Elti Hatun Camisi (Mazgirt)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Doğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Elti Hatun Camisi (Mazgirt) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Elti Hatun Camisi (Mazgirt)

  Reklam  Elti Hatun Camisi (Mazgirt)

  Forum Alev


  Elti Hatun Camisi (Mazgirt)
  Tunceli ili Mazgirt ilçesinde bulunan Elti Hatun Camisi’nin kitabesi günümüze gelememiştir. Yapı üslubundan Akkoyunlu dönemine ait olduğu anlaşılmaktadır. Son cemaat yerinin kuzey duvarındaki çeşme üzerinde Elti Hatun adına 1252 yılında yaptırıldığı yazılıdır. Bu çeşme kitabesine dayanılarak caminin de aynı tarihte yapıldığı sanılmaktadır.

  Cami kesme taştan yapılmış olup, son cemaat yerinin ibadet mekânından daha yüksek oluşu dikkat çekicidir. Son cemaat yerindeki iç içe iki niş şeklinde bir kapıdan ibadet mekânına girilmektedir. İbadet mekânı dikdörtgen planlı olup, üzeri tonozlu ve dıştan da çatı ile örtülmüştür. İbadet mekânı sütunlarla üç sahna ayrılmıştır. İçerisini aydınlatan pencereler oldukça düzensizdir.

  Caminin yanında taş kaide üzerine yuvarlak gövdeli ve tek şerefeli minaresi bulunmaktadır. Caminin içerisinde Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın annesi ve küçük kardeşinin türbesi bulunmaktadır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Elti Hatun Camisi (Mazgirt)

  Reklam  Tuncelide mazgirt ilçesinde bulunan caminin yanında Akkoyunlu devletinin sultanı Uzun Hasanın annesinin ve kardeşinin türbeleri vardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi