FujiFilm FinePix S9500 inceleyelim

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Dijital Video Kameralar Bölümünden FujiFilm FinePix S9500 inceleyelim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  FujiFilm FinePix S9500 inceleyelim

  Reklam  FujiFilm FinePix S9500 inceleyelim

  Forum Alev
  Konu dijital fotoğraf makineleri olduğu zaman ilk bilinmesi gereken şeylerden bir tanesi de bu cihazların sahip olduğu ayarların bolluğudur. Fujifilm FinePix S9500 dijital fotoğraf makinesi sahip olduğu birçok ayar seçeneğiyle neredeyse bu modellerin hepsini geride bırakıyor. Birçok ayar mevcut ancak bazı temel olanlar eksik. Yine çoğu ayar menünün içerisindeki kaybolmuş durumda. Bu yüzden kullanıcıların öncelikle kullanım kılavuzunu iyice incelemeleri son derece yararlı olacaktır. Genellikle kullanılacak olan ilk ayar görüntü kalitesi ile ilgili olan seçeneklerdir. Ancak Fujifilm burada kararı kendisi vermiş, ki bu konunun gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 9 ile 0.3 megapiksel arasında olan JPEG sıkıştırma değerlerinde seçim sadece en yüksek olarak ayarlanabiliyor. Bunu yaparken Fujifilm’in niyeti neydi merak ediyoruz. Çünkü her kullanıcının otomatik olarak ilk tercihi en yüksek çözünürlük olacaktır.

  Fujifilm FinePix S9500 - RAW ve JPEG dosya formatları
  Gözden geçirilmesini düşündüğümüz ikinci nokta ise RAW formatı ile ilgili. RAW dosya formatında çekim yapmak istediğiniz takdirde menü içerisine girerek RAW işlevini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Çözünürlükte olduğu gibi RAW dosya formatı seçiminin de neden F-butonu gibi bir hızlı işlem butonu ile gerçekleştirilmediği bir soru işareti. Kullanıcı mümkün olan en yüksek görüntü çözünürlüğünü kullanmak istediğinde RAW formatı ile çekim yapmak durumunda. RAW dosya formatı çekilmiş görüntüler üzerinde oldukça büyük bir bilgi depoluyor ve kullanıcıya görüntü kalitesini tamamen kendi arzularına göre kontrol etme imkanı sunuyor. JPEG formatında kullanılan sıkıştırma işlemi oldukça güçlü. En iyi kalitede JPEG dosyalarında dahi bu sıkıştırma oranı çok güçlü. Dosya boyutlarının küçük olması ve işlem kolaylığı mantıklı görülebilir ancak bu sıkıştırma miktarı JPEG görüntü kalitesini etkilemekte. RAW olarak çekilmiş görüntüler daha sonra JPEG formatına çevrildiğinde aradaki fark çok bariz bir şekilde göze çarpıyor.

  Fuji FinePix S9500 - ISO hassasiyeti
  S9500 dijital fotoğraf makinesinin hassasiyeti ISO 80 ile ISO 1600 arasında. Bu sınıftaki bir cihaz için oldukça etkileyici bir değer aralığı çünkü diğer çoğu model ISO 400 değerinden sonra iddiasını kaybediyor. Bunun ana nedeni noise ancak Fujifilm bu konuda Real Photo Teknolojisi ve Super CCD HR özellikleriyle kozları elinde tutuyor. FinePix S9500 modelinin yüksek hassasiyette çarpıcı kalitede görüntüler sağlama yeteneği varken JPEG görüntülerde böylesine yüksek sıkıştırma oranı kullanmasını yadırgadık. Bu kaliteyi görmek için RAW formatında çekim yapmanız gerekiyor. JPEG formatında düşük ISO değerlerinde çekim yapsanız dahi sıkıştırmanın etkilerini görüyorsunuz. Fakat RAW formatında elde edilen görüntü kalitesi mükemmel seviyelerde. Maalesef RAW çevirici sınırlı kapasitede olduğundan tek yapabildiğiniz sadece çevrim işlemini gerçekleştirmek, burada herhangi bir ayar söz konusu değil. Tüm bunlardan dolayı çektiğimiz çoğu fotoğrafta RAW dosya formatını kullandık.

  Fuji S9500 dijital fotoğraf makinesi - Beyaz ayarı
  Fujifilm üretici firma olarak Fujifilm FinePix S9500 modelinde çok iyi bir iş çıkarmış. Bunlardan bir tanesi de beyaz ayarı konusu. Bu ayarın menüde çok derinlerde olduğunu söylemek zorundayız. Ancak sonuçları mükemmel. Manuel beyaz ayarını yapmak neredeyse çocuk oyuncağı.

  FinePix S9500 - AdobeRGB
  Çekim sonrası fotoğraflar üzerinde işlem yapmak niyetindeyseniz AdobeRGB seçeneğinin olmaması canınızı sıkabilir. sRGB seçeneği ekran ve yazıcı baskılarında gerekli ihtiyacı karşılıyor. Bununla beraber AdobeRGB seçeneğinin sunduğu renk esnekliği çok daha geniş olduğundan daha duyarlı görüntü işlem olanağı sağlıyor. RAW çevirme işleminde fotoğraflar AdobeRGB’ye çevrilebiliyor. Bu da RAW dosya formatında çekim yapmak için bir başka neden olarak ortaya çıkıyor. Tabii ki bu durum görüntülerin bellek kartına kaydedilmesi aşamasında ekstra bir zaman harcamak anlamına da geliyor.

  Fuji S9500 dijital fotoğraf makinesi - Renk yorumu ve netlik
  FinePix S9500 netlik renk yorumunda da üstün bir performans sergiliyor. Standart ayarlarda dahi elde edilen sonuçlar mükemmel seviyede. Daha doygun renklerde veya siyah-beyaz çekimler yapmak mümkün. Kontrast ve pozlama da son derece iyi. Pozlama seçenekleri yeterli derecede sunulmuş. Çok Noktaya, Tek Noktaya veya Merkeze pozlama yapılabiliyor. Çoğu durumda, arkadan ışıklandırılmış ortamlar da buna dahil, Çok Noktaya seçeneğiyle mükemmel fotoğraflar elde ediliyor. Bu arada S9500 modelinde Çok Noktaya seçeneğinin geliştirilerek 64 noktadan 256 noktaya çıkarılmış olduğunu belirtelim. AF/AE kilidinin, ölçülmüş olan değerin çekim yapılana kadar hafızada kaldığı menü üzerinden ayarlanabiliyor olması çok kullanışlı bir özellik. Tek Noktaya seçimiyle çekim yapıldığında bu özellik çok yardımcı oluyor. Bunlara ilave olarak birçok çekim modu da mevcut. Kişisel olarak Manuel ve Diyafram Öncelikli modlarda çekim yapmayı tercih ediyorum. Özellikle küçük sensöre sahip modellerle yaptığım çekimler sırasında Alan Derinliğini kontrol edebilmek için Diyafram Öncelikli modu kullanıyorum.

  Fujifilm FinePix S9500 - Diyafram
  Çekimlerde Diyafram Öncelikli modu kullanarak, nesnelerin çevresinde oluşan saçaklı görüntü ve renk sapmaları gibi objektiften kaynaklanan bazı istenmeyen etkilerin de önüne geçilmiş oluyor. Fujifilm FinePix S9500 dijital fotoğraf makinesi de geniş açılı çekimlerde kompakt modellerde oldukça yaygın olan bu problemi yaşıyor. Geniş açıda Diyafram Öncelikli çekimlerde saçaklı görüntünün önüne geçmek mümkün ancak renk sapmaları düzelmiyor
 2. Alev
  Özel Üye

  FujiFilm FinePix S9500 inceleyelim Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi