Yukarı (Baysungur) Camisi (Pertek)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Yukarı (Baysungur) Camisi (Pertek) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Yukarı (Baysungur) Camisi (Pertek)

  Reklam  Yukarı (Baysungur) Camisi (Pertek)

  Forum Alev


  Yukarı (Baysungur) Camisi (Pertek)

  Tunceli ili Pertek ilçesinde bulunan bu caminin Harput Müzesi’nde bulunan kitabesine göre cami, Baysungur tarafından 1572 yılında yaptırılmıştır.

  Kesme taştan yapılan cami plan olarak Çelebi Ali Camisi’ne benzemektedir. Caminin önünde üç bölümlü ve üç kubbeli bir son cemaat yeri bulunmaktadır. Son cemaat yeri ile minare iki renkli taştan yapılmıştır. Son cemaat yerinden ibadet mekânına giriş kapısı taş işçiliği yönünden son derece dikkat çekicidir. Stalaktitli olan giriş kapısının çevresi geometrik desenlerle bezenmiştir. İbadet mekânı kareye yakın dikdörtgen planlıdır. Üzeri tromplu merkezi bir kubbe ile örtülüdür.

  Mihrap yarım yuvarlak niş şeklinde olup, özenli bir taş işçiliği göstermektedir. İbadet mekânını aydınlatan pencereler dikdörtgen sövelidir.

  Yanındaki minaresi kesme taş kaide üzerine iki renkli taştan yuvarlak gövdeli ve tek şerefelidir. Taş kaide duvarla kaynaştırılmış olup, caminin saçak hattına kadar yükseltilmiştir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Yukarı (Baysungur) Camisi (Pertek)

  Reklam  Tunceli ili Pertek ilçesinde bulunan Yukarı cami Baysungur tarafından 1572 yılında yatırılmıştır. İnce bir taş işçiliği gösteren cami ziyaret edilmeye değer yapılarımızdandır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi