Somuncu Baba Türbesi (Darende)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Somuncu Baba Türbesi (Darende) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Somuncu Baba Türbesi (Darende)

  Reklam  Somuncu Baba Türbesi (Darende)

  Forum Alev


  Somuncu Baba Türbesi (Darende)
  Malatya Darende ilçesinde, Hıdırlık Zaviye Mahallesi’nde, Tohma Çayı yanındaki Şeyh Hamid-i Veli Zaviyesi’nin yanında bulunan Somuncu Baba Türbesi bulunmaktadır.

  Somuncu Baba ismiyle bilinen Şeyh Hamid-i Veli mutasavvıflardan olup Kayseri Akçakaya’da 1331’de dünyaya gelmiştir. Bu arada Horasanlı olduğu da iddia edilmiştir. İlk öğrenimini babası Musa Efendi’den almış, sonra Şam’da bulunan Bayezidiyye Dergahı’na, ardından Tebriz civarında Hoy kasabasında Şeyh Hacı Alaeddin Erdebili’nin öğrencisi olmuştur. Şeyh Erdebili’den halkı aydınlatma görevini aldıktan sonra Bursa’ya gelmiş, Bursa çilehanesi yanında açtığı fırında bereketli ekmekleri ile tanınmış ve halk tarafından sevilmiştir. Bu yüzden de Somuncu Baba ismiyle tanınmıştır. Daha sonra bir süre Şam’da kalmış ve sonra Darende’ye gelerek yerleşmiştir. Burada 1412 yılında ölmüş ve kendi adına taşıyan cami ve zaviyenin yanındaki türbesine gömülmüştür.

  Somuncu Baba Türbesi kesme taş ve moloz taştan yapılmıştır. Kare planlı türbenin üzeri kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Türbenin içerisi kasnaktaki pencerelerle aydınlatılmıştır. Türbede Şeyh Hamid-i Veli ile oğlu Halil Tayyibi gömülüdür. Sandukaları ceviz işlemelidir. Ceviz sandukanın üzerinde kubbe bulunmaktadır. Ayrıca türbenin önünde Şeyh Hamid-i Veli’nin müritlerinin mezarları vardır.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Somuncu Baba Türbesi (Darende)

  Reklam  ben darendeye ziyarete gittiğimde çok huzur buluyorum işlerim ras gidiyor 60 yıldırgider gelirim+ Yorum Gönder
elazığ somuncu baba kaç km,  elazığ darende arası kaç km,  darende somuncu baba hikayesi,  malatya somuncu baba kaç km,  darende somuncu baba arası kaç km
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi