Mübarek Üç Ayların İkincisi Şaban Ayı

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Mübarek Üç Ayların İkincisi Şaban Ayı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Mübarek Üç Ayların İkincisi Şaban Ayı

  Reklam  Mübarek Üç Ayların İkincisi Şaban Ayı

  Forum Alev
  Mübarek Üç Ayların İkincisi Şaban Ayı


  Bu ay da Hz. Peygamber'in değer verdiği, bol bol ibadet ettiği ve oruç tuttuğu bir aydır. Nitekim bu ayın on beşinci gecesi Berat gecesi olarak kutlanmaktadır.

  Hz. Peygamber'den gelen bazı rivayetlerde, sevgili Peygamberimizin şaban ayına ve özellikle bu ayın on beşinci gecesine ayrı bir önem vererek onu ihya ettiği belirtilmektedir. Nitekim bir hadis-i şeriflerinde Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allah Teâlâ buyurur ki: 'Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim.' Bu hâl, sabaha kadar devam eder." (İbn Mâce, İkâme, 191) İşte bundan dolayı, bu geceyi ibadetle geçirmek, büyük bir sevaba vesile olmaktadır. Ayrıca bir kısım bilginlerin, kıblenin Kudüs’teki Mescid’i Aksa’dan, Mekke’deki Kâbe istikametine çevrilmesinin (Bkz., Bakara, 185); Hicretin ikinci yılında Berat Gecesinde vuku bulduğunu kabul etmeleri de geceye ayrı bir önem kazandırmıştır. (Geniş bilgi için bkz., DİA, V, 475-476)

  Diyanet
 2. 2
  mumsema
  Özel Üye

  --->: Mübarek Üç Ayların İkincisi Şaban Ayı

  Reklam  ŞABAN ORUCU
  Şaban ayında oruç tutmak müstehaptır. Peygamberimiz (a.s.), Ramazan ayının dışında en çok bu ayda oruç tutmuştur, bazen bu ayın tamamını oruçla geçirdiği olmuştur. (İ.K.) 3. 3
  Maximilyan
  Üye
  Şaban ayına 10 gün kaldı. Rabbim kavuştursun ve iyi işler nasip etsin.+ Yorum Gönder
üç ayların ikincisi
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi