Allah kerim deriz ya anlamını biliyormuyuz ?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Allah kerim deriz ya anlamını biliyormuyuz ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  !!!!€L!F!!!!
  Üye
  Reklam

  Allah kerim deriz ya anlamını biliyormuyuz ?

  Reklam  Allah kerim deriz ya anlamını biliyormuyuz ?

  Forum Alev
  “ALLAH KERİM”

  GÜNLÜK konuşmalarımız esnasında sıkça kullandığımız, ama anlamının ne olduğunu düşünmediğimiz kelimeler vardır. Sadece bir dil alışkanlığındandır onları kullanırız. Hele bunların arasında öyleleri vardır ki, gerçekten de üzerinde uzun uzun, derin derin düşünmeyi hak ederler. Mesela “Allah Kerim” deriz. Ne demektir Allah Kerim, pek düşünmeyiz. Oysa, onun anlamına inmek, söylemek kadar kolay değildir.

  Düşünüyorum da, kullandığımız kelimelerin tam olarak ne ifade ettiğini araştırsak ne kadar da çok şey öğrenmiş olacağız. Hayatımız nasıl da renklenecek.. Ben işe “Allah Kerim”den başladım ve böyle söylerken ne ifade ettiğimi anlamaya çalıştım. Gerçekten de çok şey öğrendim ve hayatım renklendi..

  'Kerim', kelime olarak 'Kerem' sıfatına sahip olan, şerefli ve izzetli, cömert ve ikram sahibi gibi anlamlara geliyor. Cenab-ı Hakk’ın bir ismi olarak da 'Kerim' bağışı bol olan, cömertliği daimi olan ve bir karşılık gözetmeden, dilediği her varlığa ihsan eden demektir. Allahın bütün varlıklara yaptığı sonsuz ikramlar herkes tarafından bilinir. Su, hava gibi çeşitli nimetlerden bütün canlıları (karşılıksız olarak) faydalandıran Allah, böylece kereminin sonsuz örneklerini göstermektedir.

  Öğrendiğime göre, Osmalılarda “Allah Kerim” mekânları diye bilinen yerler varmış. Buralarda 'Kerim' isminin mânâsına uygun olarak, hiçbir karşılık beklemeden ihtiyaç sahiplerine ikramlarda bulunulurmuş. Açlar doyurulur, fakirler giydirilir, sığınacak bir yeri olmayanlar, sığındırılırmış. Bu mekanların giderleri ise, hem devlet, hem de halk tarafından yine hiçbir karşılık beklemeden tedarik ediliyormuş. Böylece, Allah Kerim'dir diyenler, 'Allah Kerim mekânları'nda dualarının karşılığını bulmuş olurlarmış. Ne kadar güzel değil mi? Bence Allah Kerim mekânlarını yeniden canlandırmamız gerekiyor. Neden olmasın ki?

  Allah Kerim!


  alıntı...... 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: 'allah kerim' deriz ya anlamını biliyormuyuz_??

  Reklam  Halk arasında sıkıntılı durumlar anlatıldığında Allah kerim denir. Allah büyüktür bereketini bize de gösterir ondan umut kesilmez gibi anlamlar içermektedir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Teşekkür ederim , öğrenmek bilgilenmek çok güzel bir şey , gerçekten çok kelimeyi söyleriz fakat öğrenmeyiz , sanırım burada kullanıldığı duruma göre veya büyüklerimizin kullanım biçimine göre aşinalık yaparak öğreniyoruz , bilmediğimiz çok şey vardır , düşünürün dediği gibi , bildiklerimi , öğrendiklerimi ayaklarım altına koysam , başım göğe değmez , teşekkürler+ Yorum Gönder
kerim anlamı,  kerim kelime anlamı,  kerim anlamı nedir,  kerim anlami,  kerimin anlami
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi