması daha hızlı olduğu için onlara da yaklaşık aynı miktarda yiyecek sunulur. Yem tüketimindeki dalgalanmalar hesaba katılarak, mama kabına daha fazla karışık kuru yem konur, hayvanın tercihine bırakılır. Az miktarlarda taze meyve ve sebzeler en azından haftada 2-3 kere verilmelidir.
  Bütün yiyecekler devrilmeyecek ağır seramik kaplarda verilir. Bu kaplar içine altlık veya gübre giremeyecek şekilde yüksek olmalıdır. Su ucunda eğri kamışı olan tüp suluklarda sağlanır. Tüpün ucunun bütün hayvanların, özellikle yavruların (1 haftalık) ulaşabileceği kadar aşağıda olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca çok küçük yavruların bu tip suluklardan suyu içebilecek kadar güçlü olup olmadığına da dikkat etmek gerekir.
  Hamsterınızı dengeli bir diyetle besliyorsanız devam ettirin, yiyecek eklemeleri veya değişiklikleri sindirim problemleri yaratabilir.
  Yenmemiş tane yemler günlük olarak temizlenmeli ve yenisi ile değiştirilmelidir. Artık tane yemler israf olmasın diye yabani kuşlara, sincaplara verilir.
  Örnek besleme programı :
  Esas diyet: Mama kasesinin ¾’ü pelet yemle doldurulur.
  Sebzeler: Bir tatlı kaşığı doğranmış havuç, pazı yaprağı, kara lahana gibi sebze
  Meyveler: Haftada iki kere bir tatlı kaşığı ince doğranmış elma veya muz
  Yulaf unu: Lif kaynağı olarak her gün bir tutam yulaf unu
  İlaveler: Hayvanın dişlerini bilemesi için sert, gevrek, çekici bazı ilaveler yapılır.
  Su: Her gün taze ve temiz su
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Hamster Besleme

  Reklam  Ülkemizde fazla olmasa bile yabancı ülkelerde çok beslenen hamsterler sevimli hayvanlardır.Değişik renklerde olan hamster fareye benzemektedir.Hazır yemleri de bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi