Miraç kandili hakkında kısa bilgi

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Miraç kandili hakkında kısa bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ESKİÇERİ.
  Özel Üye
  Reklam

  Miraç kandili hakkında kısa bilgi

  Reklam  Miraç kandili hakkında kısa bilgi

  Forum Alev
  Mirac merdiven demektir. Resulullah efendimizin göklere çıkarıldığı bilinmeyen yerlere götürüldüğü gecedir. Recebin 27. gecesidir. İsra suresinin ilk âyet-i kerimesinde Mirac bildirilmektedir.

  Mutezile fırkası Resulullah efendimizin bir anda Cenneti Cehennemi ve daha birçok yerleri gezip gelmesine akıl erdirememiş “Miracı kabul etmek Allah’a mekan ittihaz etmek olur” diyerek Miracı inkâr etmiştir. Allahü teâlâ Hazret-i Musa ile Tur dağında konuşmuştur. Tur dağı Allahü teâlânın mekanı mıdır? Elbette değildir. Cennete giren müminler de Allahü teâlâyı görecektir. Cennet de Allahü teâlânın mekanı değildir. Allahü teâlâ mekandan münezzehtir.

  Kavl-ül-fasl kitabında deniyor ki:
  İsra suresinin ilk âyetinde Allahü teâlâ kudret ve azametinden nice acayip işlerden bazılarını göstermek için Muhammed aleyhisselamı Mekke'den Kudüs'e götürdüğünü bildiriyor. İsra kelimesi rüya için kullanılmaz. Uyanık iken gece yürümek manasına kullanılır. (Sana [Miracda] gösterdiğimiz temaşayı insanlar için bir fitne kıldık) âyetindeki fitne imtihan demektir. İmtihan ise uyanıkken olur. Peygamber efendimizin anlattığı rüya olsaydı hiç kimse tuhaf karşılamazdı. Hazret-i Ebu Bekir tasdik edip yüksek derecelere kavuşmazdı. Resulullahın Mekke'den Kudüs'e götürüldüğüne inanmayan kâfir olur. Göklere ve bilinmeyen yerlere götürüldüğüne inanmayan sapık olur. (Bahr)

  Birkaç saniyede Mekke'den Kudüs'e götüren Allahü teâlâ neden daha uzaklara götüremesin? Allah’ın kudretinden ancak kâfirler şüphe eder. Peygamber efendimiz Miracını özetle şöyle anlatıyor:

  (Verilen Burak’a binip Beyt-ül-Makdis'e geldim. Onu önceki Peygamberlerin bağladığı halkaya bağladım sonra Mescide girip orada iki rekat namaz kıldım. Sonra çıktım. Cebrail aleyhisselam bir kap şarap bir kap da süt getirdi. Ben sütü seçtim. Cebrail yaratılışa uygun olanı seçtin dedi.

  Sonra bizi birinci semaya çıkardı. Gök kapısında “Sen kimsin” diye bir ses geldi. Ben Cebrail'im dedi. Yanındaki kim? dendi. Muhammed aleyhisselam dedi. O Peygamber olarak gönderildi mi? dendi. Cebrail evet dedi. Gök kapısı açıldı. Hazret-i Âdem ile karşılaştım. Bana merhaba diyerek hayır dua etti.

  İkinci semaya çıktık. Yine orada da aynı konuşmalar geçti. Göğün kapısı açıldı. Burada iki teyze oğlu İsa ve Yahya ile karşılaştım. Onlar da bana merhaba diyerek dua ettiler.

  Üçüncü semaya çıktık. Bu kapıda da aynı konuşmalar geçti. Göğün kapısı açıldı. Orada Hazret-i Yusuf’u gördüm. O da bana dua etti.

  Dördüncü semaya çıktık. Aynı sualler ve konuşmalar oldu. Kapı açıldı. Hazret-i İdris’i gördüm. O da bana dua etti.

  Beşinci semaya çıktık. Yine aynı konuşmalar geçti. Kapı açıldı. Hazret-i Harun’u gördüm. O da bana dua etti. Altıncı semaya çıktık. Yine aynı konuşmalar oldu ve kapı açıldı. Hazret-i Musa’yı gördüm. Bana merhaba diyerek dua etti.

  Yedinci semaya çıktık. Yine aynı konuşmalar geçti ve kapı açıldı. Arkasını Beyt-ül-mamura dayamış Hazret-i İbrahim’i gördüm. O da bana dua etti. Beyt-ül-Mamur'u gördüm.

  Sonra Hazret-i Cebrail beni Sidretü'l-Münteha'ya götürdü. Allahü teâlâ günde elli vakit namaz farz kıldı. Hazret-i Musa'nın yanına geldim. Ona elli vakit namaz farz kılındığını bildirdim. Rabbinden azaltmasını iste. Ümmetin buna güç yetiremez. Ben tecrübe ettim dedi.

  Birkaç defa Rabbim ile Hazret-i Musa arasında gidip gelmeye devam ettim. Nihayet Rabbim buyurdu ki: "Ya Habibim beş vakit namazı
 2. 2
  mum
  Özel Üye

  Cevap: miraç kandili hakkında kısa bilgi

  Reklam  miraç kandili ile ilgli kısa bilgi

  Hicretten üç yıl önce Mirac hadisesi meydana gelmiş, Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) ruh ve bedenleriyle Cenab-ı Hakk'ın kurbiyetine mazhar olmuştur. Bu hadisenin zamanında ihtilaf edilmiştir. Hicretten bir yıl önce olduğu da söylenmiştir.+ Yorum Gönder
miraç kandili hakkında bilgi kısa,  miraç kandili hakkında kısa bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi