Vücut Tiplerine Göre Gelişme Yöntemleri - Vücut Şekilleri

+ Yorum Gönder
Haber Bölümü ve Diğer Spor Dalları Bölümünden Vücut Tiplerine Göre Gelişme Yöntemleri - Vücut Şekilleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Vücut Tiplerine Göre Gelişme Yöntemleri - Vücut Şekilleri

  Reklam  Vücut Tiplerine Göre Gelişme Yöntemleri - Vücut Şekilleri

  Forum Alev
  Vücut Tipleri :

  Sheldon şu üç beden yapısı tiplemesi yapar :

  - Endomorf : Endomorf tiplerin beden yapısı yuvarlak ve yumuşaktır. Endoderm’den oluşan dokuların hakim olduğu vücut yapısıdır.Kalın kemikli çabuk şişmanlamaya eğilimli kısa boylu ve sağlam yapılı kişilerdir Endomorflar çok çabuk gelişebilirler kısa zamanda yüksek ağırlıklarla çalışmalarını sürdürebilirler. Vücutları kütleli ve adelelidir.Ancak bir o kadar şekil sahibi ve definisyona yatkın oldukları söylenemez bu nedenle yağ almaya yatkın ama yağ atma konusunda zorluk çekerler.
  Bu tipler rahatı, zevki, yemek yemeyi ve toplumsal ilişkileri severler.

  - Mezomorf : Mezomorf tiplerin kas ve kemik yapıları gelişmiştir, güçlü ve adalelidirler.Anatomik olarak ağırlık çalışmasına en yatkın vücut tipi bu tiptir. Bu tip vücutlara sahip olanlar geçiş bir yapıya sahiptir. ve çabuk adelenmeye müsaitlerdir. Bu tipler, hareketli, enerjik, atılgan ve saldırgandırlar.

  - Ektomorf : Ektomorf tipler, ince, uzun ve narin yapılıdırlar. İnce kemik yapılı uzun ve zayıf adeleli olan insanlardır Ektomorfların güç kazanıp hacim yapmaları gerçekten uzun zaman gerektiren bir iştir.Bu tipler de içe dönük, duygusal ve entelektüeldirler.

  Krestschmer insanları, üç temel beden yapısına ayırır ve bu yapılara göre farklı kişilikler oluştuğunu ileri sürer. Buna göre;

  - Piknik Tip : Kısa boylu, kısa kol ve bacaklı şişmanca kişiler “piknik tip” tir. Bu tipler manik-depresif psikoza, duygusal dalgalanmalara yatkındır.

  - Atletik Tip : Geniş omuzlu, dar kalçalı olan kişiler “atletik tip” tir. Bu tipler akıl hastalıklarına daha az yatkındır.

  - Astenik Tip : ince, uzun gövdeli, uzun kol ve bacaklı, zayıfça kişiler “astenik tip” tir. Bu tipler şizofreniye yatkındır.
 2. 2
  Nazım-Hikmet
  Üye

  --->: Vücut Tiplerine Göre Gelişme Yöntemleri - Vücut Şekilleri

  Reklam  teşekkürler paylaşım için 3. 3
  Ziyaretçi
  saçma bence , atamaca hepsi.+ Yorum Gönder
vucut şekilleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi