Gümrükçü Osman Paşa Camisi (Arapgir)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Gümrükçü Osman Paşa Camisi (Arapgir) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Gümrükçü Osman Paşa Camisi (Arapgir)

  Reklam  Gümrükçü Osman Paşa Camisi (Arapgir)

  Forum Alev


  Gümrükçü Osman Paşa Camisi (Arapgir)
  Malatya Arapgir ilçesi, Osman Paşa Mahallesi’nde, Arapgir Çayı kıyısında bulunan bu cami üzerinde üç kitabe bulunmaktadır. Bunlardan en eski tarihli olan ve dış avlunun taç kapısı üzerindeki kitabeden öğrenildiğine göre; Gümrükçü Osman Paşa tarafından 1824 yılında yaptırılmıştır.

  Cami kesme taştan, kareye yakın dikdörtgen planlı olarak yapılmıştır. Arazi konumundan ötürü cami dıştan payandalarla desteklenmiştir. İbadet mekânının üzeri yüksek bir kasnak üzerine oturan kubbe ile örtülmüştür. Son cemaat yeri sekiz ağaç sütunun meydana getirdiği bölümlerden oluşmuştur. Mihrap nişi ortadan ikiye ayrılmış olup, kalem işleri, kandil motifleri ile bezenmiş, üzerine kufi bir yazı yazılmıştır. Mermer minber de geometrik bezemelidir.

  Son cemaat yerinin sağında bulunan minare on altı köşelidir. Kare kaide üzerine kesme taştan oturtulmuştur.

  Caminin avlu giriş kapısında Sultan II.Mahmud’un 1824 tarihli tuğralı bir kitabesi, yanındaki çeşmede 1796 tarihi bulunmaktadır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Gümrükçü Osman Paşa Camisi (Arapgir)

  Reklam  Gümrükçü Osman Paşa Camisi (Arapgir) malatya ilinde bulunmaktadır yapılış tarihi 1824 yılıdır camii keme taştan yapılmış olup dikdörgen plan üzerine inşaa edilmiştir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi