Çiyan nedir - mücadele yöntemleri - Renği - büyüklüğü - İlaçlanması - resmi

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Çiyan nedir - mücadele yöntemleri - Renği - büyüklüğü - İlaçlanması - resmi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Çiyan nedir - mücadele yöntemleri - Renği - büyüklüğü - İlaçlanması - resmi

  Reklam  Çiyan nedir - mücadele yöntemleri - Renği - büyüklüğü - İlaçlanması - resmi

  Forum Alev
  Çiyan nedir - mücadele yöntemleri - Renği - büyüklüğü - İlaçlanması - resmi

  Çiyan dünyanın her yerinde görülebilecek bir böcektir. Çiyan yaşadığı yere bağlı olarak değişik boyda ve renkte olur. Bazı bölgelerde birkaç cm olan çıyan 20-30cm olarak da görülebilir. Çiyan dış ortamlarda nemli yerleri yaşamak için seçer. Çiyan zehrini ayaklarında bulundurur. Çıyanın vücudu bölmeli bir biçimdedir. Çiyanın her vücut bölmesinde 2 çift ayak bulunur. Çiyan avını ayaklarında bulunan zehri ile etkisiz hale getirir. Çiyanın ağız parçaları küçüktür. Çıyan avını yavaş tüketir. Çiyan insanı sokarsa deride yanma, kaşıntı, kızarma, kabarma, bulantı, kusma, iştahsızlık ve baş ağrısı vb şikâyetler görülür. Çiyan genellikle etçil olarak beslenir. Çiyan pek çok haşere türü ile beslenir. Hatta büyük boy çiyan türleri fare gibi hayvanlarla da beslenebilir. Çiyan her yumurtlamada 10'larca yumurta bırakabilir. Sıcak ve kurak yerde yaşayan çiyanların zehri daha etkilidir. Çiyan yaşadığı alana bağlı değişik renklere sahiptir. Sık görülen çiyan renkleri; kırmızı, siyah, mavi, sarıdır. Çıyan bulunan yere ilaçlama yapılmalıdır. Çiyan ilaçlaması için arayın bizi size yardımcı olalım. Çiyan ilaçlamasında kullanılan ilaçlar, kokulu sıvı ilaçlar olmalıdır. Jel tarzı ilaçlar çiyan için etkili olmaz. Çiyan iç alanlara geldiğinde duvar çatlaklarına, kapı-pencere pervazlarına, bodrum ve çatıya yuva yapar. Çiyan kendini korumak amacı ile bizleri sokabilir.

  Çiyan ile mücadele için Tarım ilaçları kesinlikle fayda etmez, çiyanlar için yoğun olarak özel sıvı kokulu ilaçlar kullanılmalıdır. Bu konuda kesinlikle bir ilaçlama firmasından yardım alınması gerekir. çiyanlara yapılan ilaçlama uygulaması Doğru bir şekilde yapılmaz ise daha kötü sonuçlar doğurabilir.

  Çiyanla ilgili merak edilen sorular

  Çiyan nedir?
  Çiyan haşeresi çok ayaklı farklı renklerde olabilen zehirli bir böcektir. Çıyanın zehri ayaklarında bulunur. Çiyanın vücudu bölmeli biçimde yer alır. Çiyanın bedeninin her bölmesinde 2çift ayak vardır. Çiyan etçil olarak beslenir. Çiyan yumurtlama yöntemi ile çoğalır.

  Çiyan böceği en çok hangi alanlarda görülür?
  Çiyan haşereleri en çok bina çevrelerinde görülür. Çiyan nemli yerlerde yaşamayı seven bir böcektir. Çiyan çayırlık, taş altı gibi yerlerde sıkça görülebilir. Çiyan yuvası bozulduğunda iç alanlara gelir. Çıyan evde kapı, pencere pervazlarında duvar diplerinde gezer.

  Çiyan hangi renktedir?
  Çiyan haşeresi türlerine göre kahverengi veya turuncu, mavi, kızıl gibi değişik renklerde görülür. Çiyan yaşadığı yere göre değişik renklerde olabilir.

  Çiyan büyüklüğü ne kadardır?
  Çiyan sıcak iklimlerde daha fazla yaşar ve üreme yapar. Sıcak ve yağmurlu iklim çıyanın daha büyük olmasına nedendir. Çıyanın büyüklüğü 3-10cmdir. Çiyan yaşadığı ortama göre farklı büyüklükte olabilen bir haşeredir.

  Çiyan nasıl beslenir?
  Çiyan geceleri örümcek ve böcekleri avlayarak beslenir. Çiyan böceğinin ağız parçaları küçüktür. Çiyan yakaladığı avını yavaş bir şekilde sindirerek tüketir. Çiyan ağzından salgıladığı özel bir sıvı ile yakaladığı avının iç organlarını eritir ve sıvı hale getirir, parçalar yer.

  Çiyan yuvasını nerelere yapar?
  Çiyan rutubetli alanlarda yaşar. Çiyan yuvasını taş altı, ağaç kovuğu, otluk altı gibi nemli yerlere yapar. Çiyan iç alanlara yakınlaşır buralarda duvar dibi, kapı ve pervaz kenarı gibi yerlerde gezer kendilerine güvenli yer arar.

  Çiyan haşereleri en çok hangi zamanlarda görülür?
  Çiyan haşereleri en çok geceleri ortaya çıkarlar. Diğer benzer böcekler gibi gündüz yuvasında dinlenen çiyan akşam olduğunda yiyecek aramak için gezer. İlkbahar ve yaz ayları geldiğinde çiyan daha fazla görülme başlanır.

  Çıyan haşeresi ve kırkayak haşeresi arasındaki fark nedir?
  Kırkayak haşerelerinin her vücut bölmesinde iki çift ayakları olmasına karşın; çiyan haşerelerinin bir çift ayakları vardır. Çiyanla kırkayak dış görünüş ve içyapı olarak benzerlik gösterir, fakat aynı değildir.

  Çıyan sokmalarında ne yapmak gerekir?
  Çiyan haşerelerinin üredikleri yerler boşaltılır. İçerisi ve dışarısı çıyan üzerinde etkili olan kalıcı ve etkili ilaçlarla ilaçlanır. Çiyan zehirlenmelerinde hemen bir doktora gidilmelidir. Çiyanın soktuğu yerin 4-5cm üzeri sıkıca bağlamalıdır, kalbe giden kan akışı yavaşlatılmalıdır.alıntı
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Çiyan nedir - mücadele yöntemleri - Renği - büyüklüğü - İlaçlanması - resmi

  Reklam  Zehirli bir böcek olan çiyanlar sıcak yerleri severler.Her yerde karşımıza çıkabilir.Bu böceklerin tipi kırk ayaklara benzemektedir.Çok fazla büyük olmamasına rağmen yine de çok tehlikelidir.+ Yorum Gönder
çiyan nedir,  çiyan,  çiyan resmi,  çiyan resimleri,  çıyan
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi