Çin malı zayıflama ilâcı Lida'nın satışı yasak

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Diyet Beslenme Bölümünden Çin malı zayıflama ilâcı Lida'nın satışı yasak ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Çin malı zayıflama ilâcı Lida'nın satışı yasak

  Reklam  Çin malı zayıflama ilâcı Lida'nın satışı yasak

  Forum Alev
  Çin malı zayıflama ilâcı Lida'nın satışı yasak! Sibutramin olduğu tespit edilirse, toplatılacak


  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, ''zayıflama ilâcı'' olarak piyasaya sunulan Lida'nın satışını durdurdu. İçeriğinde sibutramin olduğu tespit edilirse, ilâç piyasadan toplatılacak.
  Bakanlık, analizler sonuçlanana kadar, bu ürünlerin kullanılmaması konusunda tüketicileri uyardı.
  Bakanlıktan yayınlanan yazılı açıklamaya göre, içeriğinde ''sibutramin'' adlı insan sağlığına zararlı kimyasal maddenin bulunduğu yönünde çıkan tartışmalar üzerine, Lida'nınm satışı durduruldu. Bakanlık, laboratuvar analizleri sonucunda üründe 'sibutramin' tesbit edilmesi halinde ürünün piyasadan toplatılması yönünde 81 il müdürlüğüne de talimat verdi.
  Takviye edici gıdaların ithalatında bakanlık tarafından kontrol belgesi düzenlendiği hatırlatılan yazıda, Lida-daidaihua adlı ürünün de gıda takviyesi olarak ithal edildiği kaydedildi.
  Açıklamaya göre, ithalat sırasında ürün bileşeninde etken madde beyan edilmiyor, gıda maddeleri etken maddeye göre sınıflandırılmıyor ve ürünün kullanım amacı değerlendirilmiyor. Kontrol belgesi kapsamında izin verilen ürünler eczanelerde veya diğer satış noktalarında satılabiliyor. Ancak, bakanlıktan gerekli izinler alınmadan veya aldığı izinden farklı şekilde tüketime sunulan ürünler hakkında, Türkiye'deki ve ithal edilen ülkelerdeki resmi kurumlar nezdinde girişimler yapılıyor.
  Açıklamada, lida adlı ürünün izin verilen içerikten farklı bir şekilde piyasaya sürüldüğü yolundaki haber ve reklamlar üzerine, yasal işlem başlatıldığı vurgulandı.
  Bakanlık, ürünün ithal edildiği ülke olan Çin'in büyükelçiliği aracılığı ile firma beyanının doğruluğu konusunda yazışma yaptı. İl müdürlüklerine de söz konusu ürünün denetimi konusunda talimat verildi. Dağıtım, satış yerleri ve eczanelerde yapılan denetimler sonucunda, bu ürünle ilgili mevzuata aykırı ifadeler içeren broşür bulunduran firmalara cezai işlem uygulandı. Broşürler piyasadan toplandı.
  Kaçak olarak satışı yapılan ürünler ile ilgili olarak da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Gümrük Müsteşarlığı bilgilendirildi.
  Sibutramin analizi yapabilen laboratuvarlar belirlenerek, ürün buralara analize gönderildi. Analizler sonuçlanana kadar ürünün satış ve dağıtımı durduruldu. Siburtamin adlı kimyasalın tespiti halinde ise ürünün piyasadan toplatılması, kontrol belgesinin iptali yönünde il müdürlüklerine talimat verildi.
 2. 2
  SoN SaMuRaY
  Emekli

  --->: Çin malı zayıflama ilâcı Lida'nın satışı yasak

  Reklam  zaten ne zaman çin malında hayır geldiki 3. 3
  gurcuu
  Yeni Üye
  iiednetleselerdi
  bu duruma gelemzdi
  ya bu ilacı kullananlar varsa
  yada bu zaman kadar 1 kaç kere kullanan varsa
  onlara ne olacak da va açma hakları varmı acaba 4. 4
  yasin_619
  Emekli
  çin malıysa kesin zayıflatır.ama öldürür

+ Yorum Gönder
çin zayıflama hapı,  zayıflama hapı çin
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi