Dunyanin en Hizli Kosan Kara Hayvani Çita

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Dunyanin en Hizli Kosan Kara Hayvani Çita ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  dark.water
  Asker Üye
  Reklam

  Dunyanin en Hizli Kosan Kara Hayvani Çita

  Reklam  Dunyanin en Hizli Kosan Kara Hayvani Çita

  Forum Alev
  Dünyanın en hızlı koşan kara hayvanları "ÇİTA"


  Çitalar dünyanın en hızlı koşan kara hayvanları olarak bilinirler. Kısa mesafeleri çok büyük bir hızla aşabilirler. Çitalar saniyeler süren bir zaman içinde hızlarını 72 km.'ye kadar çıkarabilirler. Bazı çıtalar 600 m.'den daha uzunca bir mesafeyi saatte 113 km. gibi inanılmaz bir hızla aşabilmektedirler.Diğer vahşi kedilerden farklı olarak çitanın deyim yerindeyse ağzı var dili yoktur. Yani kükremez ya da hırlamazlar. Çitalar ince, uzun gövdeleri ve bacakları ile narin bir kediye benzer. Ama sakın aldanmayın bu görüntüye. Altında son derece güçlü kaslar ve esnek bir vücut yapısı vardır.


  Nesli Tehlikede: (Ap:1) CITES
  Sınıfı: Memeli
  Takımı: Carnivora
  Erkek: 45-65 kg.
  Dişi: 40-50 kg
  Yaşadığı yer: Afrika'nın güneyi, Kenya, Tanzanya ve Libya
  Yaşam Süresi: 10-12 yıl
  Yediği Hayvanlar: Antilop türleri ve diğer küçük hayvanlar.
  Karada en hızlı hayvan olan çitanın hızı, 2 saniyede 70 kilometreye ulaşır ve maximum 100-127 kilometre hız yapabilir. Bu hızla avını 200-600 metre kovalayabilen çitalar gün boyu aktiftir. Özellikle sabahın erken saatlerinde, akşamüstü ve geceleri ise dolunay ışığında en hareketli zamanları.
  Çitalar genellikle yalnız dolaşırlar. Bazen avlanmak için erkekler birlikte hareket eder. Grup halinde avlanırken biri saldırı durumundayken diğerleri gelen saldırıları savuşturur. Özellikle Namibya'da grup halinde avlanma biçimi daha gelişmiş. Bu farklılığın, oradaki arazi yapısına bağlı olarak geliştiği de söylenebilir. Üzerinde büyük sürülerin dolaştığı, çok büyük, uçsuz bucaksız açık alanlar, çitaları grup halinde avlanmaya yönlendirmiş olabilir. Toplu halde yaptıkları avlarda daha başarılı oluyorlar. Çita, avlanma öncesi çevrede bulunan yüksek bir kayaya ya da varsa ağaca çıkarak çevresini izliyor. Avını en kuvvetsiz grup elemanlarından seçiyor. Avı yemek ya da su içmek için başını öne eğdiğinde veya uzak bir bölgeye baktığında sürünerek yaklaşıyor. Avı ona doğru bakarsa yere yapışıp, kıpırdamadan avın bakışlarını savuşturuncaya dek bekliyor.


  Başarılı bir av için…  Başarılı bir av için 30 metre yaklaşana kadar sabırlı olması gereken çitalar bazen 100 metreden bile saldırmayı deniyor. Eğer avına 30 metre yaklaştıysa ve av onu hala farketmediyse büyük olasılıkla, av başarılı olur. Çitalar genel olarak ataklarının 2/7sinde başarılı. Saldırdığı avını, ön iki pençesini kullanarak devirip, avını yemeye derinin ince olduğu kasık'tan başlar, sırasıyla uyluk ve karınla devam eder. Dişleri zayıftır. Bu nedenle ancak küçük ve ince kemikleri çiğneyip yiyebilir. Tek başına saldırdığı zaman orta boy antilopları seçer. Çitalar etobur hayvanlardır, yabani tavşanları, ceylanları, buzağıları yiyerek beslenirler. Dünya üzerindeki en hızlı memeli hayvandır.Grup halinde ise büyük antiloplara saldırdıkları gibi zürafa avladıkları bile görülmüştür.Aslanlar ve sırtlanlar, çitaların avlarını çalabilir. Yine aslanların çita yavrularını öldürdükleri de olabilir.


  ANNE ÇİTA


  Güçlü yırtıcılarla dolu bir dünyada yavrularını koruma mücadelesi verir anne çita. Avlanırken onlara avlanmayı ve kendilerini korumayı da öğretir. Büyüdüklerinde ise onları terk eder ve yeni yavrularını büyütebileceği yeni alanlara doğru yola koyulur.


  Bir dişi çita genellikle 2 ila 4 yavru doğurur. Ama yavruların hayatta kalma yüzdesi oldukça düşüktür. Her dört yavrudan biri hayata kalabilir. Diğer yavrular ise genellikle aslanlar ya da sırtlanların saldırısı sonucu hayatını kaybeder. 18 aylık olana dek yavru çitalar annelerine bağımlı olarak yaşamlarını sürdürürler ve 18. ayın sonunda kendi yaşamlarını kurmak için ayrılırlar. Çitalar doğduktan üç ay gibi kısa bir süre içinde erginliğe erişirler. 2. 2
  streetboy
  Üye

  --->: Dunyanin en Hizli Kosan Kara Hayvani Çita

  Reklam  paylaşım için saol kardeş emeğine sağlık+ Yorum Gönder
en hızlı koşan hayvan,  dünyanın en hızlı hayvanı,  dünyanın en büyük çitası,  cıta,  çita resmi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi