Yobaz kimdir? Akif KÖTEN

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Makaleler Bölümünden Yobaz kimdir? Akif KÖTEN ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Yobaz kimdir? Akif KÖTEN

  Reklam  Yobaz kimdir? Akif KÖTEN

  Forum Alev
  YOBAZ KİMDİR

  Kaba-saba, haşin, saldırgan; dinde taassubu aşırılığa vardıran ve başkalarına baskı yapmaya yönelen, müsamahadan yoksun, düşüncelerinde aşırılığa kaçan kimse.
  Yobazlığın temelini oluşturan taassub duygusu, kişinin sevdiği ve nefret ettiği şeylerde aşırılığa kaçması ve kendi bildiklerini tartışmasız doğru, başkalarınınkini de tartışmasız yanlış kabul etmesinden kâynaklanır. Cehalet ve bencillikten beslenen bu duygunun dinle -İslâmla- hiçbir ilgisi yoktur. Hz. Peygamber (s.a.v) böyle olan Cahiliyye Araplarıyla mücadele etmiş, cehaletleri ve taassupları yeni dini kabule mani olduğu için de temsil ettikleri düşünceye, daha doğrusu bu kör inada "Cahiliyye" denilmiştir.
  İslâm'a göre en büyük düşman cehalet; cehaleti yok eden ilim ise gerçek rehberdir. Belirli bir seviyede ilim -yakîn- olmadan kişinin imanı da makbul değildir. Müslümanda bulunması gereken dînî aşk, desteğini bilgisizlikten alırsa, dinî davranışlarda sapma olabilir; kişi taassuba, yobazlığa düşebilir. Fakat dînî sevgi bilgi ile, İslâm'ı daha iyi tanıma ile desteklenirse, davranışlar hoşgörü ve müsabamahaya dönüşür. Peygamber Efendimizin, insanların en müsamahalısı olmasının sebebi, dini en iyi bilen olmasıdır. Her konuda Hz. Peygamber'i örnek alması gereken Müslümanın hoşgörülü olması ve asla yobaz olmaması gerekir. Yobazlık sadece dinde olmaz. Kendi düşünce ve bilgisinden başka doğru kabul etmemek de yobazlıktır. İki tür yobaz vardır: Dini bilgisi kıt olan dindarlar ve İslâm'ı yeterince bilmediği, tanımadığı halde ona karşı çıkan, sözde aydınlar. Böylelerinin cehli, basit bir bilgisizlik değil, cehl-i mürekkebtir. Yani, bilmediklerini de bilmezler. Onun için tedavisi zordur.
  Son iki yüz yıldır devam eden batılılaşma sürecinde bazı aydın yobazlar, topyekün bütün müslümanları, hatta İslâmî böyle tanıtmaya gayret etmemişlerdir. Bazı Müslümanlar; bilgisizlikleri, batıla olan kinleri ve çeşitli kışkırtmalar sorucu yobazca davranışlarda bulunmuşlarsa da bu, İslâm'dan kaynaklanmayan bir reaksiyondur ve istisnâi bir durumdur. Fakat, müsbet ilim teranelerini dillerinden düşürmeyenlerin İslâmî ve millî değerlere karşı sergiledikleri yobazlık daha geniş ve daha derindir. Müsamahanın kaynağı olan ilme layık olduğu en büyük değeri veren İslâm, yobazlığın kaynağı olan cehaleti de, yok edilmesi gereken bir tehlike ilan etmiştir. Bunun içindir ki Peygamber (s.a.v), bilgisizlikten ve faydasız bilgiden Allah'a sığındırdı.
  Akif ÖKTEN
 2. 2
  ufukdeniz
  Emekli

  --->: Yobaz kimdir?

  Reklam  yobaz,insanları dinden soğutan,inançlarından sapmalarına sebep olandır.Ülkemizde de bol bol mevcuttur. Geçen gün bir sitede gördüm.Birisi "Hayatında bir kere alkol kullanmış bir insanla el sıkışacağıma kolumu keserim daha iyi" yazmış. Dinimizin neresinde böyle bir uygulama var da çözümü kafasından üretiyor.Başkalarının inançlarına saygılı olmamız buyurulmuş.ama islam'ı ona kim nasıl öğrettiyse ufacık beyniyle böyle bir çözüm getirmiş.işte yobazlık örneği 3. 3
  mum
  Özel Üye
  Yobaz, düşüncelerinde aşırılığa kaçan kimse.
  Yobazlık sadece dinde olmaz. Kendi düşünce ve bilgisinden başka doğru kabul etmemek de yobazlıktır. İki tür yobaz vardır: Dini bilgisi kıt olan dindarlar ve İslâm'ı yeterince bilmediği, tanımadığı halde ona karşı çıkan, sözde aydınlar. Böylelerinin cehli, basit bir bilgisizlik değil, cehl-i mürekkebtir. Yani, bilmediklerini de bilmezler. Onun için tedavisi zordur.

  yobaz,insanları dinden soğutan,inançlarından sapmalarına sebep olandır.Ülkemizde de bol bol mevcuttur. Geçen gün bir sitede gördüm.Birisi "Hayatında bir kere alkol kullanmış bir insanla el sıkışacağıma kolumu keserim daha iyi" yazmış. Dinimizin neresinde böyle bir uygulama var da çözümü kafasından üretiyor.Başkalarının inançlarına saygılı olmamız buyurulmuş.ama islam'ı ona kim nasıl öğrettiyse ufacık beyniyle böyle bir çözüm getirmiş.işte yobazlık örneği
  Başkalarının inançlarına saygılı olmamız buyurulmuş
  bu saygı emri nerde yazılı?

  sadece dinde aşırılık değil, dinsizlikte de aşırılığa kaçanlarda yobazdır.
  içki içen birinin, sadece içki içtiği sırada selam verilmez ve öğüt vermek için yakınlaşmadışında yanında oturulmaz. dinimizde bu hüküm vardır.
  "limi keserim daha iyi" diyen kişi aşırılık yapmıştır ama "Allaha isyan eden" birine "saygı duyun" demek de bir aşırılıktır.
  Allah'a saygısı olmayan birine asla saygımız yoktur.
  Biz Allahın sevdiklerini sever, sevmediklerinide sevmeyiz. 4. 4
  AyaStafaNoS_
  Emekli
  Allah razı olsun abi açıklayıcı olmuş..

 5. 5
  ufukdeniz
  Emekli
  "Allah'a saygısı olmayan birine asla saygımız yoktur."

  başkalarının inançlarını sorgulamak bize mi düşer? cezasını biz mi vericez.haşa.herkes kendi işlediği günahlardan sorumludur.günah işliyor diye kötü muamele yapmak bize düşmez kesinlikle

 6. 6
  mum
  Özel Üye
  başkalarının inançlarını sorgulamak bize mi düşer? cezasını biz mi vericez.haşa.herkes kendi işlediği günahlardan sorumludur.günah işliyor diye kötü muamele yapmak bize düşmez kesinlikle
  "Allah'a saygısı olmayan birine asla saygımız yoktur."
  bu benim inancım aynı zamanda tüm mü'minlerin inancı.

  kötü muameleden söz etmedim öyle bir hakkımızda yok ve yapabilsemde şahsen yapmam. ama sevmem:)
  Allah'ı sevmek, Alahın sevdiklerini sevmek, Allah'ın sevmediklerinide sevmemk farzdır.
  bir genç bir kızı yada bir kız bir gence aşık olduğu zaman bile, sevdiklerini ailesini eşyasını vs sever:) bizde RAbbimizi sevdiğimiz için, Rabbimizin emrine uygun hareket edeni severiz ve Rabbimize muhalif bir yaşantı süren herkesi de sevmeyiz.
  _______________________
  "Kim Allah katında daha üstün/daha sevgili bilinmez" diyebilirsiniz. Biz kalpleri bilemeyiz. insanları sözleriyle ve yaşantılarıyla tanırız ve ona göre hareket ederiz.

 7. 7
  barisbaris
  Üye
  çok güzel paylaşım olmuş eline sağlık,

 8. 8
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Yobaz kelimesi günümüzde çok yanlış yerlerde kullanılabiliyor.
  Çok güzel bir bilgilendirme olmuş elinize sağlık :)

 9. 9
  AyaStafaNoS_
  Emekli
  Evet gayet de açıklayıcı olmuş..:)

 10. 10
  mum
  Özel Üye
  eyvallah teşekkürler...:)

 11. 11
  desert.rose
  Usta Üye

  Cevap: Yobaz kimdir? Akif KÖTEN

  Reklam  başkalarının inançlarını sorgulamak bize mi düşer? cezasını biz mi vericezhaşaherkes kendi işlediği günahlardan sorumludurgünah işliyor diye kötü muamele yapmak bize düşmez kesinlikle
  başkalarının inançlarını sorgulamak bize düşmez evet
  ama Müslüman bir kişiyi yanlışından dolayı uyarmak
  herkezin üzerine bir borçtur,en azından insanlık borcu
  İslamda her koyun kendi bacağından
  asılır bana ne düşüncesi yoktur.inancı ve işleri farklı olabilir
  ama uyarırsın uyarılmak istemezse uzaklaşırsın
  ayrıca yazıdaki yobaz tanımına aynen katılıyorum
  yobazlık sadece dinde olmaz ama batılı sözde (aydınlar)
  Bütün İslam alemine bu yaftayı yapıştırmışlar
  eğerki onlarda İslamı tanıyıp uysalar gerçek yobaz kimdir
  anlayacaklar...Paylaşım için teşekkürler Allah (c.c) razı olsun


 12. 12
  Ziyaretçi
  Zorla din olmaz Adam kesip Adam oldurup de muslumanda olunmaz.

+ Yorum Gönder
yobaz kimdir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi