Alkol ve diyet

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Diyet Beslenme Bölümünden Alkol ve diyet ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Alkol ve diyet

  Reklam  Alkol ve diyet

  Forum Alev
  Alkol ve diyet
  Diyet yaparken alkolü hayatınızdan çıkarmak zorunda mısınız?

  'Kilo verme programlarında hangi alkollü içeceği tüketmek diyeti olumsuz etkilemiyor?' sorusu sık sık soruluyor bana. Akşamları bir kadeh Mohito, şarap, soğuk bira ya da rakı balık keyfi ile yaşamak isteyen hastalarım oluyor. Zayıflama diyetinin, bireyi sınırlayıcı olmaması taraftarı olduğumdan ölçülü beslenme modelini anlatarak diledikleri içeceği seçmeleri konusunda açıklamalar yapıp kendilerinin karar vermesini istiyorum.
  Alkolün kalori oranı nedir?
  Alkollü içeceklerin kalorisini yine içinde bulunan alkol oranı belirliyor. İçki şişelerinin üzerinde alkol yüzdelerini gösteren sayılar vardır. Örneğin şarap şişlerini incelediğinizde genelde alkol oranı yüzde 12 ila yüzde 15 arasında değişir. 100 ml. şarap içtiğinizde 12 gr. Alkol alırsınız. 1 gr. alkol, 7 kalori verdiği için 100 ml. şarap 84 kalori içerir. Bu sayede tüketiceğiniz alkolün kalori oranını da yine kendiniz hesaplayabilirsiniz.
  Ne kadar alkol sağlık için daha uygun?
  Alkolün azı karar çoğu zarardır… Bu yüzden mümkün olduğu kadar az tüketmenizde fayda var. Yarım duble rakı, cin, viski veya bir kadeh şarap, bir şişe veya kupa biranın bir standart ölçüyü ifade ettiğini varsayarsak günlük önerilen tüketim miktarı erkekler için iki, kadınlar için birdir…
  Hangi içkide ne kadar alkol bulunuyor?
  Daha önce dile getirdiğim gibi kalori oranı alkol oranı ile doğru orantılı. Örneğin, şarabın alkol oranı yüzde 12 ila 15 arasında değişirken; rakının yüzde 45'i alkoldür. Yani bir ölçü rakı içtiğinizde, neredeyse üç ölçü şarap içmiş kadar kalori alırsınız.
  AKLINIZDA BULUNSUN!
  Alkolün ertesi gün yaratacağı ödem (su tutması, şişkinlik) şikâyetini azaltmak için yemek masasında, alkollü içeceğinizle birlikte bol miktarda su tüketmelisiniz. Ertesi gün ise size özel önereceğim karışımı deneyebilirsiniz.
  Ertesi gün karışımı:
  Maydanoz, 1 adet limon, 1 adet elma ve ıhlamurun yapraklarını beraber kaynatın. Biraz soğuduktan sonra gün boyunca en az iki litre bu karışımdan tüketmeye özen göstermelisiniz.
  Dilara Koçak
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Alkol ve diyet

  Reklam  Yapılan araştırmalara göre alkolün zararları dışında kilo alımına neden oluğu da ortaya çıkmıştır. Yaklaşık %35 oranında yağlanmaya neden olduğu belirlenmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi