Mavi balınalar - Mavi balınalar Hakkinda - Gök balina - Gök balinalar hakkinda

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Mavi balınalar - Mavi balınalar Hakkinda - Gök balina - Gök balinalar hakkinda ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Mavi balınalar - Mavi balınalar Hakkinda - Gök balina - Gök balinalar hakkinda

  Reklam  Mavi balınalar - Mavi balınalar Hakkinda - Gök balina - Gök balinalar hakkinda

  Forum Alev
  Mavi balınalar - Mavi balınalar Hakkinda - Gök balina - Gök balinalar hakkinda  Mavi Balinalar(gök balina)dünyanın en büyük canlılarıdır.Boyları 35 metreye ağırlıkları 150 tona rahatlıkla ulaşabilir.
  Ekstra Bilgi: Mavi balınalar(gök balına) memeli hayvanlardır.Cetacea (balinalar) takımının Mysticeti (çubuklu balinalar) alt takımına dahil türlerden olan gök balina, Arktik Okyanus dışındaki tüm dünya denizlerinde yayılım gösterir. Daha çok bireysel ya da anne ve yavrusunu içeren çiftler halinde yaşayan, 2-3 yılda bir ve yaklaşık bir yıllık gebelik süresi sonunda tek yavru doğurarak üreyen gök balina, dünyanın ispermeçet balinasından sonraki en yüksek sesli ikinci hayvan türüdür. 80 yıla kadar yaşayabilecekleri öngörülen gök balinaların tek doğal düşmanı ise katil balinalardır. Diğer dişsiz balinalar gibi, gök balinalar da temelde zooplankton (özellikle kril) avlayarak beslenirler.

  Gök balina (Balaenoptera musculus) veya mavi balina, en büyükleri 30 metreyi bulan boyu ve 200 tonu geçebilen ağırlığıyla, gelmiş geçmiş en büyük hayvan olduğuna inanılan bir deniz memelisidir. Cetacea (balinalar) takımının Mysticeti (çubuklu balinalar) alt takımına dahil türlerden olan gök balina, Arktik Okyanus dışındaki tüm dünya denizlerinde yayılım gösterir. Daha çok bireysel ya da anne ve yavrusunu içeren çiftler halinde yaşayan, 2-3 yılda bir ve yaklaşık bir yıllık gebelik süresi sonunda tek yavru doğurarak üreyen gök balina, dünyanın ispermeçet balinasından sonraki en yüksek sesli ikinci hayvan türüdür. 80 yıla kadar yaşayabilecekleri öngörülen gök balinaların tek doğal düşmanı ise katil balinalardır. Diğer dişsiz balinalar gibi, gök balinalar da temelde zooplankton (özellikle kril) avlayarak beslenirler.

  Balina avcılığının ilk dönemlerinde görece küçük ve yakalanması kolay olan ispermeçet ve benzeri balinaların nüfuslarının çok azalması sonucunda, balina avcılarının gözü daha büyük balinalara çevrilmiştir. 1864'de buharlı gemiler ile büyük balinaları avlamak için özel olarak tasarlanmış zıpkınların balinacılıkta devreye girmesiyle birlikte, gök balinalar da hedef haline gelmiş ve Uluslararası Balinacılık Kurulu'nun bu canlıların avlanmasını 1966'daki yasaklayışına kadar geçen 100 yıllık dönemde de küresel nüfusları 100 yıl önceki nüfuslarının %1'inin altına inmiştir.

  Uluslararası Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin oluşturduğu Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi'nde ilk yer aldığı günden bu yana tehdit altındaki türlerden olduğu kabul edilen gök balinalar, 2002 yılının bir araştırmasına göre (Committee on the Status of Endangered Wildlife in Canada, 2002)[2], 5000 ila 12000 gibi geniş bir tahmin aralığında değişen nüfusları ile en az beş topluluğa dağılmış olarak dünya denizlerine yayılmış durumdadırlar. Koruma altında olsalar da denizlerdeki kirlenme ve giderek artan okyanus trafiğinin seslenişlerini boğarak eş bulmalarını güçleştirmesi gibi etkenler, gök balina nüfuslarının geri kazanılmasının önündeki tehditlerdir.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Mavi balınalar - Mavi balınalar Hakkinda - Gök balina - Gök balinalar hakkinda

  Reklam  Nesli koruma altına alınan balinaların arasında yer almaktadır.Bu balıkların çok büyük olmaları ve renkleri onları değerli kılmaktadır.Okyanuslarda en fazla fok balıkları ile beslenmektedir.Penguenleri de yerler.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi