Benlik duygusu nedir insana nicin verilmistir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Makaleler Bölümünden Benlik duygusu nedir insana nicin verilmistir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Benlik duygusu nedir insana nicin verilmistir?

  Reklam  Benlik duygusu nedir insana nicin verilmistir?

  Forum Alev
  Benlik, insanın kendi varlığından ve sıfatlarından haberdar olması, nefsini ve malını kendine nispet edebilmesidir.
  Bilirsiniz, insan, güttüğü koyunlar için ‘benim koyunlarım’ diyebildiği halde o koyunlar, meselâ, kendi ayakları için ‘benim ayaklarım’ diyemiyorlar.
  Güneş de gezegenlerine sahip çıkamıyor.”
  İnsana bu imtiyaz niye tanınmış? “Benim aklım, benim elim, benim çocuğum, benim bahçem, benim koyunlarım.” diyebilmesi niçin? Bu sorunun cevabı şu olacaktır: Arzın halifesi olduğu için.

  Halife, sultanın mülkünde, Onun namına tasarruf eder. ‘Benim malım, benim mülküm’ derken, mülkün gerçek sahibini hatırından çıkarmaz. Onun böyle deyişi, bir askerin ‘benim tüfeğim’ yahut ‘benim koğuşum’ demesi gibidir.

  Benlik, gerçekte büyük bir nimet, büyük bir sermaye. Ama onu yerinde kullanmak şartıyla. Arzın halifesi olduğunu unutmayıp Kâinat Sultanı’nın namına hareket etmek, Onun emanetlerini, yine Onun rızası yolunda kullanmak şartıyla. Hiçbir icraatına şahsî reyini, hevesini ve nefsini karıştırmamak şartıyla. ‘Nefsini bilen Rabbini bilir.’ sırrına ermek, ‘ben’ diyebilmeyi bir anahtar yapıp ‘O’ diyebilmek şartıyla. Tarlasına tohum serperken, rüzgârdan pek farklı bir iş yapmadığını, keza bahçesini sularken de yağmurun vazifesini taklide çalıştığını bilmek, tıpkı onlar gibi kendisinin de Allah’ın mülkünde bir hizmetçi olduğunu unutmamak şartıyla. Kendi varlığını düşünürken, ‘Bana bu varlığı kim lûtfetti ise, şu bütün âlemi de yoktan var eden ancak Odur.’ diyebilmek ve mutlak varlığın ancak Ona mahsus olduğunu bilmek şartıyla. İlmini ve kuvvetini düşünürken de, ‘Bana ilmi tattıran elbette Âlim, bana kuvvet bahşeden elbette Kâdirdir.’ diyebilmek şartıyla. Kendisine takılan diğer sıfatları, kabiliyetleri ve halleri de bu mânâda değerlendirebilmek şartıyla.

  Kâinat, bir yönüyle, ‘benlikten’ uzak tutulanlar ordusu!.. Semâ yüksekliğine güvenmez, toprak çiğnenir aldırmaz. Ay, dünyaya bağlı olmayı mesele yapmaz, bülbül sesiyle övünmez, arı balıyla gururlanmaz… Niçin? Cevap tektir: Hiçbirinde benlik olmadığı için.

  Benlikten uzak tutulan her mahlûk, bir yönüyle mahrumdur, ama diğer yönüyle korunmuştur. Meselâ, şu güneşimiz, “ben” diyebilseydi, belki Allah’ı bilme ve sevmede hayli yol kat edebilirdi. Ama bilemiyoruz, belki de büyüklük iddiasında bulunur, kuvvetine güvenir, gezegenleriyle gururlanır, ziyasıyla övünürdü… Bu ise onun için feci bir hâl olurdu… Şimdi bu gafletten korunmuş ve bu sapıklıktan uzak, sürdürüyor görevini…

  Bir de melekler âlemi var. Onlar benlik dâvâsı gütmekten çok uzaktırlar. Gurur nedir bilmez, kıskançlıktan anlamaz, hasedi tanımazlar. Bu isyansız varlıklar, Rablerine kim daha iyi ibadet ederse onu daha çok severler. İnsanda da bu kabiliyet var, ama onu çoğu zaman yanlış kullanıyor. Kendisini, yahut babasını, dedesini kim daha çok methederse ona daha gönülden bağlanıyor. Halbuki, Rabbimizin hatırı, hiçbir hatırla kıyaslanamayacak kadar yüksek. O halde, Ona bizden daha iyi kulluk eden, Onun yoluna bizden daha çok koşanları niçin alkışlamıyoruz?

  Bu sorunun cevabı da benliktir. Daha doğrusu, benliğin yanlış kullanılmasıdır


  Alaaddin Başar (Prof.Dr.)
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Benlik duygusu nedir insana nicin verilmistir?

  Reklam  ßenLik Duyqusunun en yoqun oLanı benDe ben enben oLanım.
  ßenDen DaHa Çok Kmse oLamaz eyeR oLursa o Da ben oLur yaNi bn iki tane oLmuş oLurum yaNi bu da büyüK bi MuCize Demektir ayNı benim enben oLmam qibi. YÜCE ALLAH'ım bana böyLe bi Fark Nasip etti ama buNu üStün bi Fark oLarak Düşünmeyin . ben öZeL de DeqiLim ÇünKü ÖzeL oLan SaDece ALemLeri YaRatan YÜCE ALLAH. ÇoK Şükür ben BöbürLenenLerden De DeqiLim.
  ßenLik Duyqusunu Çok KoLay anLatim Size,
  Sahip oLduqunuz O benLik Duyqusunu YÜCE ALLAH Nasip eder Size O size bir imtihandır Sadece KenDinizi bişey Zannetmeniz iÇin ama benCe Hiç HevesLenmeyeLim ÇünKü biZ aCiz mahLukLarız we iNsan Die adLandırıLırız.
  YÜCE ALLAH'ıma hem Kurban oLun HemDe emanet oLim.
  ee baRi benDe KuRban oLim. ♥
  Hepiniz DeqerLisiniz Teşekkür eDerim,
  SayqıLaR Sayqı Deyer iNsanLar :)+ Yorum Gönder
benlik duygusu nedir,  benlik duygusu ne demek
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi