Jadde inceleme – GameTürk

+ Yorum Gönder
Online Oyunlar ve Diğer Online Oyunlar Bölümünden Jadde inceleme – GameTürk ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  KeşmekeŞ
  Özel Üye
  Reklam

  Jadde inceleme – GameTürk

  Reklam  Jadde inceleme – GameTürk

  Forum Alev
  Jadde inceleme – GameTürk


  Online oyunlarla çevrilmiş durumdayız, değil mi sevgili okur? Nereye baksam online oyun görüyorum. Yetmiyormuş gibi tek kişilik oyunlar da olabildiğince online ortamda oynanmak üzere tasarlanıyor. Diğer taraftan çıkan çoğu online oyun birbirine benzer; ya bilimkurgu ya da fantastik edebiyat köklerine dayanıyor. Oynanış sistemleri de hemen hemen aynı. Hal böyle olunca farklı firmalar, farklı arayışlara giriyorlar. Jadde de o arayışlardan biri… Bambaşka fikirlerle karşımıza çıkmaya hazırlanan bir oyun. Buyurun; sizi şöyle alayım…
  Beta
  Öncelikle, oyunun kapalı beta testinde olduğunu belirterek başlamak istiyorum yazıma. Fakat dilerseniz, sitesine girip bir kullanıcı hesabı oluşturabiliyorsunuz. Sadece mail adresi gerektiren bu kayıt işlemi gayet kısa ve kolay; hiç beklemeden hesabınıza kavuşup oyuna girebiliyorsunuz. Ayrıca oyunu direkt sitesinden indirebileceğinizi de belirteyim.
  Oyuna girdikten sonra sizi karşılayan menü, nasıl bir oyunla karşı karşıya olduğunuzu az çok belli ediyor. Hali hazırda kullanımda olan tek servar’a giriyoruz. Karşımıza güzide bir “karakter yaratma” ekranı çıkıyor. İsmimizi, cinsiyetimizi ve burcumuzu (Evet, burç!) seçtikten sonra detaylara geçiyoruz. Artık neredeyse tüm MMORPG’ler için önemli olan detaylı karakter yaratma opsiyonu, Jadde’de es geçilmemiş. Şöyle ki: Seçilebilir dört farklı yüz şekli mevcut. Ayrıca dört de farklı vücut şekli oyuncuları bekliyor. “Biraz daha detay istiyorum” derseniz, buyurun: Kol uzunluğundan omuz genişliğine kadar 11 opsiyon mevcut. Karakter yaratma işlemini tamamladıktan sonra oyuna girebilirsiniz.
  Evim güzel evim
  Jadde’ye ilk adımımızı evimizde atıyoruz. Hemen sol üstte yer alan yardımcı sayesinde oyun hakkındaki temel bilgileri edinebiliyoruz. Oyunun temel özelliklerini bu kız aracılığıyla öğreneceğinizden lafını dinlemezlik etmeyin. Kaldı ki ilk adımlarımızı kendisiyle, evimizin içinde bulunan “antrenman bölümü”nde atacağız. Öyle ufak tefek adımlardan değil,”dans”adımlarından bahsediyorum. Şaşırdınız mı? Evet, şaşırmalısınız. Zira Jadde hem bir sosyal ağ, hem de bir dans oyunu. Oyunun temelleri dans üzerine kurulu olduğundan bu konuda çok iyi olmalısınız.
  Jadde de birçok online oyun gibi level atlama sistemini kullanıyor. Fakat ek olarak “cazibe değeri”olarak adlandırılan bir seviye mevcut. Bu seviyeyi arttırmak, iyi bir oyuncu olmanın şartları arasında.
  Dans gerek! Daha önce de belirttiğim gibi dans, oyunun yapı taşı. Başlarda ettiğimiz danslar kolay olsa da ileride, hem tuş seçimimize, hem de çalan şarkının ritmine göre zorlaşıyor. Kısaca anlatmak gerekirse: Öncelikle, dans edebildiğiniz bölgelerde, sağ üst köşede bir “dans” ikonu beliriyor.
  Misal, metropol gibi bö|ge|erde dans edemiyoruz. Oturduğumuz bölge toplu dansa açıksa, otomatik 0|arak gruba dahi| oluyoruz. Eğer tek başımı^ dans etmek ¡stersek”dans” tuşuna basmamlz gerekiyor. Daha sonra; ken-dı kendimize ml. birisjne karş| mi/ sevgi|imjz|e mı, yoksa bir çıf^ mj dans edeceğimizi seçiyoruz. Zorluk seciyesi olarak “kolay” ve “ortak” seçenekleri bunuyor. Bir sonraki seçenekse bolca önem arz ediyor. Zira “anahtar” dediğimiz bu bölümde, dansımızı dört tuşla mı, yoksa sekiz tuşla mı yapacağımıza karar veriyoruz. Son olarak da “mod” kısmında; ortak, şarkı ya da özgür durumlarından birini seçiyoruz. Şarkımız başlıyor ve karakterimiz ufak ufak sallanmaya başlıyor. Artık yapmamız gereken şey, ekranda beliren mavi çizgiyi takip etmek. Bu çizgi üzerinde bir nokta, sürekli olarak ilerliyor ve yok oluyor. Her seferinde de mavi çizgi altında bir yön tuşu beliriyor. Amaç; önce yön tuşlarına basmak, sonrasında ise mavi çizgi beyazlarken Space tuşuna basmak. Yaptığınız her hareket size puan getirirken, karakterinizin dans animasyonları değişmeye, hız kazanmaya başlayacak. Space tuşuna basma anınıza göre ise oyun size bir durum belirtecek. (Perfect, Cool, Bad, Miss gibi) Pek tabii ki yön tuşlarını doğru giremezseniz ya da Space tuşuna zamanında basamazsanız karakteriniz olduğu yerde sallanmaya devam edecek. Ayrıca yaptığınız dansların sonunda, “videoyu kaydet” adında biropsiyon çıkacak. Tek bir tıklama ile yaptığınız dansı kayıt eden bu sistem, oyuna çok hoş bir farklılık katmış.
  Oyunda belli başlı quest’ler var ve bu quest’leri tamamlayarak, fazladan yetenek puanı alabiliyorsunuz. Ayrıca hediyeler de cabası. Bunun haricinde oyun, 20 seviyeden oluşuyor. Her seviye atladığınızda 1 ila 10 level arası bir grup eşyadan birini kazanıyorsunuz.10 ila 15 arasında farklı eşyalar sizleri bekliyor olacak. 15 ila 20 arası ise an için “epik level” diyebiliriz. “Kanat” gibi keyifli parçalar bu level’lar arasında bulunuyor. Alınabilecek kıyafetler ise çok fazla.
  Güzel bir jadde
  Klasik MMORPG mantığından sıyrılan ve yaratıcı bir şeyler yapmaya çalışan bir oyun Jadde. Özellikle içeriğinin Türkçe olması çok büyük bir artı. Grafik kalitesi ise her oyuncuya hitap eden cinsten. Fakat kesin bir şeyler söylemeden önce oyunun tam halini görmekte fayda var.
  Ayrıntılar
  Intedace çok güzei hazırlanmış. Kullanıcıyı yormadığı gibi birçok menüyü de bünyesinde barındırıyor. Etkileşimlerden bölüm seçimlerine <adar oyun esnasında kuşanmanız gereken her şeyi buradan aya-Oyabiliyorsunuz.
  Madem dans baskın öğe, o zaman oyunun kaliteli müziklere sahip olması gerekir, değil mi? Beta aşamasında gördüğüm kadarıyla bolca R&B müzik söz konusu. Arada bir Green Day de denk geldi ama Punk dinleyerek dans etmek zor olsa gerek. Sürekli olarak çalan müzikten sıkılırsanız. oyuna entegre edilmiş olan müzik listesinden istediğiniz şarkıyı dinleyebilirsiniz.
  Artılar
  Farklı bir konsepte sahip olması
  oyuncuları müzik gibi etkili bir etkileşim aracı ile bağlaması
  Eksiler
  Dans odaklı olması ileride sıkmaya başlayabilir


 2. Alev
  Özel Üye

  Jadde inceleme – GameTürk Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi