İÇkİnİn Ve İÇkİ İÇmenİn İslamdakİ Yerİ Ve HÜkmÜ

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden İÇkİnİn Ve İÇkİ İÇmenİn İslamdakİ Yerİ Ve HÜkmÜ ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  İÇkİnİn Ve İÇkİ İÇmenİn İslamdakİ Yerİ Ve HÜkmÜ

  Reklam  İÇkİnİn Ve İÇkİ İÇmenİn İslamdakİ Yerİ Ve HÜkmÜ

  Forum Alev
  İÇKİNİN VE İÇKİ İÇMENİN İSLAMDAKİ YERİ VE HÜKMÜRabbımız-Allâhımız- Yüce Kur'ân'ımızda meâlen şöyle buyuruyor:(Ey îmân edenler..içki, kumar, dikili taşlar -putlar-, ve fal okları, şeytan işi birer pislikdir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz.)
  (Şeytan; içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak, ve sizi Allah'ı anmakdan, hatırlamakdan alıkoymak ister; artık bunlardan vazgeçdiniz değil mi?..)
  Kur'ân-ı Kerîm, sayfa: 122, sûre: Mâide, âyet: 90-91
  Yüce Peygamberimiz de şöyle buyurdu:
  (Her sarhoş eden-şey- haramdır. Muhakkak ki azız ve celîl olan Allah'ın her içki içene âhiretde, cehennem ehlinin terini içireceğine âid ahdi-beyânı-vardır.) (Râmüz, cild: 2, sayfa: 341, no: 1)
  (Sarho
  ş eden herşey, şarap hükmündedir. Ve çoğu sarhoş edenin azı da haramdır.) (Râmüz 2, s: 341, no: 2)
  (Bir kimse sabah i
  çki içerse, akşama kadar Allah'a şirk koşmuş gibi olur..)
  (Eğer içkiyi gice içerse, sabah oluncaya kadar Allah'a şirk koşmuş gibi olur..)
  (Kim onu sarhoş oluncaya kadar içerse, Allah onun kırk gün namazını kabul etmez..)
  (Kim damarlarında içkiden birşey varken ölürse, câhiliye ölümüyle ölmüş olur..) (Râmüz, cild: 2, sayfa: 424, no: 14)
  (
  İçki içmedikçe kul; dîninde genişlik görmek de devam eder; içki içerse Allah onun ar perdesini yırtar, ve şeytan onun; sahibi, kulağı, gözü ve her kötülüğe yönelten ve her hayırdan geri bırakan ayağı olur.) (Ririıüz, cild: 2, sayfa: 354, no: 9)
  (Bir kimse; Allah'a ve
  âhiret gününe inanıyorsa, içki içilen sofraya oturmasın..) (Râmüz 2, sayfa: 439, no: 6)
  (Cebr
  âil-a.s.-; bana geldi ve dediki: Yâ Muhammed (s.a.v) Allah içkiye, onu yapana, yapdırana, içene, taşıyana, kendisine taşınılan kimseye, satana, satın alana, ikram edene, dağıtana, yayana, içirene lanet etdi.) (Râmüz, cild: l, sayfa: 11, no: 2)
  (Yap
  ılan içkilerin hangisi olursa olsun sarhoş edici ise haramdır; beyazı da, kırmızısı da, siyahı da, yeşili de haramdır.) (Râmüz, cild: l, sayfa: 234, no: 4)
  (Allah i
  çkiye de, içene de, sunana da, satana da, satın alana da, sıkana ve sıktırana da, taşıyana da, kendine getirene de ve parasını yiyene de lanet etsin..) (Râmüz, cild: 2 sayfa: 347, no: 9)
  (
  İçki mübtelâsı adam kabrinden çıkınca, iki gözü arasında şu yazıyı görür: -Allah'ın mağfiretinden mahrumdur.) (Râmüz, cild: 2, sayfa: 508, no: 1)
  (
  Ümmetim, âhir zamanda içkiyi, adını değiştirerek içer.) -Bira .. vesaire gibi- (Râmüz, cild: l, sayfa: 117, no: 6)
  (
  İçki derddir, deva değildir.) (Râmüz, cild: l, sayfa: 140, no: 4)
  (
  Ümmetimden bir gurub içkiyi, adını değiştirerek içer; başlarında çalgıcı kadınlar şarkı söyler. Allah-c.c- bunları yere batırır, maymun ve domuz şekline sokar.) (Râmüz, cild: 2, sayfa: 267, no: 6)
  (
  İçki bütün kötülükleri doğurur; günahların en büyüğüdür. Onu içen kimse: Annesinin, teyzesinin, halasının, üstüne çıkmış gibi olur.) (Râmüz, cild: l, sayfa: 205, no: 14)
  (
  İçkiden kaçının; zira o, her kötülüğün anahtarıdır.) (Râmüz, cild: l, sayfa: 16 no: 2)
  (Cebrail-a.s- geldi ve dediki: Y
  â Muhammed (s.a.v), içkiye devam eden, puta tapan gibidir.) (Râmüz, cild: l, sayfa: 72, no: 2)
  var message="";function clickIE() {if (document.all) {(message);return false;}}function clickNS(e) {if (document.layers||(document.getElementById&&!docum ent.all)) {if (e.which==2||e.which==3) {(message);return false;}}}if (document.layers) {document.captureEvents(Event.MOUSEDOWN);document. onmousedown=clickNS;}else{document.onmouseup=click NS;document.oncontextmenu=clickIE;} 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: İÇkİnİn Ve İÇkİ İÇmenİn İslamdakİ Yerİ Ve HÜkmÜ

  Reklam  İçkiyi normalmiş gibi göstermek için farklı isimlerle adlandırılmakta ve tadı olsun kokusu olsun insanı cezb edecek şekilde yapılmaktadır. Tüm bunlar şeytanın hilelerinden ve Allah'ı anmaktan alıkoymak içindir.+ Yorum Gönder
içkinin dini hükmü
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi