Nikah ve Düğünlerimiz - Hutbe İstabul Müftülüğü

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Nikah ve Düğünlerimiz - Hutbe İstabul Müftülüğü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Nikah ve Düğünlerimiz - Hutbe İstabul Müftülüğü

  Reklam  Nikah ve Düğünlerimiz - Hutbe İstabul Müftülüğü

  Forum Alev
  Nikah ve Düğünlerimiz - Hutbe - 25.06.2010 İstabul Müftülüğü
  بسم الله الرحمن الرحيم
  قال الله تعالي: هُنَّ لِبَاسٌ لَكُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ
  قال رسول الله (صعلم): خَيْرُالنِّكاح اَيسَرُه  NİKÂH VE DÜĞÜNLERİMİZ  Muhterem Müminler!
  Anne-Babaların evlatlarına karşı, görevlerinden biri de zamanı gelince onları münasip bir eşle evlendirmektir. Evlatlarının mürüvvetini görmek her ebeveyn için büyük bir mutluluktur. Damat ve gelin olmak ise gençlerimizin hayallerini süsleyen en büyük arzularıdır. Yeni bir hayata atılmanın ilk adımı olan evlilik toplumumuz nazarında o kadar kutsaldır ki buna “ Allah’ın emri Peygamberin kavli” sözüyle başlanır ve “hayırlı iş” olarak isimlendirilir. Evlilik, insan neslinin devamı, nefsin meşru surette teskini, huzur ve mutluluğun kaynağı, hayatın sıkıntı ve nimetlerini paylaşmanın yoludur. “...onlar sizin için bir elbise, siz de onlar için bir elbisesiniz...” [1] buyuran Rabbimiz başka bir ayeti kerime’de “Kaynaşmanız için size kendi cinsinizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet bağı kurması Allah’ın (varlığının) delillerindendir[2] buyurmaktadır.

  Aziz Müslümanlar!
  Evliliği teşvik eden dinimiz[3] aile kurumun oluşmasında düzenleyici ve disiplin altına alıcı bir takım emir ve tavsiyelerde bulunur. Dinimize göre birlikteliğin meşru yolu nikâhtır. Nikâhın tarafların irade beyanlarıyla ve alenen yapılması esastır. Nikâhın şâhitler huzurunda olması şartı da etrafa duyurma hedefine yöneliktir. “Şahitsiz nikâh” geçerli değildir.[4] Nikâhın resmi kurum ve yetkili kişiler nezaretinde yapılması ise tarafların haklarının korunması adına büyük önem taşır. Gençlerimiz anne-babanın rıza ve duasını alırlarsa daha sıhhatli bir evlilik yapmış olurlar. Ancak veliler de önemli bir mani olmadıkça eş seçiminde gençlerin tercihine önem vermelidirler.
  Düğünden önce genellikle gençlerimiz bir süre nişanlı kalmaktadır. Bu dönemde bazıları “Nasıl olsa ilerde evleneceğiz, şimdiden nikâh yapıp haram işlemekten kurtulalım” diyerek nişanlıyken nikâh kıydırıyorlar. Adına da “dini nikâh” diyorlar. Daha sonra bir sebeple evlenme gerçekleşmezse erkek “boşanıyorum” diyerek kızı mağdur ediyor Bu doğru değildir. Nişanlılık döneminde resmi muamele yaptırılmadan dini nikâh kıyılması birçok sakıncaları beraberinde getirmektedir. Taraflar nişanlılık süresinde mahremiyet sınırlarını dikkate almalı, harama düşmemelidirler. Ayrıca nişanlılık dönemi mümkün olduğu kadar kısa tutulmalıdır.

  Muhterem Cemaat!
  Evlilikte düğün ve şenliklerin yapılması bu mutlu günün dost ve akrabalarla paylaşılması, etrafa duyurulması, nikâhın taçlanması adına güzel olan adetlerimizdendir. Düğünlerimizi yabancı kültürlerin etkisinde kalmadan, kendi milli ve dini örfümüze uygun bir şekilde yapmalıyız. Düğünde eşe dosta ikramda bulunmak da sünnettir.[5] Mübah olan eğlencenin dışında, silah kullanmak, etrafı rahatsız etmek, trafik kurallarını ihlal etmek gibi davranışları dinimiz tasvip etmez. Bizler de eş dost ve akrabalar olarak düğün yapan kardeşimizin davetine icabet edip sevinçlerini paylaşmalı, evliliklerinin hayırlı ve mübarek olmasını dileyerek tebrik etmeliyiz. Peygamber efendimiz düğün yapan bir kişiye, “Allah evliliğini mübarek kılsın, üzerine bereket indirsin, aranızı hayırda birleştirsin”[6] diye dua edip tebrik etmiştir. Hutbemi düğünlerimizde prensip edineceğimiz bir hadisi şerif meali ile bitiriyorum. “Nikâhın hayırlısı kolay ve külfetsiz olanıdır.”[7]


  Alaaddin DEMİRYÜREK
  Erenler Köyü Camii İmam Hatibi / ŞİLE


  [1] Bakara 2/187
  [2] Rum 30/21
  [3] Nur 24/32
  [4] Buhari, “Şehadet” 8
  [5] Tirmizi Nikah 6
  [6] Ebu Davud Nikah 37
  [7] Ebu Davud nikah 31


  İSTANBUL MÜFTÜLÜĞÜ
  OKUMA TARİHİ: 25.06.2010  Metnin orjinalini bilgisayarınıza
  indirmek için

  Tıklayın
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Nikah ve Düğünlerimiz - Hutbe İstabul Müftülüğü

  Reklam  Dinimiz evliliklere teşvik eden bir dindir. Bu önemli kurumun oluşması için zorlayıcı olunmaması gerektiği buyrulmaktadır. Ailelerin izni dahilinde ve eğlenceye yer vererek düğünlerin yapılması önerilmektedir.+ Yorum Gönder
nikahın en hayırlısı,  düğünlerimiz hutbe,  islamda evlilik ve düğünlerimiz hutbe,  hutbe düğünlerimiz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi