Diri-Diri Gömmek veya Gömülmek

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Diri-Diri Gömmek veya Gömülmek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Diri-Diri Gömmek veya Gömülmek

  Reklam  Diri-Diri Gömmek veya Gömülmek

  Forum Alev
  DİRİ-DİRİ GÖMMEK veya GÖMÜLMEK


  Adamın birinde sık-sık bayılma hastalığı varmış. Her bayılışında, geçici tedbirler alarak iyileşmesi sağlanırmış. Bir gün yine bayılmış. Her ne yapsalar adam bir türlü ayılmamış. Derken adamın öldüğüne kanaat getirmişler. Cenaze hazırlıkları tamamlanmış. Namazı kılınmış. Tabuta konmuş mezarlığa götürüyorlarken, adam yolda ayılmış. Tabutun kapağını yavaşça açıp bakmış, bizim hoca tabutun hemen başucunda.” Hocam-hocam ben ölmedim, yaşıyorum. Bayılmıştım, şimdi uyandım. Cemaate söyler misin beni gömmesinler.” deyince hoca, şöyle bir cemaate bakmış. Ortalık baya kalabalık. Herkes bu adamı gömmeye gidiyor. “ Yat aşağı Allah rahmet etsin. Nasıl olsa öleceksin. Bu saatten sonra ben bu millete laf anlatamam. Bir şey söylemeye kalksam da kimse beni dinlemez….!” demiş.
  Fıkrayı en az altmış yetmiş kişilik seçkin bir toplukta anlatmıştım. Herkes güldü ama, kimse tepki vermedi. Gülenler de sistemin “esaretini benimsettiğini”, yapılacak bir şeyin olmayacağını kabul eder görüntüsündeydiler. Ya da öyle görünmek işlerine daha iyi geliyordu.
  Şöyle etrafımıza dönüp bir bakalım. Sosyal, ekonomik, kültürel hatta siyasi hayatımızda nicelerinin diri-diri gömüldüğünü görüyoruz. Eğer biz, bazı imkân ve imtiyazlara sahipsek, pek çoklarını diri-diri gömmeye çalışmıyor muyuz? Gömmeye çalıştıklarımız, seslerini duyurmak istedikleri zaman, onları dinleme, onları anlama nezaketini, hakkaniyetini ve en önemlisi adaletini, gösteriyor muyuz?
  Peki, bizi diri-diri gömmeye çalışanlara, bağırta-bağırta gömmeye çalışanlara, kurallar içinde edep, adap, hitap dairesinde; yazılı veya sözlü hangi tepkileri veriyoruz? Kural dışı tepki verip hak aramaya çalışmak, kimin haddine…!
  Örneğin, her gün evimizi ahlaksızlık erozyonuyla bombaya tutan medyaya veya medya organlarına, şu-şu-şu TV. lerden memnun olmadığımızı RTÜK’ü arayarak, söyleyebiliyor muyuz? Ben kendi adıma son bir ay içinde iki defa arayıp söylenmesi gerekeni söyledim. Yeter mi? Hayır.
  Şimdi size desem ki; dün.., bir hafta önce.., bir aydır yemek yiyorsunuz. Artık bundan böyle yemek yemeye ihtiyacınız yok. Yemek yemekten vazgeçebilir misiniz?
  Öyleyse insan olarak hepimizin, iyi bir şey yapıyorsak, takdir ve taltif edilerek; şayet kötü bir şey yapıyorsak da ikaz edilerek, uyarılmaya ihtiyacımız var. Unutmayalım ki neye layık isek o şekilde yönetilir veya idare ediliriz. Hak aramanın dünü bugünü yarını olmaz o hep aranır.
  Toplumumuzda gelenek, görenekler yüzünden, diri-diri gömdüğümüz nice kız çocuklarımız, resmi prosedürler yüzünden diri-diri gömdüğümüz nice ilim adamlarımız, halkın sevgilisi olduğu halde sisteme karşı kabul edilen, nice siyasilerimiz diri-diri gömülmüşlerdir, gömülmekteler, gömüleceklerdir de…
  Ne zamana kadar? Kendini diri-diri gömdürmeme bilinç ve şuuruna ulaşmış bir insan olana kadar… Bazı açık ya da gizli mihraklar bu şuura ulaşılmaması için, bizleri malayani, içi dışı boş değerlerle ( futbol-eğlence-dedikodu gibi) oyalıyorlar. İspanya Kralı Franko’nun dediği gibi. “ Ben İspanya’ otuz yıl 3- F ile yönettim. Futbol-femini-fiesta / futbol-kadın-eğlence” dönüp bakın, bizi ne ile eğlendiriyorlar…!
  Soru sormasını, sorgulamasını ve öz eleştiri yapmasını bilen bir insan olabilmek, sanırım bütün mesele bunu yapabilmekte…!
  Bu şuuru taşımayı bilen insanlardan olmak dilek ve dualarımla….

  Mahir EYÜBOĞLU
  3.Aralık 2007

  (Maille geldi yazarımız adına akledim. Allah razı olsun)
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Diri-Diri Gömmek veya Gömülmek

  Reklam  İnsanların hakları suistimal edildiğinde konuşturulmayıp yerlerine karar verildiğinde ya da göz ardı edildiğinde içlerindeki duygularla birlikte zamanla toplumdan kendilerinden soyutlanmalarına neden olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi