Allah'in Kullari Denetlemesİ (murakebe)

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Allah'in Kullari Denetlemesİ (murakebe) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  By_HC
  Üye
  Reklam

  Allah'in Kullari Denetlemesİ (murakebe)

  Reklam  Allah'in Kullari Denetlemesİ (murakebe)

  Forum Alev
  ALLAH'IN KULLARI DENETLEMESİ (MURAKEBE)
  Âyetler
  1. "O (öyle Allah'tır) ki, gece namaza kalktığında ve secde edenler arasında dolaştığında seni görüyor."
  Şuarâ sûresi (26), 218-219
  Âyet Hz. Peygamber'e hitâbetmekte, Allah seni ayakta, rükûda ve secdede iken her halinde görmekte, sürekli izlemektedir. Aynı denetim ve gözetim her müslüman için de aynen geçerlidir.

  2. "Nerede olursanız olunuz, Allah sizinledir."
  Hadîd sûresi (57), 4
  Önceki âyette Hz. Peygamber'e hitâben hangi halde olursa olsun Allah'ın onu gördüğü bildirilmişken, bu âyette tüm mü'minlere hitap edilerek ve "nerede olursanız olunuz" diye mekân bakımından da Allah'ın denetim ve gözetiminden kimsenin kurtulamayacağı hatırlatılmaktadır. Allah'tan uzak bir yerde bulunmak mümkün olmadığı ve dolayısıyla "denetim dışı" anlamında bir "özel hayat"ın bulunmadığı açık şekilde bildirilmektedir. Ebû'l-Meâlî ne güzel ifâde etmiştir: "Mi'rac gecesi Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem Allah'a, balığın karnında bulunduğu sırada Hz. Yûnus'tan daha yakın olmamıştır" [bk. Kurtubî, Câmi, XVII, 237].


  3. "Yerde ve gökte hiç bir şey, aslâ Allah'a gizli kalmaz."
  Âl-i İmrân sûresi (3), 5
  Bu âyette de "nerede"ye açıklık getirilmekte, "yerde ve gökte " yani evrende hiç bir şeyin Allah'a asla gizli kalmayacağı kesin bir dille ifâde buyurulmaktadır.  4. "Doğrusu senin Rabbin hep gözetlemektedir."
  Fecr sûresi (89), 14
  Bu âyette ise, ilâhi denetim ve gözetimin kesintisiz ve sürekli olduğu belirtilmektedir. Ne zaman, ne de yer bakımından, "denetim" dışı kalma imkânının bulunmadığına dikkat çekilmektedir.


  5. "Allah, gözlerin sinsi bakışlarını ve kalblerin saklayageldiklerini bilir."
  Mü'min sûresi (40), 19
  Âyet, ilâhî denetim ve murâkabeden, kalblerin bile kurtulamadığını, onların insanlara açıklamayıp kendilerine sakladıklarını Allah'ın bildiğini haber vermektedir. Gözlerin sinsi sinsi bakışlarına varıncaya kadar her çeşit hareketin, Allah'ın malûmu olduğunu bildirmektedir.

  ------------------------------------------------------------ -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Kaynak : İmam Nevevi "Riyasüz Salihin"
 2. 2
  munzir
  Üye

  --->: Allah'in Kullari Denetlemesİ (murakebe)

  Reklam  Allah (c.c.) Razı Olsun .+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi