Emir Ömer Mescidi (Battalgazi)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Emir Ömer Mescidi (Battalgazi) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Emir Ömer Mescidi (Battalgazi)

  Reklam  Emir Ömer Mescidi (Battalgazi)

  Forum Alev
  Eski Malatya’da bulunan Emir Ömer Mescidini kuzey cephesinin batısındaki pencerenin üzerine yerleştirilen kitabesinden Emir Ömer tarafından 1563-1564 tarihinde yaptırıldığı öğrenilmektedir.

  Cami kesme taş ve kaba yontma taştan dikdörtgen planlı olarak yapılmış, üzeri düz bir dam ile örtülmüştür. Osmanlı camilerinin alışılagelen plan düzeninden farklı olan caminin kuzey cephesinin doğusunda portali bulunmaktadır. Portale birkaç basamaklı merdiven ile ulaşılmaktadır. Dışarıya doğru çıkıntılı portal, dikdörtgen kuşaklar içerisine alınmış, giriş nişi sivri kemerlidir. Mukarnas kavsarası içerisindeki girişin cephesinde kabartma olarak bitkisel ve geometrik taş süslemeler yapılmıştır. İbadet mekânında dikkati çeken bir bezeme görülmemektedir. Mihrap ve minberi taştan yapılmıştır.

  Girişin yanında bir mezar bulunmaktadır. Cami yakın tarihlerde onarılmışsa da bu onarım özgünlüğünü yitirmemiştir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Emir Ömer Mescidi (Battalgazi)

  Reklam  Eski Malatya da bulunan Emir Ömer Mescidi Emir Ömer tarafından yaptırılmıştır. Mescid de birçok kabartmalar ve süslemeler bulunmaktadır. Mescid onarım görmüş olduğu halde tarihi yapısı bozulmamıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi